Golden Stripes | Event Details

The adidas Golden Stripes Tour is the premier high school track and field series in the country. It consists of the adidas Meet of Champions, Kansas Relays, Golden South Classic and Dream Mile & 100 (adidas Grand Prix). This series has transformed the concept of fast and served as the platform for more than 30,000 athletes to make history since 2010. From Southern California to the Great Plains, from the Everglades to the Big Apple, aGS has inspired athletes to reach heights never thought possible.

Athletes hoping to qualify for the Dream 100 or Dream Mile can in one of two ways:

Win one of the three Golden Stripes qualifiers:

  • March 22nd, 2014 - adidas Meet of Champions* (Los Angeles, CA)
  • April 17-19, 2014 - Kansas Relays (Lawrence, KS)
  • May 25th, 2014 - Golden South Classic (Orlando, FL)

OR

Receive an at-large bid based on PR’s, US Rankings**, scope of work (100-400 and 800-3200) and quality of win (who have you beat, who have you been beat by and how have you done against national caliber competition)

With only nine spots in the Dream 100 and 14 in the Dream Mile, space is limited. So mark your calendars, lace up your spikes and dream big.

*designates mile only competition

**100m NWI times will not be considered for national ranking

ad_image ad_image ad_image ad_image ad_image ad_image

Watch List

The Eastbay Dream Mile/100 Watch List is a list of athletes handpicked by adidas and Flotrack. These athletes in our opinion have the best chance on paper of potentially making the Dream Mile or Dream 100 at the adidas Grand Prix (http://www.diamondleague-newyork.com/). However, we all know races aren’t run on paper. This list is a starting point and throughout the season it will change and updated as athletes run fast, get hurt or exceed expectation. Only wind legal times are accepted in the 100 and all 1500m and 1600m times were converted to mile times using a standard algorithm. The athletes highlighted, with a Golden Stripes logo next to their name, have officially been invited to the Dream Mile/100.

We have done our best to pinpoint the best athletes in the country, but we can’t be everywhere and no matter how hard we try, people still fly under the radar. So if you have someone we have missed, place a comment below. We will get back to you as soon as possible. It's all about trying to set up the best scenario for records to go down.

The Dream 100 and Dream Mile are all about putting the best athletes, on the best track, against the best competition in an attempt to make history. Held in conjuction with the adidas Grand Prix Diamond League Meet, the Dream 100 will consist of nine sprinters in the starting blocks while the Dream Mile will have fourteen milers toe the line.

Rank Athlete/School/Record Info

Blake Haney

Stockdale (CA)
4:02.6***
2x Dream Miler, 5th @ 2013 IAAF Youth Championships 1500m

Spencer Haik

Glendale (MO)
4:12.23*
MO 4A State Champion 1600, invited based on deferal of 2013 KU Relays win.

Garrett Corcoran

Villa Park (CA)
4:10.28*
adidas Azusa Meet of Champions 1600m Champion, auto invite
1

Ricky Faure

Rock Springs (WY)
4:07.88**
2014 Simplot 1600 Champ (4:07.88 Altitude Conversion), WY 4A 800, 1600, 3200, XC Champion
2

Cerake Geberkidane

Denver East CO)
04:07.9
2014 Simplot 3200 Champion (8:50 W/Altitude Conversion), 3rd NXN
3

Garrett O'Toole

Middlesex School (MA)
4:08.28***
2013 Dream Mile Rabbit, #2 1500m in 2013
4

Grant Fisher

Grand Blanc (MI)
4:08.65***
7th @ IAAF Youth Championships, 2013 FLXC Champion.
5

Luke Gavigan

Tappan Zee (NY)
4:08.96*
2014 Millrose Champion
6

Zach Brehm

Carlisle Area (PA)
4:09.27*
PA 3A 800m Champ. 4:09.27 Full Mile in 2013 with a 1:54.4 to match.
7

Josh Evans

Linn-Mar (IA)
4:10.79*
Drake Relays 1600/3200 Champion, IA 4A State Champ 3200, Runner-up 1600
8

Joe Hardy

Seattle Prep (WA)
4:09.88*
5th 2013 FLXC, 2nd Brooks PR Mile, Runner-up Portland Track Festival Mile
9

Tim McGowan

Northport (NY)
4:10.28*
2014 Millrose Mile Runner-up, Runner-up NY 3200m
10

Andrew Brewer

Bingham (UT)
4:10.65**
Runner-up Simplot 1600 (4:10.65 Altitude Conversion), UT 5A 1600 Champion, Runner-up 800
11

Eli Krahn

Stillwater (MN)
4:10.83**
MN 2A State Champion 1600, Runner-up 3200m
12

Austin Tamagno

Brea-Olinda (CA)
4:10.88**
3rd CIF 1600, CA Indoor Mile Champion, 19th 2013 NXN
13

Wesley Pectol

Greeneville (TN)
4:10.87*
FSU Relays 1600m Champion
14

Michael Hall

St. Xavier (OH)
4:10.90**
OH D1 Runner-up, 13th NBN 1600m, 15th 2013 NXN
15

Sean Kelly

Chaminade (NY)
4:11.01**
3rd 2014 Millrose Mile, 3rd NY 1600
16

Matthew Maton

Summit (OR)
4:11.09*
3rd FLXC, OR 5A State Champion 1600/3200
17

Tony Russell

Henderson (PA)
4:11.56*
NBI Mile Champion, 4th Millrose Mile, 11th NXN
18

Bailey Roth

Coronado (CO)
4:12.17*
7th NBN Mile, 7th 2T2K @ 2013 IAAF World Youth Champs, 24th NXN, CO 4A 1600/3200 Champion
19

Patrick Perrier

O'Fallon (IL)
4:12.27*
IL 3A State Champion XC, 3rd IL 3A 3200, 6th IL 3A 1600
20

Austen Dalquist

Keller (TX)
4:12.34*
3rd TX 5A XC, Runner-up Texas Relays 3200
21

Obsa Ali

Richfield (MN)
4:12.37**
MN 2A State Champion 3200, 3rd 1600, 10th NXN
22

John Hogan

Lowell (CA)
4:12.46*
2nd adidas Azusa Meet of Champions




Rank Athlete/School/Record Info

Hannah Long

Eureka (MO)
4:47.50**
Invited based on 2013 Kansas Relays win

Alexa Efraimson

Camas (WA)
4:32.15*
3rd @ IAAF Youth 1500m

Haley Dorris

Greak Oak (CA)
4:52.54*
adidas Azusa Meet of Champions 1600m Winner
1

Elise Cranny

Niwot (CO)
4:33.66***
NB National Champion 1600, 4A 800/1600/3200 Champion
2

Anna Maxwell

San Lorenzo (CA)
4:42.54***
8th @ IAAF Youth 1500m
3

Brianna Schwartz

Shaler Area (PA)
4:42.58*
3A 1600 State Champion, US #1 1600m
4

Sarah Feeny

Ogden (UT)
4:42.96**
Simplot Champion 1600m, 8th Dream Mile, 3A 1600/3200 Champ, 800 runner-up
5

Josette Norris

Tenafly (NJ)
4:43.61**
2nd NB Mile
6

Stephanie Jenks

Linn-Mar (IA)
4:44.50*
5th Dream Mile, 3rd NB 1600, 7th 3200
7

Caroline Alcorta

West Springfield (VA)
4:46.06*
Millrose Champion, FLXC 3rd Place, 5th NB 2Mile, Ran 1600 PR indoor (2014) 4:52.08
8

Madi Boreman

Rouse (TX)
4:46.23*
7th Dream Mile, 4A Texas 1600 Champion
9

Elizabeth Lansing

Randolph (NJ)
4:47.36**
2nd NJ MOC 1600
10

Megan Beauchene

Kamiakin (WA)
4:47.46**
2nd Arcadia Mile, 2nd 800/1600 3A
11

Amelia Paladino

University (WV)
4:48.07**
11th FLXC, Spire Showecase Runner-up 1600m, WV 3A Champion 1600/3200
12

Kennedy Weisner

Elk County Catholic (PA)
4:48.16*
Millrose Mile Runner-up, 2A 800/1600 Champion, 13th NB Mile, 3rd Penn Relays
13

Sarah Robinson

Gunn (CA)
4:48.77**
3rd 1600m, 5th 3200 CIF
14

Fiona O’keefe

Davis (CA)
4:49.04*
3rd Stanford Invite Mile 2014, 4th NXN ’13
15

Tessa Barrett

Abington Heights (PA)
4:49.16*
3rd Millrose Mile, FL National Champion, 4th Penn Relays 3K, PA AAA runner-up 3200
16

Mady Clahane

Cumberland (PA)
4:49.17*
4th Millrose Mile, 3rd PA 3A 1600 and XC
17

Taylor Werner

Ste. Genevieve (MO)
4:49.32**
3A 800/1600/3200 State Champ, 3rd STL Festival of Miles
18

Bethan Knights

Northwood (CA)
4:50.33*
4th Stanford Invite Mile 2014, 36th NXN ’13, 10:07 3200m PR
19

Ella Donaghu

Grant (OR)
4:51.35***
2nd OR 6A 3K
20

Aaliyah Miller

McKinney Boyd (TX)
4:51.85*
Texas Relays 1600m Winner
21

Sydney Badger

Centennial (NV)
4:52.16*
11th Dream Mile, 2nd Arcadia Mile, 800/1600/3200 NV Champ
22

Morgan Szekely

New Braunfels (TX)
4:52.23*
Texas Relays 1600m Runner-up






Rank Athlete/School/Record Info
1

Kendal Williams

Stanton Prep (FL)
10.28 (+1.4)
FL 3A 100m Runner Up, 200m Champion, 2013 Dreamer 100
2

Mustaqeem Williams

Forest Park (VA)
10.31 (+1.2)
4th NB Nationals, VA 3A Champion 100/200/LJ, JO Champ 100
3

Terry Jernigan

East Ridge (FL)
10.35 (+0.4)
Bob Hayes Invite Runner up
4

Curtis Godin

Mater Dei (CA)
10.42 (+0.4)
2013 CIF Southern Sectional Finalist in 100m and 200m
5

Myles Valentine

Upland (CA)
10.42 (+2.0)
CIF 100m Runner Up
6

Trentavis Friday

Cherryville (NC)
10.37 (+.9)
7th 2013 Dream 100, 3rd NB 200m, NC 1A 100/200/400 Champion, US #1 60m indoor (6.70)
7

Tony Brown

Ozen (TX)
10.53 (+.5)
6th NB Nationals 100m, TX 4A Runner Up 100m
8

Reggie Davis

Lincoln (FL)
10.43 (1.5)
FL 3A 4th 100m/8th 200m
9

Paul Lucas

Mountain Pointe (AZ)
10.44 (.0)
AZ D1 State Champion 100/200/400
10

Amir Rasul

Christopher Columbus (FL)
10.47 (+2.0)
2nd USATF Junior Olympics 100m 2013, Florida State Champ 100m 2013
11

Jay Bradford

Splendora (TX)
10.49 (+1.3)
TX 3A 100/LJ State Champion
12

Jayveon Taylor

Bonanza (NV)
10.49 (+1.9)
NV State Champion 100/200, #13 Wind Legal 100m in 2013
13

Xavier Atkins

Spruce Creek (FL)
10.50 (+1.4)
US #16 wind legal 100m 2013
14

Cole Henderson

Perkin Community (IL)
10.51 (+1.1)
IL 3A 100/200 Champion
15

Jabrill Peppers

Paramus Catholic (NJ)
10.51 (+.2)
NJ Meet of Champions 100/200m Champion
16

Javaris Davis

Ed White (FL)
10.51 (+.4)
3rd Bob Hayes Invitational 100m
17

Kenzo Cotton

Papillion-La Vista (NE)
10.52 (+.1)
8th 2013 Dream 100, US Youth Champion 100/200, currently US #3 60m (6.79)
18

Leon Powell

Kennedale (TX)
10.52 (+1.7)
Texas Relays 100m HS Champion
19

James Freeman

Central Catholic (OH)
10.53 (-.9)
#22 Wind Legal 100m from 2013
20

Shaun Crawford

St. Edward (OH)
10.54 (+1.2)
Ohio D1 2nd 100m, 5th 200m
21

Jahmaal Daniel

Terry Sanford (NC)
10.56 (+.3)
2014 US #4 60m, NC 4A 100/200 Champion
22

Isaiah Brandt-Sims

Wenatchee (WA)
10.59 (+2.0)
2014 US #5t 60m, ESPNU Top 150 FB Player, WA 4A 100/200 Champion
23

Andre Ewers

Piper (FL)
10.52 (-.1)
BCAA (Broward County Athletic Association) Championships 100m Champion
24

Michael Wells

Cleveland Njrotc Academy (MO)
10.43 (+2.6)
MO 2A State Champion 100/200, AAU JO Runner Up 100/200
25

Antonio Franklin

Euless Trinity (TX)
10.45 (+2.7)
Texas 5A 3rd Place



Rank Athlete/School/Record Info

Ky Westbrook

Chandler (AZ)
11.33 (-.8)
Returning Dream 100 Champion, 2013 IAAF World Champion
1

Ariana Washington

Long Beach Poly (CA)
11.39 (+.9)
2nd 100m @ IAAF Youth Championships, CIF 100/200 State Champion
2

Alleandra Watt

Pine Creek (CO)
11.41 (+1.8)
2014 #2 60m, 2nd CO 5A 200/400
3

Shayna Yon

Cherokee Trail (CO)
11.50 (+.7)
Great SW 100m Champion, 3rd CO 5A 100, 5th 200m, 7th LJ
4

Kaylin Whitney

East Ridge (FL)
11.36 (+2.8)
5th 2013 Dream 100, 3A 100/200m State Champion
5

Teahna Daniels

First Academy (FL)
11.37 (+2.4)
2014 US #11 60m, US #23 WL 100m 2013, Texas Relays HS 100m Champion
6

Hannah Cunliffe

Federal Way (WA)
11.40 (+2.4)
2014 US #1 60m, 4th 200m @ IAAF Youth Championships
7

Krystal Sparling

St. Thomas Aquinas (FL)
11.43 (+2.8)
2nd FL 4A 100/200m
8

Mikiah Brisco

Baton Rouge (LA)
11.55 (+1.2)
9th 2013 Dream 100, LA 5A State Champion 100/200/100h, 2014 3rd 60m
9

Akeyla Mitchell

West Oso (TX)
11.57 (+1.7)
8th 2013 Dream 100, 3x 3A Texas 200m Champion, 2013 100m Champion
10

Aleia Hobbs

McMain Magnet (LA)
11.58 (+1.7)
LA 3A 100/200 State Champion
11

Jazmine Bunch

Edison (CA)
11.61 (+2.0)
5th CIF 100m, 1st West Coast Relays 2014
12

Jerayah Davis

Kelly Walsh (WY)
11.63 (+1.8)
WY 4A State champion 100/200/400, 2nd LJ
13

Deanna Hill

Lake Highland (FL)
11.63 (-.4)
2013 Golden South 100m Champion, FL 2A 100/200
14

Chyna Ries

Denver East (CO)
11.65 (+1.8)
2014 US #4 60m, 3rd World Youth Trials LJ
15

Marcquita Stalbert

Mcdonogh #35 (LA)
11.66 (+2.0)
LA 4A State Champion 200/400, 2nd 100m, 2014 US #9 60m
16

Kate Hall

Lake Region (ME)
11.69 (+.5)
4th NBO 100m, NE Champion 100/200
17

Caitland Smith

Pelham (AL)
11.72 (+2.0)
AL 6A State Champion 100/200/400, 7th Golden South 100m
18

Kayla Wilson

La Quinta (CA)
11.73 (+1.7)
2013 CIF State Qualifier in 100m
19

Lynna Irby

Pike (IN)
11.74 (+2.0)
Junior Olympics 15-16 National Champion 100/200/400
20

Gabriella Cantrell

San Leandro (CA)
11.50 (+2.6)
3rd CIF 100/200m
21

Olivia Baker

Columbia (NJ)
11.64 (+3.0)
NJ Meet of Champions 100/200/400 Champion (Also a 2:12 800m PR)
22

Candace Hill

Rockdale Co. (GA)
11.69 (+1.4)
1st Mobile Challenge of Champions 2014
23

Sekayi Bracey

East Kentwood (MI)
11.70 (+2.2)
NBO Frosh 100m Champion, MI LP State Champion 100/200
24

Abigail Smith

Westlake (CA)
11.71 (+2.2)
9th CIF 100m




Think we got it wrong? Then you make the call! Leave your comments below!