2012 Arcadia Invitational - Meet Schedule

Meet Coverage | RESULTS

FRIDAY, APRIL 6TH

“Emerging Elites” Field Events Session 

Time      Event #      Event Name 

4:30 PM Event 234 Men Discus Throw (Winner advances to Saturday day meet) 

4:30 PM Event 235 Men Pole Vault (Winner advances to Saturday day meet)

4:30 PM Event 236 Women Pole Vault (Winner advances to Saturday day meet)

4:30 PM Event 237 Women Shot Put (Winner advances to Saturday day meet)

4:45 PM Event 238 Men Long Jump (Winner advances to Saturday day meet)

4:45 PM Event 239 Women Triple Jump (Winner advances to Saturday day meet)

5:00 PM Event 240 Women High Jump (Winner advances to Saturday day meet)

5:00 PM Event 241 Men High Jump (Winner advances to Saturday day meet)

6:20 PM Event 242 Men Shot Put (Winner advances to Saturday day meet)

6:20 PM Event 243 Women Discus Throw (Winner advances to Saturday day meet)

6:45 PM Event 244 Women Long Jump (Winner advances to Saturday day meet)

6:45 PM Event 245 Men Triple Jump (Winner advances to Saturday meet)

 

“Burnin' Batons” Relays Session

Time       Event #     Event Name

4:30 PM Event 201 Women 4x800 Meter Relay Seeded

4:44 PM Event 202 Women 4x800 Meter Relay Invitational

4:57 PM Event 203 Men 4x800 Meter Relay Seeded 

5:08 PM Event 204 Men 4x800 Meter Relay Invitational

5:21 PM Event 205 Men 4x200 Meter Relay Open (in lanes throughout)

5:25 PM Event 206 Men 4x200 Meter Relay Rated (in lanes throughout) 

5:29 PM Event 207 Men 4x200 Meter Relay Seeded (in lanes throughout)

5:35 PM Event 208 Men 4x200 Meter Relay Invitational (in lanes throughout)

5:40 PM Event 209 Women 4x200 Meter Relay Open (in lanes throughout)

5:44 PM Event 210 Women 4x200 Meter Relay Rated (in lanes throughout)

5:48 PM Event 211 Women 4x200 Meter Relay Seeded (in lanes throughout)

5:54 PM Event 212 Women 4x200 Meter Relay Invitational (in lanes throughout)

6:02 PM Event 213 Men 4x110 Meter Shuttle Hurdles Rated (39-inch height)

6:07 PM Event 214 Men 4x110 Meter Shuttle Hurdles Seeded (39-inch height)

6:12 PM Event 215 Men 4x110 Meter Shuttle Hurdles Invitational (39-inch height)

6:18 PM Event 216 Women 4x100 Meter Shuttle Hurdles Seeded (33-inch height)

6:23 PM Event 217 Women 4x100 Meter Shuttle Hurdles Invitational (33-inch height)

6:28 PM Event 218 Men 800 Sprint Medley (100-100-200-400)

6:33 PM Event 219 Men 1600 Sprint Medley Rated (200-200-400-800)

6:40 PM Event 220 Men 1600 Sprint Medley Seeded (200-200-400-800)

6:47 PM Event 221 Men 1600 Sprint Medley Invitational (200-200-400-800)

6:55 PM Event 222 Women 800 Sprint Medley (100-100-200-400)

7:00 PM Event 223 Women 1600 Sprint Medley Rated (200-200-400-800)

7:08 PM Event 224 Women 1600 Sprint Medley Seeded (200-200-400-800)

7:16 PM Event 225 Women 1600 Sprint Medley Invitational (200-200-400-800)

7:25 PM Event 226 Men 4x1600 Relay Seeded

7:47 PM Event 227 Men 4x1600 Relay Invitational

8:09 PM Event 228 Women 3200 Meter Run Rated

8:23 PM Event 229 Women 3200 Meter Run Seeded

8:37 PM Event 230 Men 3200 Meter Run Rated 1 

8:49 PM Event 231 Men 3200 Meter Run Rated 2

9:01 PM Event 232 Men 3200 Meter Run Rated 3

9:14 PM Event 233 Women 4x1600 Relay Seeded

9:38 PM Event 234 Women 4x1600 Relay Invitational

 

SATURDAY, APRIL 7TH

“Open Elite” Field Events (Day Meet) 

Time         Event #    Event Name

10:30 AM Event 123 Men Discus Throw (Winner advances to night meet)

10:30 AM Event 124 Men Pole Vault (Winner advances to night meet)

10:45 AM Event 125 Women Pole Vault (Winner advances to night meet)

11:00 AM Event 126 Women Shot Put (Winner advances to night meet)

11:15 AM Event 127 Men Long Jump (Winner advances to night meet)

11:15 AM Event 128 Women Triple Jump (Winner advances to night meet)

12:00 PM Event 129 Men High Jump (Winner advances to night meet)

1:00 PM Event 130 Women Discus Throw (Winner advances to night meet)

1:30 PM Event 131 Men Shot Put (Winner advances to night meet)

1:30 PM Event 132 Men Triple Jump (Winner advances to night meet)

1:30 PM Event 133 Women High Jump (Winner advances to night meet)

1:30 PM Event 134 Women Long Jump (Winner advances to night meet)

 

“Open Elite” Running Events (Day Meet)

Time       Event #    Event Name

9:30 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #1 (qualifier for Seeded heat at night)

9:34 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #2 (qualifier for Seeded heat at night)

9:37 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #3 (qualifier for Seeded heat at night)

9:41 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #4 (qualifier for Seeded heat at night)

9:44 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #5 (qualifier for Seeded heat at night)

9:48 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #6 (qualifier for Seeded heat at night)

9:51 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #7 (qualifier for Seeded heat at night)

 

9:55 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #1 (qualifier for Seeded heat at night)

9:58 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #2 (qualifier for Seeded heat at night)

10:02 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #3 (qualifier for Seeded heat at night)

10:05 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #4 (qualifier for Seeded heat at night)

10:09 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #5 (qualifier for Seeded heat at night)

10:12 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #6 (qualifier for Seeded heat at night)

10:16 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #7 (qualifier for Seeded heat at night)

 

10:21 AM Event 103 Women 1 Mile Run #1

10:29 AM Event 103 Women 1 Mile Run #2

10:36 AM Event 103 Women 1 Mile Run #3

 

10:44 AM Event 104 Men Rising Stars 1 Mile Run (fastest frosh, soph, or 1st-year runners)

10:51 AM Event 105 Men 1 Mile Run #1

10:58 AM Event 105 Men 1 Mile Run #2

11:05 AM Event 105 Men 1 Mile Run #3

 

11:15 AM Event 106 Men Rising Stars 110 Meter Hurdles 

11:19 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #1 (qualifier for Seeded heat at night)

11:23 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #2 (qualifier for Seeded heat at night)

11:27 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #3 (qualifier for Seeded heat at night)

11:31 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #4 (qualifier for Seeded heat at night)

11:35 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #5 (qualifier for Seeded heat at night)

 

11:39 AM Event 107 Women Rising Stars 100 Meter Hurdles 

11:43 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #1 (qualifier for Seeded heat at night)

11:47 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #2 (qualifier for Seeded heat at night)

11:51 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #3 (qualifier for Seeded heat at night)

11:55 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #4 (qualifier for Seeded heat at night)

11:59 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #5 (qualifier for Seeded heat at night)

12:04 PM Event 108 Men Rising Stars 100 Meter Dash 

12:08 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #1 (qualifier for Seeded heat at night)

12:12 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #2 (qualifier for Seeded heat at night)

12:16 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #3 (qualifier for Seeded heat at night)

12:20 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #4 (qualifier for Seeded heat at night)

12:24 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #5 (qualifier for Seeded heat at night)

 

12:28 PM Event 109 Women Rising Stars 100 Meter Dash

12:32 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #1 (qualifier for Seeded heat at night)

12:36 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #2 (qualifier for Seeded heat at night)

12:40 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #3 (qualifier for Seeded heat at night)

12:44 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #4 (qualifier for Seeded heat at night)

12:48 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #5 (qualifier for Seeded heat at night)

 

12:52 PM Event 110 Men 800 Meter Run #1

12:56 PM Event 110 Men 800 Meter Run #2

1:00 PM   Event 110 Men 800 Meter Run #3

 

1:04 PM Event 111 Women 800 Meter Run #1

1:08 PM Event 111 Women 800 Meter Dash #2

1:12 PM Event 111 Women 800 Meter Run #3

 

1:16 PM Event 112 Women 400 Meter Dash #1

1:20 PM Event 112 Women 400 Meter Dash #2

1:24 PM Event 112 Women 400 Meter Dash #3

 

1:28 PM Event 113 Men 400 Meter Dash #1

1:32 PM Event 113 Men 400 Meter Dash #2

1:36 PM Event 113 Men 400 Meter Dash #3

 

1:41 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #1

1:45 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #2

1:49 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #3

1:53 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #4

1:57 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #5

 

2:01 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #1

2:05 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #2 

2:09 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #3

2:13 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #4

2:17 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #5

 

2:22 PM Event 117 Women Distance Medley

 

2:37 PM Event 118 Women Rising Stars 200 Meter Dash 

2:40 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #1 (qualifier for Seeded heat at night)

2:43 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #2 (qualifier for Seeded heat at night)

2:47 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #3 (qualifier for Seeded heat at night)

2:50 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #4 (qualifier for Seeded heat at night)

2:53 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #5 (qualifier for Seeded heat at night)

 

2:57 PM Event 119 Men Rising Stars 200 Meter Dash

3:00 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #1 (qualifier for Seeded heat at night)

3:03 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #2 (qualifier for Seeded heat at night)

3:07 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #3 (qualifier for Seeded heat at night)

3:10 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #4 (qualifier for Seeded heat at night)

3:13 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #5 (qualifier for Seeded heat at night)

3:19 PM Event 120 Men Distance Medley 

 

3:33 PM Event 121 Women 4x400 Meter Relay #1

3:39 PM Event 121 Women 4x400 Meter Relay #2

3:45 PM Event 121 Women 4x400 Meter Relay #3

3:51 PM Event 121 Women 4x400 Meter Relay #4

 

3:57 PM Event 122 Men 4x400 Meter Relay #1

4:03 PM Event 122 Men 4x400 Meter Relay #2

4:09 PM Event 122 Men 4x400 Meter Relay #3

4:15 PM Event 122 Men 4x400 Meter Relay #4

 

 

”INVITATIONAL ELITE” FIELD EVENTS

Time       Event #   Event Name

3:40 PM Event 41 Men Discus Throw

3:45 PM Event 42 Women Shot Put

4:30 PM Event 43 Women Pole Vault

4:35 PM Event 44 Men Pole Vault 

4:40 PM Event 45 Men Long Jump

4:45 PM Event 46 Women Triple Jump

4:50 PM Event 47 Men High Jump

4:55 PM Event 48 Women High Jump

5:15 PM Event 49 Women Discus Throw

5:20 PM Event 50 Men Shot Put

6:40 PM Event 51 Women Long Jump

6:45 PM Event 52 Men Triple Jump

 

“INVITATIONAL ELITE” RUNNING EVENTS

Time       Event #   Event Name

5:25 PM Event 01 Men 4x100 Meter Relay Seeded (Top 9 qualifiers from the day meet)

5:29 PM Event 02 Men 4x100 Meter Relay Invitational

5:33 PM Event 03 Women 4x100 Meter Relay Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

5:37 PM Event 04 Women 4x100 Meter Relay Invitational

5:41 PM Event 05 Women 1 Mile Run Seeded

5:49 PM Event 06 Women 1 Mile Run Invitational

5:56 PM Event 07 Men 1 Mile Run Seeded

6:04 PM Event 08 Men 1 Mile Run Invitational

6:12 PM Event 09 Men 110 Meter Hurdles Seeded (Top 9 qualifiers from the day meet)

6:16 PM Event 10 Men 110 Meter Hurdles Invitational 

6:20 PM Event 11 Women 100 Meter Hurdles Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

6:24 PM Event 12 Women 100 Meter Hurdles Invitational

6:28 PM Event 13 Men 100 Meter Dash Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

6:32 PM Event 14 Men 100 Meter Dash Invitational

6:36 PM Event 15 Women 100 Meter Dash Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

6:40 PM Event 16 Women 100 Meter Dash Invitational

6:44 PM Event 17 Men 800 Meter Run Invitational

6:50 PM Event 18 Women 800 Meter Run Invitational

6:55 PM Event 19 Women 400 Meter Dash Seeded 

7:00 PM Event 20 Women 400 Meter Dash Invitational 

7:04 PM Event 21 Men 400 Meter Dash Seeded 

7:09 PM Event 22 Men 400 Meter Dash Invitational 

7:15 PM Event 23 Women’s 3200m Run Invitational 

7:30 PM Event 24 Men 300 Meter Hurdles Seeded

7:35 PM Event 25 Men 300 Meter Hurdles Invitational 

7:40 PM Event 26 Women 300 Meter Hurdles Seeded

7:45 PM Event 27 Women 300 Meter Hurdles Invitational

7:51 PM Event 28 Women Distance Medley Invitational

8:05 PM Event 29 Men 3200 Meter Run Seeded

8:18 PM Event 30 Men 5000 Meter Run Invitational

8:36 PM Event 30 Women 200 Meter Dash Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

8:41 PM Event 31 Women 200 Meter Dash Invitational

8:46 PM Event 32 Men 200 Meter Dash Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

8:51 PM Event 33 Men 200 Meter Dash Invitational

9:00 PM Event 34 Men 3200 Meter Run Invitational 

9:15 PM Event 35 Men Distance Medley Invitational

9:29 PM Event 36 Women 4x400 Meter Relay Seeded

9:36 PM Event 37 Women 4x400 Meter Relay Invitational

9:43 PM Event 38 Men 4x400 Meter Relay Seeded

9:48 PM Event 39 Men 4x400 Meter Relay Invitational