American Miler's Club Series, Meet #3 Results
June 13, 2012 | IUPUI, Indianapolis, IN

Past Results: 6/6 | 6/9 | 6/13 | 6/16


Meet Results:


Licensed to Alpha Timing - Contractor License   HY-TEK's Meet Manager 6/13/2012
                   American Milers Series Meet 3 - 6/13/2012                   
                            IUPUI, Indianapolis, IN                            
                                    Results                                    
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
        1:59.90  OL A Olympic A
        2:01.30  OL B Olympic B
        2:01.30  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Moore, Devotia               Greater Boston T       2:05.16 US B             
  2 DeLeon, Melissa              Trinadad Tobago        2:05.20 US B             
  3 Simko, Rebecca               Penn State             2:05.39 US B             
  4 Hardy, Melanie               Unattached             2:06.11                  
  5 Cathey, Mason                Unattached             2:06.53                  
  6 Tinney, Steph                Unattached             2:07.90                  
 -- Kojic Elmejdoubi, Dijana     Bosnia                     DNF                  
Section  2  
  1 Smith, Jillian               Unattached             2:06.11                  
  2 Addison, Rebecca             Unattached             2:07.03                  
  3 Ross, Cyndey                 Unattached             2:07.09                  
  4 Citireag, Ioana              Unattached             2:09.59                  
  5 Caldwell, Chantelle          Unattached             2:10.44                  
  6 Tauro, Danielle              Unattached             2:10.50                  
  7 Schudrowitz, Emily           Unattached             2:12.31                  
  8 Gentile, Christine           Unattached             2:17.03                  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
        4:06.00  OL A Olympic A
        4:08.90  OL B Olympic B
        4:12.93  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Perkins, Dacia               Unattached             4:18.26                  
  2 Harper, Lyndsay              Unattached             4:18.80                  
  3 Thomas, Callie               Unattached             4:21.65                  
  4 Beck, Cat                    Cptc/New Balance       4:25.53                  
  5 Picchetti, Natalie           Unattached             4:46.69                  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
        9:43.00  OL A Olympic A
        9:48.00  OL B Olympic B
        9:55.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 LaCaze, Genevieve            Australia              9:41.15 OL A             
  2 Garcia, Stephanie            Unattached             9:47.76 OL B             
  3 Reilly, Stephanie            Ireland                9:52.50 US A             
  4 Hyman, Mardea                Jamaica                9:58.29 US B             
  5 Pease, Sarah                 Unattached            10:00.88 US B             
  6 Groenewoud, Chantelle        Canada                10:03.18 US B             
  7 Furlan, Jessica              Canada                10:03.70 US B             
  8 Chesser, Rena                Unattached            10:12.47 US B             
  9 Portratz-Lee, Allix          Vandal TC             10:12.57 US B             
 10 Bell, Rolanda                Unattached            10:14.73 US B             
 11 Anderson, Kristin            Unattached            10:19.87                  
 12 Hague, Katheryn              Unattached            10:27.00                  
 13 Cary, Lisa                   Unattached            10:35.48                  
 14 Ehrman, Breanne              Unattached            10:39.38                  
 -- Higgins, Lesley              Unattached                 DNF                  
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
        1:45.60  OL A Olympic A
        1:46.30  OL B Olympic B
        1:46.50  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 Langat, Jackson              Army Wcap              1:48.09 US B             
  2 Mudd, Austin                 Unattached             1:48.30 US B             
  3 Hutton, Mike                 Unattached             1:48.42                  
  4 McFann, Harry                Unattached             1:48.42                  
  5 Romaniw, Anthony             Speed River Tfc        1:48.78                  
  6 Hernandez, Jacob             Unattached             1:48.78                  
  7 Smith, Christian             Unattached             1:48.96                  
  8 Sterling, Drake              Indiana Invaders       1:49.59                  
  9 Hill, Brian                  BAA                    1:49.93                  
 10 Bailey, Torian               Unattached             1:52.11                  
 11 Humes, Stephen               Unattached             1:52.15                  
Section  2  
  1 Philibert-Thiboutot, Cha     Laval Canada           1:49.17                  
  2 Stockstell, Aaron            Unattached             1:49.69                  
  3 Stenuf, Nick                 Unattached             1:50.21                  
  4 Dutton, Mitch                Unattached             1:50.72                  
  5 Petrocci, Matt               Unattached             1:51.14                  
  6 Raymond, Mathieu             Laval Canada           1:51.20                  
  7 Boulay, Benoit               Speed River Tfc        1:51.38                  
  8 Brown, Alastair              Lakehead Running       1:51.39                  
  9 Williams, Adam               Unattached             1:52.33                  
 10 Bell, Richardo               Indiana Invaders       1:55.19                  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
        3:35.50  OL A Olympic A
        3:38.00  OL B Olympic B
        3:39.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Clark, Dan                   Unattached             3:39.11 US B             
  2 Bayer, Andy                  Unattached             3:39.13 US B             
  3 Pifer, Stephen               Unattached             3:39.47 US B             
  4 Rae, Jeremy                  Canada                 3:39.55 US B             
  5 Phillips, Duncan             Unattached             3:39.90 US B             
  6 Finnerty, Rob                Unattached             3:40.14 US B             
  7 Jefferson, John              Team Elite India       3:40.24 US B             
  8 Van Ackereen, Trevor         Princeton Univer       3:41.65 US B             
  9 Gonzales, Christian          Njnytc                 3:41.67 US B             
 10 Banks, Michael               Unattached             3:41.72 US B             
 11 Harasyn, Richard Eric        University of Ok       3:42.02 US B             
 12 Myers, Rob                   Unattached             3:44.35                  
 -- Foster, Ryan                 Australia                  DNF                  
 -- Vazquez, Sam                 Unattached                 DNF                  
 -- Elliott, Matt                Team Elite India           DNF                  
Section  2  
  1 Mickowski, John              Unattached             3:41.75 US B             
  2 Stockberger, Dan             Unattached             3:42.89 US B             
  3 Jordanek, Tony               Unattached             3:43.19                  
  4 Springer, Andrew             Unattached             3:43.57                  
  5 Simmons, Brock               Unattached             3:43.78                  
  6 Ripley, Ryan                 Unattached             3:43.79                  
  7 Fallon, Chris                Unattached             3:44.03                  
  8 Casey, Patrick               University of Ok       3:44.15                  
  9 Alex, George                 University of Ok       3:44.35                  
 10 Dawson, Owen                 Unattached             3:45.83                  
Section  3  
  1 Schiffbauer, Matt            Unattached             3:45.83                  
  2 Rombough, Chris              Team Usa Minneso       3:46.66                  
  3 Brett, Allan                 Speed River Tfc        3:46.89                  
  4 Bernard, Oliver              Cadl Canada            3:46.91                  
  5 Grieve, Kyle                 Greater Toronto        3:47.36                  
  6 Jankowski, David             Zap Fitness Reeb       3:47.69                  
  7 Sherman, Andy                Great Britain          3:47.93                  
  8 Brown, Darren                Unattached             3:48.14                  
  9 Stanley, Erik                Rogue AC               3:48.20                  
 10 Allen, Cale                  Unattached             3:48.71                  
 11 Brosnan, Sean                Unattached             3:48.88                  
 12 Lapointe, Jean-Samuel        Laval Canada           3:49.29                  
 13 Raymond, Benjamin            Cadl Canada            3:51.56                  
 -- Martin, Samuel               Unattached                 DNF                  
 -- Filipek, Tony                Swag Racing                DNF                  
 -- Eby, Joe                     Unattached                 DNF                  
 -- Rankin, Jon                  Cayman Islands             DNF                  
 -- Brown, Alastair              Lakehead Running           DNF                  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
        8:23.10  OL A Olympic A
        8:32.00  OL B Olympic B
        8:32.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Cowart, Donnie               Unattached             8:26.51 OL B             
  2 Brunsting, Matt              Speed River Tfc        8:34.28 US B             
  3 Winter, Chris                Speed River Tfc        8:34.59 US B             
  4 Olinger, Brian               Unattached             8:34.75 US B             
  5 Bean, Cameron                Zap Fitness Reeb       8:37.28 US B             
  6 Van Halen, Aric              Unattached             8:37.45 US B             
  7 Hughes, Matt                 Canada                 8:37.70 US B             
  8 Weese, Lyle                  Unattached             8:40.36 US B             
  9 Fife, Jordan                 Unattached             8:40.76 US B             
 10 Sullivan, JT                 Unattached             8:40.98 US B             
 11 Pecora, Kent                 Ragged Mountain        8:41.79 US B             
 12 Johnson, Ben                 Unattached             8:43.68 US B             
 13 Dentamo, Ado                 Unattached             8:45.34                  
 14 Zeuch, James                 Unattached             8:45.84                  
 15 Cleaver, Matt                Unattached             8:46.26                  
 16 Famiglietti, Anthoney        Unattached             8:52.09                  
 17 Ashe, Eric                   BAA                    8:54.11                  
 18 Green, Adam                  Unattached             8:55.86                  
 19 Nowitzke, Corey              Unattached             9:00.68                  
 20 Ramos, Austin                Unattached             9:01.78                  
 21 Weatherford, Andy            Unattached             9:02.01