2012 American Miler's Club Series, Meet #4 Results
June 16, 2012 | IUPUI, Indianapolis, IN

Archived Videos

Licensed to Alpha Timing - Contractor License   HY-TEK's Meet Manager 6/17/2012
                   American Milers Series Meet 4 - 6/16/2012                   
                            IUPUI, Indianapolis, IN                            
                                    Results                                    
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
        1:59.90  OL A Olympic A
        2:01.30  OL B Olympic B
        2:01.30  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Sifuentes, Nicoel            Canada                 2:02.20 US B             
  2 Simko, Rebecca               Penn State             2:03.09 US B             
  3 Wilson, Heather              Unattached             2:03.72 US B             
  4 Cummins, Diane               Canada                 2:03.78 US B             
  5 Clark-Riley, Hazel           Nike Tennessee A       2:03.98 US B             
  6 DeLeon, Melissa              Trinadad Tobago        2:04.11 US B             
  7 Houlihan, Shelby             Unattached             2:05.55 US B             
  8 Moore, Devotia               Greater Boston T       2:10.97                  
  9 Perrault, Jennifer           Ottowa Lions TC        2:12.12                  
 -- Kojic Elmejdoubi, Dijana     Bosnia                     DNF                  
Section  2  
  1 Ciriteag, Ioana              Romania                2:09.68                  
  2 Tinney, Steph                Unattached             2:10.78                  
  3 Raby, Arianne                Unattached             2:13.73                  
  4 Bell, Maggie                 Unattached             2:16.69                  
  5 Bromagem, Sarah              Unattached             2:19.12                  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
        4:06.00  OL A Olympic A
        4:08.90  OL B Olympic B
        4:12.93  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 LaCaze, Genevieve            Australia              4:12.48 US A             
  2 Miller, Ashley               Unattached             4:12.69 US A             
  3 Smith, Jillian               Unattached             4:14.33 US B             
  4 Brown, Stephanie             Unattached             4:14.41 US B             
  5 Tauro, Danielle              Unattached             4:14.72 US B             
  6 Perkins, Dacia               Unattached             4:17.00 US B             
  7 Grunnagle, Dawn              Nike                   4:17.43                  
  8 Gregson, Heidi               Unattached             4:21.97                  
  9 Graney, Betsy                Unattached             4:22.37                  
 10 Addison, Rebecca             Unattached             4:24.41                  
 11 Schofer, Marie               Runablaze              4:28.55                  
 12 Goldkamp, Mary               Unattached             4:30.29                  
 13 Frost, Lydia                 Speed River Tfc        4:30.86                  
 14 Frost, Nadine                Speed River Tfc        4:31.35                  
 15 Picchetti, Natalie           Unattached             4:47.93                  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
       15:20.00  OL A Olympic A
       15:30.00  OL B Olympic B
       15:35.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 Millhouse, Kara              Unattached            16:16.72                  
  2 Patterson, Rachel            Unattached            16:19.49                  
  3 Peyton, Meghan               Team Usa Minneso      16:24.27                  
  4 Yetzer, Elizabeth            Team Usa Minneso      16:37.35                  
  5 Seccafien, Andrea            Speed River Tfc       16:41.68                  
 -- Morgan, Allison Grace        Unattached                 DNF                  
 
Men 400 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Butler, Kind                 Unattached               45.43  
  2 Murdaugh, Thomas             Unattached               46.75  
  3 Browning, Nate               Indiana Invaders         49.20  
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
        1:45.60  OL A Olympic A
        1:46.30  OL B Olympic B
        1:46.50  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 Harris, Geoff                Canada                 1:46.12 OL B             
  2 West, Richard                Canada                 1:46.47 US A             
  3 Smith, Kyle                  Canada                 1:46.83 US B             
  4 Dawson, Andrew               Unattached             1:46.96 US B             
  5 Webb, Shariff                Unattached             1:47.04 US B             
  6 Langat, Jackson              Army Wcap              1:47.09 US B             
  7 Smith, Christian             Unattached             1:47.44 US B             
  8 Sappleton, Aldwyn            Jamaica                1:49.58                  
  9 Hill, Brian                  BAA                    1:50.04                  
 10 Sterling, Drake              Indiana Invaders       1:58.42                  
Section  2  
  1 Waite, Ryan                  BYU                    1:48.21 US B             
  2 Hernandez, Jacob             Unattached             1:49.10                  
  3 Romaniw, Anthony             Speed River Tfc        1:49.48                  
  4 Ledder, Billy                Georgetown             1:49.54                  
  5 Stockstell, Aaron            Unattached             1:49.84                  
  6 Pawlaczyk, Luke              Team Michigan El       1:50.44                  
  7 O'Brien, James               Indiana Invaders       1:50.97                  
  8 Carrillo, Juan               Indiana Invaders       1:51.11                  
  9 Humes, Stephen               Unattached             1:51.36                  
Section  3  
  1 Boulay, Benoit               Speed River Tfc        1:51.71                  
  2 Petrocci, Matt               Unattached             1:51.98                  
  3 Raymond, Mathieu             Laval Canada           1:52.52                  
  4 Raymond, Benjamin            Cadl Canada            1:53.46                  
  5 Yeo, Zach                    Unattached             1:53.76                  
  6 March, Scott                 Unattached             1:54.23                  
  7 Bell, Richardo               Indiana Invaders       1:54.96                  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
        3:35.50  OL A Olympic A
        3:38.00  OL B Olympic B
        3:39.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 See, Jeff                    US Saucony             3:35.21 OL A             
  2 Bolas, Jack                  Unattached             3:36.33 OL B             
  3 Lear, Will                   Unattached             3:36.33 OL B             
  4 Miller, Craig                Unattached             3:36.35 OL B             
  5 Vazquez, Sam                 Unattached             3:37.60 OL B             
  6 Mickowski, John              Unattached             3:38.39 US A             
  7 Pifer, Stephen               Unattached             3:38.61 US A             
  8 Phillips, Duncan             Unattached             3:39.06 US B             
  9 Fernandez, German            Unattached             3:39.63 US B             
 10 Stilin, Joe                  Princeton Univer       3:40.13 US B             
 11 Banks, Michael               Unattached             3:43.80                  
 12 Van Ackereen, Trevor         Princeton Univer       3:45.50                  
 13 Batty, Miles                 BYU                    3:49.33                  
 14 Clark, Dan                   Unattached             3:56.03                  
 -- Carson, Hamish               New Zealand                DNF                  
Section  2  
  1 Myers, Rob                   Unattached             3:42.32 US B             
  2 Philibert-Thiboutot, Cha     Laval Canada           3:42.70 US B             
  3 Jordanek, Tony               Unattached             3:42.80 US B             
  4 Simmons, Brock               Unattached             3:43.52                  
  5 Springer, Andrew             Unattached             3:44.87                  
  6 Boyle, Ian                   Team Michigan El       3:44.99                  
  7 Weese, Lyle                  Unattached             3:45.01                  
  8 Schiffbauer, Matt            Unattached             3:45.11                  
  9 Ripley, Ryan                 Unattached             3:47.85                  
 -- Cronin, Ian                  Unattached                 DNF                  
 -- Fallon, Chris                Unattached                 DNF                  
Section  3  
  1 Rombough, Chris              Team Usa Minneso       3:47.62                  
  2 Stenuf, Nick                 Unattached             3:48.54                  
  3 Stanley, Erik                Rogue AC               3:48.64                  
  4 Lanzel, Aaron                US Navy                3:49.41                  
  5 Williams, Lex                Unattached             3:49.50                  
  6 Fitzke, Travis               Unattached             3:49.83                  
  7 Crowe, Jake                  Playmakers             3:49.89                  
  8 Bernard, Oliver              Cadl Canada            3:51.21                  
  9 Hernandez, Mike              Unattached             3:51.26                  
 10 Williams, Matt               Usaf Wcap              3:51.86                  
 11 Grieve, Kyle                 Greater Toronto        3:52.20                  
 12 Lapointe, Jean-Samuel        Laval Canada           3:52.21                  
 13 Lucas, Shawn                 Unattached             3:54.43                  
 14 Sang, Edwin                  Unattached             3:54.72                  
 15 Bigelow, Jason               Team Michigan El       3:57.36                  
 16 Slade, Russell               Great Britain          4:00.38                  
 -- Brosnan, Sean                Unattached                 DNF                  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
       13:20.00  OL A Olympic A
       13:27.00  OL B Olympic B
       13:33.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Darling, Mavrick             Unattached            13:46.56 US B             
  2 Conner, Reed                 Unattached            14:04.04                  
  3 Neuman, Kenyon               Unattached            14:11.23                  
  4 Krause, Elliott              Unattached            14:15.29                  
  5 King, Kyle                   Unattached            14:19.24                  
  6 Chenoweth, Dan               Unattached            14:28.31                  
  7 Collins, Ryan                Unattached            14:37.70                  
 -- Brown, Darren                Unattached                 DNF                  
 -- Houseworth, Sean             Usaf Wcap                  DNF                  
 -- Brett, Allan                 Speed River Tfc            DNF                  
 -- Nixon, Andrew                Speed River Tfc            DNF                  
 -- Ripley, Zach                 Unattached                 DNF