RESULTS: 2012 Liege Meeting International de Athletisme
Results of athletic events, made by TimeTronics, Belgium
Meet=Meet Intern de la Prov de Lige
Location=Lige
Date=5/07/2012	Time=22:13:53
Copywright TimeTronics, Belgium                   www.timetronics.be
MeetManager software version =	2011h12

1000m Pup Women  Time :17:41
Heat:1 
	1	605	GROENEN SUZANNE          	01	ATLA 	3:37.39			
	2	603	DELREZ FLORINE           	02	RFCL 	3:37.42			
	3	609	KOOPER ZOE               	01	RFCL 	3:39.22			
	4	608	KAISER LISE              	01	HF   	3:40.64			
	5	607	JACQUES CHARLOTTE        	02	CABW 	3:43.84			
	6	602	BOVY SARA                	02	CABW 	3:47.26			
	7	601	BEKISZ ALEXANDRA         	02	HF   	3:50.60			
	8	611	VANDERHEYDEN ELISE       	01	HF   	3:51.91			
	9	604	EVANS CASSANDRE          	01	HUY  	3:53.12			
	10	610	PARENT ALEXIA            	02	CABW 	4:00.85			
	11	606	HOFMANN ELISA            	02	RFCL 	4:29.32			

1000m Pup Men  Time :17:47
Heat:1 
	1	623	SOLBREUX ANTOINE         	01	CABW 	3:19.96			
	2	619	QUERINJEAN RUBEN         	01	MALM 	3:21.55			
	3	614	DAMAN MANU               	01	CSDY 	3:22.33			
	4	612	COPINE NICOLAS           	01	BBS  	3:22.36			
	5	617	KRUMM TIMO               	02	RFCL 	3:24.54			
	6	618	PAQUOT BENJAMIN          	02	RFCL 	3:25.93			
	7	616	GROULARD MARTIN          	01	HF   	3:28.86			
	8	613	DAMAN ARTHUR             	02	CSDY 	3:35.69			
	9	621	SCHMETS MARTIN           	01	CABW 	3:36.03			
	10	615	DELBARRE LOIC            	02	RFCL 	4:27.27			

1000m Min Women  Time :17:57
Heat:1 
	1	631	LIGOT MARIE              	00	ARCH 	3:10.98			
	2	627	DE BIE CHARLOTTE         	99	SMAC 	3:11.33			
	3	624	BOVY MELANIE             	99	WS   	3:15.47			
	4	630	JACQUEMART LISE          	99	BBS  	3:18.62			
	5	625	BRANDERS ANGE            	99	BBS  	3:20.65			
	6	636	SPELMANS INGRID          	99	CABW 	3:25.93			
	7	629	GOOSSENS NOA             	99	ADD  	3:32.45			
	8	632	NELLES JULIETTE          	00	MALM 	3:36.73			
	9	626	CAUBERGS JANA            	99	ATLA 	3:39.56			
	10	634	PONLOT EMERANCE          	99	OCAN 	3:42.89			
	11	635	REMELS CHLOE             	00	OCAN 	3:47.00			
	12	637	VAGAPOVA LIZA            	99	MALM 	3:53.78			
	13	633	PETITPAS ELODIE          	00	HF   	4:08.84			

1000m Min Men  Time :18:06
Heat:1 
	1	622	SENARD ANTOINE           	00	SER  	2:55.39			
	2	645	JORIS NICOLAS            	99	CABW 	3:00.09			
	3	647	MAKA TANGUY              	99	FAC  	3:08.00			
	4	640	BOVY LENNY               	99	CABW 	3:11.09			
	5	641	D'ARIENZO JULIEN         	99	FAC  	3:11.30			
	6	649	WILLOCQ SIMON            	99	UAC  	3:15.94			
	7	642	DEFRAIGNE VINCENT        	00	RFCL 	3:16.98			
	8	644	JACQUES FRANCOIS         	99	CABW 	3:17.98			
	9	638	ANTOINE GILLES           	00	CSDY 	3:18.39			
	10	646	LESUISSE BENJAMIN        	99	RFCL 	3:20.89			
	11	639	BAUTERS LAURENS          	99	ADD  	3:22.79			
	12	648	VANDERHEYDEN ELOI        	99	HF   	3:35.06			
		643	HENDRICKS VICTOR         	00	MALM 	DNS   			

100m National AC Women  Time :18:22
Heat:1      Wind : 0.9 
	1	651	CORNET SARAH             	96	SER  	13.47			
	2	658	NICOLAERS LORE           	97	ADD  	13.52			
	3	661	PHILIPPART ELODIE        	95	CABW 	13.85			
	4	662	PINCKAERS SYLVIE         	90	HERV 	14.29			

100m National AC Women  Time :18:22
Heat:2      Wind : 0.6 
	1	655	LECOMTE PAULINE          	91	CABW 	12.56			
	2	656	LERUSSE AMANDINE         	94	SMAC 	12.87			
	3	652	FRANSQUET KADIDJA        	96	SER  	12.98			
	4	659	NIJS BO                  	97	ATLA 	12.99			
	5	654	HUYNEN CELINE            	88	HERV 	13.10			
	6	660	NYS SOAZIC               	97	SMAC 	13.14			

100m National AC Men  Time :18:38
Heat:1      Wind : -0.5 
	1	671	GIELEN EMMANUEL          	97	FAC  	12.12			
	2	676	LEDUC FRANCOIS           	97	SER  	12.38			
	3	666	BERNARD RENAN            	87	HUY  	12.72			
	4	670	DUPAGNE OSCAR            	95	RFCL 	12.85			
	5	669	DEMET FLORIAN            	98	CABW 	12.88			
	6	682	SERVATY GEROME           	98	CAF  	13.33			
	7	667	BODART ROBIN             	97	BBS  	13.63			

100m National AC Men  Time :18:38
Heat:2      Wind : 0.7 
	1	679	PAQUOT JORDAN            	98	RFCL 	11.65			
	2	675	KAPENDA RAPHAEL          	98	SMAC 	11.66			
	3	674	KAPENDA NATHAN           	98	SMAC 	11.76			
	4	672	HELLA GUILLAUME          	94	CABW 	11.77			
	5	683	TABURY DAVID             	97	FCHA 	11.97			
	6	685	VAGAPOV SHAMIL           	96	MALM 	12.51			
	7	665	BEGHON REMY              	96	CABW 	12.59			

100m National AC Men  Time :18:38
Heat:3      Wind : 1.8 
	1	678	MUAKA CHAMBERRY          	89	WS   	10.68			
	2	689	WESTER RIK               	86	NED  	10.74			
	3	774	VAN RUYCHEVELT JEROME    	88	CSDY 	10.91			
	4	677	LEJEUNE THOMAS           	91	HERV 	11.10			
	5	668	DEGAVRE LIONEL           	95	HERV 	11.22			
	6	686	VAN GELDER PERIG         	88	RFCL 	11.45			
	7	681	ROSIERE ARTHUR           	96	SMAC 	11.69			
	8	673	JONLET CORENTIN          	92	RFCL 	11.72			

400m National AC Women  Time :19:20
Heat:1 
	1	699	HENRI OONA               	97	ADD  	64.04			
	2	904	JOSKIN ZENAIDE           	05	HERV 	64.64			
	3	703	PHILIPPE CAMILLE         	98	RFCL 	64.86			
	4	692	DE BIE JULIE             	95	SMAC 	65.14			
	5	691	CLAESEN EVI              	97	ADD  	67.00			
	6	694	FOLIE CLARA              	98	CABW 	68.16			
		701	LEJOLY CELINE            	97	MALM 	DIS   			

400m National AC Women  Time :19:20
Heat:2 
	1	696	GROENEN MARTINE          	94	ATLA 	62.13			
	2	704	RADERMECKER JULIE        	90	HERV 	64.10			
	3	700	JANET  CARDENAS          	73	RESC 	64.50			
	4	702	MENNICKEN LISA           	98	LAC  	65.72			
	5	695	FORTHOMME MARJORIE       	94	SPA  	65.77			
	6	706	SIMONI KIRSTEN           	94	ATLA 	66.88			

400m National AC Women  Time :19:20
Heat:3 
	1	697	GUEI FLORIA              	90	FRA  	51.96			
	2	770	ANACHARSIS PHARA         	83	FRA  	52.02			
	3	698	GUION FIRMIN LENORA      	91	FRA  	53.35			
	4	705	SCHELDEMAN LOTTE         	97	ADD  	58.61			
	5	707	SIMONS LINA              	96	LACE 	67.67			

400m National AC Men  Time :19:33
Heat:1 
	1	715	MANERA  AURELIEN         	96	DAMP 	58.37			
	2	666	BERNARD RENAN            	87	HUY  	58.47			
	3	709	BENJAMIN DEBOUCK         	88	UAC  	58.51			
	4	685	VAGAPOV SHAMIL           	96	MALM 	60.44			
	5	720	VANSTRAELEN THIERRY      	97	RFCL 	61.27			
	6	682	SERVATY GEROME           	98	CAF  	61.51			

400m National AC Men  Time :19:33
Heat:2 
	1	710	BODART ANTOINE           	96	SMAC 	53.55			
	2	721	ZACHARY FLORENTIN        	95	DAMP 	53.93			
	3	716	MUUTJENS MICHAEL         	94	ATLA 	54.05			
	4	718	TANTIMONACO ANTOINE      	96	RFCL 	55.49			
	5	708	ASSENMACKER KARL         	94	FAC  	55.89			

400m National AC Men  Time :19:33
Heat:3 
	1	769	DESTATTE ARNAUD          	88	WS   	47.13			
	2	719	THYS SEPPE               	92	ACME 	47.57			
	3	773	BORLEE DYLAN             	92	BEL  	48.20			
	4	717	REGINSTER MICHEL         	93	RFCL 	51.06			
	5	772	LAHOUSTE QUENTIN         	87	CABW 	52.08			
	6	714	LUBON CAMILLE            	96	ADD  	53.57			
	7	903	VAN OVERSTRAETEN MATHIEU 	HERV 	55.33			

1500m National AC Women  Time :19:47
Heat:1 
	1	739	WAITE LENNIE             	86	GBR  	4:24.88			
	2	730	LOUBELE NATHALIE         	67	BBS  	4:39.80			
	3	725	GAMACHU FERAHIWAT        	81	RFCL 	4:44.40			
	4	905	MUNSTER LAURA            	05	HERV 	5:04.08			
	5	738	VIEILVOYE CHARLOTTE      	96	HF   	5:08.69			
	6	731	MATHIEU LAURIE           	94	DAMP 	5:09.09			
	7	723	CHARLIER ELINE           	97	HERV 	5:14.11			
	8	771	DUPONT MARION            	95	MOHA 	5:20.07			
	9	727	HOUREZ LEA               	98	CABW 	5:21.93			
	10	726	GERARD CONSTANCE         	97	OCAN 	5:23.24			
	11	734	PONLOT FLORINE           	95	OCAN 	5:27.27			
	12	722	BOULARD LUCIE            	96	BBS  	5:29.84			

1500m National AC Men  Time :19:58
Heat:1 
	1	746	CORNET FRANOIS           	97	HF   	4:12.60			
	2	766	VAN STEKELENBURG JACK    	97	AUS  	4:12.85			
	3	761	PAULY MICKAEL            	94	HERV 	4:15.53			
	4	764	SCHOOFS KOBE             	96	BAV  	4:17.36			
	5	758	LUTUMBA LIDIEU           	81	HF   	4:18.99			
	6	749	DETHIER JULIEN           	92	HERV 	4:23.92			
	7	742	BELMILOUD KARIM          	74	CABW 	4:34.19			
	8	757	KEMPINAIRE GABRIEL       	87	RFCL 	4:39.91			
	9	762	PONLOT BENOIT            	97	OCAN 	4:42.22			
	10	750	DETHIER NICOLAS          	97	HERV 	4:54.76			
	11	754	HENRI JARRICK            	95	ADD  	5:05.13			

1500m National AC Men  Time :19:58
Heat:2 
	1	760	MOUKRIME TARIK           	92	RFCL 	3:43.07			
	2	765	TASAMA DAME              	87	VAC  	3:43.29			
	3	747	CZERWINSKI ADAM          	POL  	3:43.58			
	4	802	VANDEGAER WOUT           	81	BEL  	3:52.00			
	5	752	ENGELHARDT BEN           	88	USA  	3:58.62			
	6	748	DEBOUCK MATTHIEU         	84	UAC  	4:05.91			
	7	759	MAX RUBEN                	86	ATLA 	4:16.90			
	8	751	DUPONT FRANOIS           	85	CABW 	4:17.12			
	9	755	JACOBS KRIS              	79	ADD  	4:32.85			
		756	KAHIA JEROME             	89	CSF  	DNF   			

Pole Vault Men  Time :21:27
Heat:1 
	1	6	JENG ALHAJI              	81	SWE  	5.50			
	1	4	GRUBER  HENDRIK          	86	GER  	5.50			
	3	9	SALOMAKI EEMELI          	87	FIN  	5.50			
	4	132	JORGENSEN RASMUS         	89	DEN  	5.40			
	5	8	REITZE MARVIN            	88	GER  	5.30			
	5	2	EAVES MAX                	88	GBR  	5.30			
	7	131	STRAUB ALEXANDER         	83	GER  	5.30			
	8	11	SUK YOO                  	82	KOR  	5.30			
	8	3	FEGER ALEXANDRE          	90	FRA  	5.30			
	8	10	STECCHI CLAUDIO          	91	ITA  	5.30			
	11	7	LAVILLENIE VALENTIN      	91	FRA  	5.15			
	12	134	DEMEYER JONAS            	84	BEL  	4.85			

100m Women Race 1  Time :20:04
Heat:1      Wind : 2.0 
	1	14	AKIHARY ESTHER           	87	NED  	11.59			
	2	27	MERRILL SONALI           	87	SRI  	11.91			
	3	653	GHARAFI YASMINE          	85	BEL  	12.22			
	4	657	MANI MYRIAM              	77	BEL  	12.89			
		24	LIBERT LEITITIA          	79	BEL  	DIS   			

100m Women Race 2  Time :20:09
Heat:1      Wind : -0.3 
	1	28	RUSSEL CARRIE            	90	JAM  	11.38			
	2	25	LOUAMI CARIMA            	79	FRA  	11.39			
	3	23	LEE  MUNA                	81	USA  	11.51			
	4	19	CARTER ANTONETTE         	84	USA  	11.57			
	5	16	ARRON CHRISTINE          	73	FRA  	11.58			
	6	18	BORLEE OLIVIA            	86	BEL  	11.61			
	7	17	BARBER ME'LISA           	80	USA  	11.63			
	8	26	MARIEN HANNA             	82	BEL  	11.74			

600m Women  Time :20:18
Heat:1 
	1	31	JELIMO PAMELA            	89	KEN  	1:23.35			
	2	34	OKORO MARILYN            	84	GBR  	1:24.36			
	3	32	MANOU TAMSYN             	78	AUS  	1:25.79			
	4	35	SMIT ANGELA              	91	NZL  	1:26.72			
	5	33	NAGELS RANI              	95	BEL  	1:31.16			
		142	DAUWENS AXELLE           	90	BEL  	DNF   			

200m Men  Time :20:31
Heat:1      Wind : -0.5 
	1	37	BUTLER KIND              	88	USA  	20.75			
	2	38	COLVERT STEVEN           	90	IRE  	20.81			
	3	39	FAGAN LUKE               	88	GBR  	20.85			
	4	36	ALERTE DAVID             	84	FRA  	20.92			
	5	40	JUIN JONATHAN            	89	HAI  	21.07			
	6	42	WATRIN JULIEN            	92	BEL  	21.14			
	7	41	TOKI TAMA                	91	NZL  	21.25			
	8	137	MONROSE ROUDY            	78	HAI  	21.41			

Long Jump Women  Time :21:39
Heat:1 
	1	47	JIMOH FUNMI              	84	USA  	6.46	-0.3				
	2	19	CARTER ANTONETTE         	84	USA  	6.30	+1.2				
	3	49	KURSCHILGEN LISA         	91	GER  	6.00	+0.6				
	4	50	LEVY YANIQUE             	83	JAM  	5.83	+0.9				
	5	44	DE WAEL ELS              	90	BEL  	5.83	-1.5				
	6	133	LINDEMANS  MARJOLEIN     	94	BEL  	5.80	-0.8				
	7	48	KORTBEEK VALENTINE       	86	NED  	5.70	-0.4				
	8	52	ORLICK CAMILLE           	93	FRA  	5.70	+1.5				
		53	REGIS YASMINE            	86	GBR  	NM   	+0.0				

100m Hurdles Women  Time :20:40
Heat:1      Wind : -0.3 
	1	61	ZAGRE ANNE               	90	BEL  	13.05			
	2	136	GOMIS SANDRA             	83	FRA  	13.16			
	3	55	BILLAUD CINDY            	86	FRA  	13.16			
	4	54	BERINGS ELINE            	86	BEL  	13.16			
	5	20	DAVIN ELISABETH          	81	BEL  	13.50			
	6	58	LAMALLE ADRIANNA         	82	FRA  	13.69			
	7	59	MORRISON FIONA           	88	NZL  	13.92			
	8	140	JUHASZ FANNI             	81	HUN  	14.15			

110m Hurdles Men  Time :20:50
Heat:1      Wind : -0.9 
	1	68	PAYNE DAVID              	82	USA  	13.38			
	2	64	BASCOU DIMITRI           	87	FRA  	13.40			
	3	62	AKINS TY                 	86	USA  	13.43			
	4	69	PHILLIPS RICHARD         	83	JAM  	13.52			
	5	143	AL MANDEEL ABDULAZIZ     	89	KUW  	13.65			
	6	67	DEGHELT ADRIEN           	85	BEL  	13.69			
	7	65	BROOTHAERTS DAMIEN       	84	BEL  	13.73			
	8	66	COCO- VILOIN SAMUEL      	87	FRA  	13.79			

300m Men  Time :21:00
Heat:1 
	1	71	BORLEE JONATHAN          	88	BEL  	31.87			
	2	77	NGWIGWA OBAKENG          	85	BOT  	32.52			
	3	70	BONEVACIA LIEMARVIN      	89	CUR  	32.98			
	4	73	DE SWARDT JACQUES        	92	RSA  	33.14			
	5	76	MILBURN JOEL             	86	AUS  	33.41			
	6	75	GILLET ANTOINE           	88	BEL  	33.66			
	7	74	DEJI TOBIAS              	91	GBR  	34.06			
	8	144	QUENTIN BAYARD           	85	FRA  	34.80			

800m Men  Time :21:13
Heat:1 
	1	87	ROTICH KIPCHIRCHIR ABRAHA	92	KEN  	1:43.62			
	2	81	BETT REUBEN              	84	KEN  	1:45.44			
	3	86	MARTIN RYAN              	89	USA  	1:46.45			
	4	80	BALHAN PIERRE ANTOINE    	92	BEL  	1:46.60			
	5	85	KUPERS THIJMEN           	91	NED  	1:47.48			
	6	79	AZZINE BOUDJEMA          	82	FRA  	1:47.52			
	7	84	KEBRON QUENTIN           	92	BEL  	1:48.36			
	8	78	AL SALHI MOHAMMED        	86	KSA  	1:48.78			
	9	83	FIEGEN DAVID             	84	LUX  	1:49.72			
	10	82	CARDILLO JOACHIM         	88	BEL  	1:52.18			
	11	89	VAN DEN BROECK JAN       	89	BEL  	1:58.92			
		88	SCHERER MATT             	83	USA  	DNF   			

3000m steeple Men  Time :21:32
Heat:1 
	1	101	SIGUENI HICHAM           	93	MAR  	8:21.78			
	2	95	KIPKOGEI NELSON          	93	KEN  	8:22.24			
	3	102	ULICZKA STEFFEN          	84	GER  	8:22.93			
	4	91	AYEKO SIMON              	87	UGA  	8:25.87			
	5	130	AL-AMRI ALI AHMED        	87	KSA  	8:26.62			
	6	104	ZALEWSKI KRYSTIAN        	89	POL  	8:27.32			
	7	103	WINTER CHRIS             	86	CAN  	8:30.43			
	8	96	LESLIE CORY              	89	USA  	8:32.24			
	9	97	MAKHLOUFI RABIA          	86	ALG  	8:32.68			
	10	99	PAULO ALBERTO            	85	POR  	8:33.09			
	11	92	COLLENOT ROMAIN          	92	FRA  	8:33.23			
		93	EZZINE HAMID             	83	MAR  	DNF   			
		94	KEMBOI CLEMENT           	92	KEN  	DNF   			
		100	RIBEIRO PEDRO            	81	POR  	DNF   			

400m Hurdles Men  Time :21:39
Heat:1 
	1	110	GAYMON JUSTIN            	86	USA  	49.41			
	2	107	BULTHEEL MICHAEL         	86	BEL  	50.06			
	3	112	THOMAS TRISTAN           	86	AUS  	50.22			
	4	108	COLE BRENDAN             	81	AUS  	50.35			
	5	109	FRANCOIS MICKAEL         	88	FRA  	50.99			
	6	139	DECIMUS YOANN            	87	FRA  	51.02			
	7	106	BARR THOMAS              	92	IRE  	51.04			
	8	111	RUMMENS TIM              	87	BEL  	52.08			

10.000m Men  Time :22:12
Heat:1 
	1	114	BENTI DESISA LELISA      	94	ETH  	27:18.17			
	2	121	KUMA ABERA               	90	ETH  	27:18.39			
		119	ZOUBAA KHALID            	77	FRA  	DNF   			
		116	HITRANE JAMAL            	MAR  	DNF   			
		122	LAHBABI AZIZ             	91	MAR  	DNF   			
		120	KIMUTAI KENNEDY          	90	KEN  	DNF   			
		118	JEYLAN IBRAHIM           	89	ETH  	DNF   			
		117	JARSO YACOB              	88	ETH  	DNF   			
		183	HAAS STEPHEN             	83	USA  	DNS   			
		113	AYELE ABAYNEH            	87	ETH  	DNS   			

Triathlon Sen Men  Time :21:20
Heat:1 
	1	123	VAN ALPHEN HANS          	82	BEL  	2388			
	2	128	SINT NICOLAAS EELCO      	87	NED  	2295			
	3	124	VOS INGMAR               	86	NED  	2271			
	4	125	PITTOMVILS NIELS         	92	BEL  	2226			
	5	129	QUERIN GAEL              	87	FRA  	2183			
	6	141	BOURGUIGNON RUDY         	79	FRA  	1489			

Triathlon Discus Men  Time :19:53
Heat:1 
	1	123	VAN ALPHEN HANS          	82	BEL  	45.63			780 P
	2	125	PITTOMVILS NIELS         	92	BEL  	43.46			735 P
	3	128	SINT NICOLAAS EELCO      	87	NED  	41.43			694 P
	4	124	VOS INGMAR               	86	NED  	39.84			661 P
	5	129	QUERIN GAEL              	87	FRA  	37.67			617 P
		141	BOURGUIGNON RUDY         	79	FRA  	NM   			0 P

Triathlon High Jump Men  Time :21:19
Heat:1 
	1	123	VAN ALPHEN HANS          	82	BEL  	1.95			758 P
	2	124	VOS INGMAR               	86	NED  	1.95			758 P
	3	129	QUERIN GAEL              	87	FRA  	1.95			758 P
	4	125	PITTOMVILS NIELS         	92	BEL  	1.89			705 P
	5	128	SINT NICOLAAS EELCO      	87	NED  	1.86			679 P
	6	141	BOURGUIGNON RUDY         	79	FRA  	1.86			679 P

Triathlon 100m Men  Time :19:04
Heat:1      Wind : 2.3 
	1	128	SINT NICOLAAS EELCO      	87	NED  	10.73			922 P
	2	124	VOS INGMAR               	86	NED  	11.04			852 P
	3	123	VAN ALPHEN HANS          	82	BEL  	11.05			850 P
	4	141	BOURGUIGNON RUDY         	79	FRA  	11.23			810 P
	5	129	QUERIN GAEL              	87	FRA  	11.24			808 P
	6	125	PITTOMVILS NIELS         	92	BEL  	11.34			786 P

110m Hurdles Men B  Time :18:15
Heat:1      Wind : 1.4 
	1	66	COCO- VILOIN SAMUEL      	87	FRA  	13.67			
	2	795	AL-SHAMMARI DAHESH FAWAZ 	77	KUW  	13.88			
	3	803	GHUYS BRAM               	93	BEL  	14.87			
		794	ALLEYNE RICHARD          	83	GBR  	DIS