2013 Blue and Orange Opener
Boise State University | Boise, ID
January 12, 2013


Licensed to Boise State University     HY-TEK's Meet Manager 1/12/2013 03:41 PM
                      Blue and Orange Opener - 1/12/2013                       
                                 Jackson Track                                 
                                   Nampa, ID                                   
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================
       Venue: V  7.12  3/10/2012   English Gardner, Oregon                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Jenna Prandini               Oregon                  7.50       7.50q  2 
  2 Angelica Earls               Nevada                  7.45       7.52q  3 
  3 Samantha Calhoun             Nevada                  7.53       7.55q  1 
  4 Kashae Knox                  Nevada                  7.52       7.70q  1 
  5 Chizoba Okodogbe             Oregon                  7.65       7.78q  3 
  6 Arlene Gowar                 BYU                     7.63       7.79q  2 
  7 Steffanie Jordan             Boise State             7.82       7.81q  2 
  8 Christabel Leonce            Northwest Na            7.94       7.90q  3 
  9 Yvonne Bennett               Boise State                        7.94   1 
 10 Anita Momodu                 Nevada                  7.77       7.99   3 
 11 Mellissa Keltner             BYU                     7.86       8.02   1 
 12 Alyssa Parco                 BYU                     8.01       8.03   2 
 13 Chelse Spencer               BYU                     7.87       8.06   1 
 14 Chelsey Washington           Boise State             7.95       8.09   3 
 15 Alexandria Davidson          Oregon                  7.91       8.13   2 
 16 Danielle Figgins             BYU                     8.13       8.19   1 
 17 Brittany Sever               Northwest Na            8.46       8.39   2 
 18 AnnaMarie Forza              Northwest Na                       8.71   2 
 19 Jessica Case                 Northwest Na            8.50       8.89   3 
 20 Alice Harris                 Northwest Na            9.23       9.65   3 
 
Women 60 Meter Dash
=========================================================================
       Venue: V  7.12  3/10/2012   English Gardner, Oregon                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Jenna Prandini               Oregon                  7.50       7.48  
  2 Angelica Earls               Nevada                  7.52       7.49  
  3 Samantha Calhoun             Nevada                  7.55       7.54  
  4 Chizoba Okodogbe             Oregon                  7.78       7.75  
  5 Arlene Gowar                 BYU                     7.79       7.78  
  6 Steffanie Jordan             Boise State             7.81       7.81  
  7 Christabel Leonce            Northwest Na            7.90       8.07  
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
       Venue: V 22.74  3/9/2012    Kimberlyn Duncan, LSU                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Phyllis Francis              Oregon                 23.60      23.91   6 
  2 Jenna Prandini               Oregon                 24.00      24.07   6 
  3 Chizoba Okodogbe             Oregon                 24.10      24.68   5 
  4 Tanisha Hawkins              Nevada                 25.00      25.16   6 
  5 Taryn Campos                 Boise State                       25.21   6 
  6 Deborah Amoah                Nevada                 25.42      25.88   4 
  7 Chelsey Washington           Boise State            25.00      25.93   5 
  8 Arlene Gowar                 BYU                    25.20      25.97   5 
  9 Danielle Figgins             BYU                    24.79      26.03   6 
 10 Alexandria Davidson          Oregon                 24.73      26.05   4 
 11 Alyssa Parco                 BYU                    26.00      26.29   3 
 12 Shanee Martin                Nevada                 26.50      26.60   2 
 13 Emily Funkhouser             Boise State            26.00      26.61   3 
 14 Brie Simmons                 BYU                    25.50      26.66   4 
 15 Baylee Hearns                Nevada                 25.20      26.74   4 
 15 Chelse Spencer               BYU                    26.80      26.74   2 
 17 Kate Holman                  Boise State            27.00      26.78   1 
 18 Hannah Borden                Northwest Na           27.10      27.12   1 
 19 Morgan Wiedmeier             Northwest Na           27.89      27.34   1 
 20 Siale Viatohi                BYU                    26.30      27.60   3 
 21 Sidney Reilly                BYU                    26.50      27.77   2 
 22 Brittany Sever               Northwest Na           28.09      28.43   1 
 
Women 300 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Samantha Calhoun             Nevada                 39.00      39.56   3 
  2 Angelica Earls               Nevada                 39.00      40.59   3 
  3 Tajanee Simmons              Boise State            40.50      41.24   3 
  4 Kaylee Packham               BYU                    40.70      41.46   2 
  5 Tara Anderson                BYU                    42.30      43.26   1 
  6 Sam Alderman                 Boise State            41.00      43.89   1 
  7 Aubrey Hale                  BYU                    41.00      44.30   2 
  8 Christine Harwood            Northwest Na                      45.09   1 
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================
       Venue: V 51.78  3/10/2012   Diamond Dixon, Kansas                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Laura Roesler                Oregon                 54.50      54.76   4 
  2 Claudia Francis              Oregon                 55.00      55.67   4 
  3 Mackenzie Flannigan          Boise State            55.68      57.34   4 
  4 Nicole Rudd                  BYU                    58.06      57.37   2 
  5 Angela Shields               BYU                    58.00      57.75   2 
  6 Megan Kelley                 Boise State            55.85      58.00   4 
  7 Tanisha Hawkins              Nevada                 56.90      58.90   3 
  8 Anderson Shelton             BYU                    59.75      59.09   1 
  9 Shanee Martin                Nevada                 57.68      59.31   3 
 10 Shanna Rippy                 Northwest Na           59.40    1:00.41   1 
 11 Melissa Grammer              Northwest Na           58.10    1:00.75   2 
 12 Baylee Hearns                Nevada                 58.00    1:01.24   2 
 13 Emily Field                  Boise State            57.99    1:01.57   3 
 14 Erin Murphy                  BYU                  1:00.25    1:02.29   1 
 15 Kensey Berry                 BYU                    59.00    1:02.62   1 
 16 Kathryn Curtis               Northwest Na         1:05.39    1:09.70   1 
 
Women 600 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Christina Smith              Nevada               1:37.00    1:37.71  
  2 Natalie Evans                Northwest Na         1:48.52    1:37.98  
  3 Anne Underwood               Nevada               1:40.00    1:38.78  
  4 Alyssa Monteverde            Oregon               1:39.00    1:42.65  
  5 Sierra Hooft                 Nevada               1:42.00    1:45.64  
  6 Alyssa Williams              Boise State          1:40.00    1:45.66  
  7 Christine Harwood            Northwest Na                    1:48.35  
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
       Venue: V 2:03.30  3/10/2012   Nachelle Mackie, BYU                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rachel Stewart               BYU                  2:13.00    2:14.60  
  2 Ashleigh Warner              BYU                  2:13.00    2:14.75  
  3 Sarah Yingling               BYU                  2:18.00    2:15.66  
  4 Lauren Lucas                 Boise State          2:15.00    2:19.66  
  5 Candace Eddy-Carlisle        BYU                             2:24.97  
  6 Tasha Vazquez                Nevada               2:21.00    2:25.65  
  7 Katie Romanko                Nevada               2:18.00    2:26.66  
 
Women 1 Mile Run
=========================================================================
       Venue: V 4:39.76  3/10/2012   Lucy Van Dalen, Stony Brook               
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kelsey Brown                 BYU                  4:50.00    4:51.31   10   
  2 Lindsey Nielson              BYU                  4:51.00    4:56.54    8   
  3 Rachel Stewart               BYU                  4:50.00    4:56.86    6   
  4 Candace Eddy-Carlisle        BYU                             4:57.05    5   
  5 Natalie Shields              BYU                             4:57.96    4   
  6 Erica Birk                   BYU                  4:52.00    5:00.78    3   
  7 Marissa VanderMalle          Boise State          5:02.00    5:02.80    2   
  8 Sarah Yingling               BYU                  5:08.00    5:06.97    1   
  9 Jennica Redd                 BYU                  5:05.00    5:12.44  
 10 Rici Morrill                 Boise State          4:59.68    5:13.60  
 11 Shannon Susbauer             Boise State          5:05.00    5:14.46  
 12 Katie Romanko                Nevada               5:10.00    5:16.65  
 13 Anna Preciado                Boise State          5:10.00    5:23.15  
 14 Marissa Opatz                Boise State          5:09.72    5:23.48  
 15 Jessica Hilton               BYU                  5:03.00    5:24.09  
 16 Sarah Bisterfeldt            Boise State          5:11.00    5:25.31  
 17 Jamie Knapp                  Boise State          5:05.00    5:26.04  
 18 Mattie Stanford              Boise State          5:25.00    5:28.94  
 19 Danielle Zehrung             Boise State          5:25.00    5:38.72  
 20 Samantha Gomez               Boise State          5:15.00    5:39.83  
 21 Ellen Wheeler                BYU                  5:20.00    5:46.26  
 22 Rebecca Holland              Northwest Na                    5:53.49  
 23 Marie Miller                 Northwest Na         5:58.00    6:01.72  
 
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
       Venue: V 9:15.44  3/10/2012   Emily Infeld, Georgetown                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Andrea Harrison              BYU                 10:13.00   10:00.21  
  2 Nicole Nielsen               BYU                 10:15.00   10:03.03  
  3 Laura Young                  BYU                 10:20.00   10:13.87  
  4 Carrie Jube                  BYU                 10:15.00   10:14.17  
  5 Katherine Swanson            BYU                 10:25.00   10:17.13  
  6 Maren Hanson-Fassmann        BYU                 10:20.00   10:18.15  
  7 Jordan Powell                Northwest Na        10:57.97   10:47.36  
  8 Meghan Hedquist              BYU                 10:25.00   10:54.93  
  9 Hailey Bradshaw              Northwest Na        11:12.38   11:15.73  
 10 Breanna Perrone              Boise State         10:15.00   11:18.70  
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
       Venue: V  7.91  3/10/2012   Christina Manning, Ohio State               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Alyssa Monteverde            Oregon                  8.64       8.72q  2 
  2 Deborah Amoah                Nevada                  8.60       8.96q  3 
  3 Marie Smith                  Northwest Na            9.05       9.05q  2 
  4 Tajanee Simmons              Boise State             8.90       9.07q  1 
  5 Kaylee Packham               BYU                     9.15       9.24q  3 
  6 Taylor Stapley               BYU                     8.90       9.29q  1 
  7 Lauren Crockett              Oregon                  9.10       9.30q  3 
  8 Kate Holman                  Boise State             9.50       9.33q  2 
  9 Siale Viatohi                BYU                     9.39       9.33   3 
 10 Nicole Wadden                Nevada                  9.15       9.53   1 
 11 Hannah Borden                Northwest Na            9.38       9.58   3 
 12 Shannon Forman               Nevada                  9.15       9.64   2 
 13 Sidney Reilly                BYU                     9.74       9.74   1 
 14 Elizabeth Wilson             BYU                     9.20       9.75   1 
 15 Laura Pridgen                Northwest Na            9.76       9.97   2 
 16 Katelin Westerterp           Nevada                  9.35      10.02   2 
 17 Kayla Rasmussen              Unattached              9.90      10.08   3 
 18 Courtney Schroeder           Northwest Na            9.60      10.09   1 
 19 Kathryn Curtis               Northwest Na           10.74      11.16   3 
 
Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
       Venue: V  7.91  3/10/2012   Christina Manning, Ohio State               
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Alyssa Monteverde            Oregon                  8.72       8.68  
  2 Deborah Amoah                Nevada                  8.96       8.87  
  3 Tajanee Simmons              Boise State             9.07       8.99  
  4 Marie Smith                  Northwest Na            9.05       9.04  
  5 Kaylee Packham               BYU                     9.24       9.05  
  6 Taylor Stapley               BYU                     9.29       9.27  
  6 Lauren Crockett              Oregon                  9.30       9.27  
  8 Kate Holman                  Boise State             9.33       9.35  
 
Women 4x400 Meter Relay
============================================================================
       Venue: V 3:31.89  3/10/2012   LSU, LSU                                  
                         R Alexander, C Tate, S Herbert, J Day             
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Boise State  'A'                                  3:50.15    3:54.15   1 
     1) Mackenzie Flannigan             2) Chelsey Washington             
     3) Taryn Campos                    4) Emily Field                    
  2 Byu  'A'                                          3:52.00    3:54.44   1 
  3 Byu  'B'                                          3:58.00    3:59.03   1 
  4 Byu  'C'                                          4:00.00    4:04.01   2 
  5 Nevada  'C'                                       4:02.00    4:04.37   2 
     1) Nicole Wadden                   2) Katelin Westerterp             
     3) Shannon Forman                  4) Nicole Kennedy                 
  6 Northwest Nazarene  'A'                           4:05.50    4:05.31   2 
     1) Melissa Grammer                 2) Natalie Evans                  
     3) Shanna Rippy                    4) Morgan Wiedmeier               
  7 Nevada  'A'                                       3:50.00    4:10.28   1 
     1) Tanisha Hawkins                 2) Shanee Martin                  
     3) Christina Smith                 4) Baylee Hearns                  
  8 Boise State  'C'                                  4:02.00    4:10.83   2 
     1) Yvonne Bennett                  2) Jamie Knapp                    
     3) Lauren Lucas                    4) Marissa Opatz                  
  9 Boise State  'B'                                  3:58.00    4:16.63   1 
     1) Emily Funkhouser                2) Megan Kelley                   
     3) Rici Morrill                    4) Steffanie Jordan               
 10 Boise State  'D'                                  4:09.00    4:23.14   2 
     1) Samantha Gomez                  2) Sam Alderman                   
     3) Shannon Susbauer                4) Alyssa Williams                
 
Women High Jump
===================================================================================
       Venue: V 1.96m  3/9/2012    Brigetta Barrett, Arizona                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Lauren Crockett              Oregon                 1.80m      1.75m    5-08.75  10   
  2 Chancey Summers              Oregon                 1.83m     J1.75m    5-08.75   8   
  3 Melissa Merrill              BYU                               1.65m    5-05.00   6   
  4 Taylor Stapley               BYU                    1.73m      1.60m    5-03.00   5   
  5 Michelle Ellis               BYU                              J1.60m    5-03.00   4   
  6 Nicole Wadden                Nevada                 1.61m      1.55m    5-01.00   3   
  7 Courtney Schroeder           Northwest Na           1.54m      1.50m    4-11.00   1.50
  7 Siale Viatohi                BYU                    1.62m      1.50m    4-11.00   1.50
  9 Laura Pridgen                Northwest Na           1.49m     J1.50m    4-11.00 
 10 Lexi Sarver                  Northwest Na                     J1.50m    4-11.00 
 11 Brie Simmons                 BYU                               1.45m    4-09.00 
 
Women Pole Vault
===================================================================================
       Venue: V 4.60m  1/25/2003   Stacy Dragila, Nike                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rachel Fisher                BYU                    4.22m      3.95m   12-11.50 
  2 Sammie Clark                 Oregon                 4.10m     J3.95m   12-11.50 
  3 Kortney Ross                 Oregon                 4.10m      3.80m   12-05.50 
  4 Caitlin Owen                 Nevada                 3.50m      3.20m   10-06.00 
  4 Casey Gray                   Nevada                 3.41m      3.20m   10-06.00 
  6 Nicole Kennedy               Nevada                 3.30m     J3.20m   10-06.00 
  7 Katarine Winship             Nevada                 3.20m      3.05m   10-00.00 
 -- Kristi Pratt                 BYU                                  NH            
 -- Kelli Ehardt                 BYU                    3.90m         NH            
 -- Alison Powers                Nevada                 3.20m         NH            
 
Women Long Jump
===================================================================================
       Venue: V 6.91m  3/9/2012    Whitney Gipson, TCU                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kimberly Miller              Boise State            5.90m      5.57m   18-03.25 
  2 Alyssa Monteverde            Oregon                 5.60m      5.43m   17-09.75 
  3 Shea Taylor                  BYU                               5.39m   17-08.25 
  4 Shannon Forman               Nevada                 5.31m      5.25m   17-02.75 
  5 Lauran Johnson               Boise State            5.96m      5.19m   17-00.50 
  6 Sidney Reilly                BYU                               5.14m   16-10.50 
  7 Brie Simmons                 BYU                               5.08m   16-08.00 
  8 Taylor Reynolds              BYU                               5.04m   16-06.50 
  9 Katelin Westerterp           Nevada                 4.71m      4.80m   15-09.00 
 10 Jessica Case                 Northwest Na           5.02m      4.31m   14-01.75 
 
Women Triple Jump
===================================================================================
       Venue: V 13.67m  3/10/2012   Andrea Geubelle, Kansas                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Deborah Amoah                Nevada                12.50m     12.38m   40-07.50 
  2 Elizabeth Wilson             BYU                   12.26m     11.97m   39-03.25 
  3 Mellissa Keltner             BYU                   12.00m     11.79m   38-08.25 
  4 Maggie Pietka                Oregon                11.63m     11.51m   37-09.25 
  5 Kensey Berry                 BYU                              11.42m   37-05.75 
  6 Lauran Johnson               Boise State           12.00m     11.35m   37-03.00 
  7 Shea Taylor                  BYU                              10.90m   35-09.25 
  8 Taylor Reynolds              BYU                              10.89m   35-08.75 
  9 Laura Pridgen                Northwest Na          10.46m     10.46m   34-04.00 
 -- Lexi Sarver                  Northwest Na                       FOUL            
 
Women Shot Put
===================================================================================
       Venue: V 19.00m  3/10/2012   Tia Brooks, Oklahoma                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kerri Simmons                Nevada                14.89m     14.61m   47-11.25 
  2 Laura Bobek                  Oregon                14.40m     13.80m   45-03.50 
  3 Jillian Weir                 Oregon                14.42m     13.45m   44-01.50 
  4 Lacie Rasley                 Boise State           13.32m     13.28m   43-07.00 
  5 Kennedy Hall                 Nevada                13.55m     12.41m   40-08.75 
  6 Vessie Umu                   Northwest Na          12.97m     12.15m   39-10.50 
  7 Elizabeth Wilson             BYU                   11.64m     12.01m   39-05.00 
  8 Victoria Rodriguez           Boise State           12.00m     11.76m   38-07.00 
  9 Carly Dranginis              Northwest Na          12.59m     11.71m   38-05.00 
 10 Taylor VanValey              Northwest Na          12.30m     10.34m   33-11.25 
 11 Caitlin Curtis               Northwest Na          11.29m      9.77m   32-00.75 
 12 AnnaMarie Forza              Northwest Na          10.18m      9.47m   31-01.00 
 
Women Weight Throw
===================================================================================
       Venue: V 22.90m  3/9/2012    Jeneva McCall, So. Illinois                
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Jillian Weir                 Oregon                19.21m     17.25m   56-07.25 
  2 Kerri Simmons                Nevada                15.50m     16.28m   53-05.00 
  3 Daphne Chambers              Oregon                           15.82m   51-11.00 
  4 Laura Bobek                  Oregon                15.38m     15.67m   51-05.00 
  5 Kady Stafford                Boise State           15.75m     14.95m   49-00.75 
  6 Kennedy Hall                 Nevada                14.00m     14.33m   47-00.25 
  7 Carly Dranginis              Northwest Na          14.99m     14.27m   46-10.00 
  8 Lacie Rasley                 Boise State           14.03m     13.86m   45-05.75 
  9 Vessie Umu                   Northwest Na          13.10m     13.12m   43-00.50 
 10 Jasmine Warrington           Northwest Na          13.32m     12.92m   42-04.75 
 11 Caitlin Curtis               Northwest Na          13.80m     12.84m   42-01.50 
 12 Victoria Rodriguez           Boise State           12.00m     11.79m   38-08.25 
 13 Lexi Sarver                  Northwest Na          13.25m     10.76m   35-03.75 
 14 Taylor VanValey              Northwest Na          12.80m      8.67m   28-05.50 
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================
       Venue: V  6.52  3/9/2012    Jeff Demps, Florida                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Arthur Delaney               Oregon                  6.80       6.86q  3 
  2 Mike Berry                   Oregon                  6.93       6.98q  2 
  3 Johnathan Cabral             Oregon                  7.12       7.03q  2 
  4 Rolando Trammel              Boise State             6.96       7.10q  1 
  5 Cody Henderson               Northwest Na            7.31       7.18q  1 
  6 Mitch Kamstra                Unat-Northwe            7.28       7.25q  1 
  7 Jacob Oswalt                 Northwest Na            7.23       7.29q  3 
  8 Ian keys                     Unattached              7.20       7.30q  3 
  9 Derek Sepe                   Northwest Na            7.25       7.41   2 
 10 Stephen Larlee               Northwest Na            7.40       7.49   1 
 11 Jobin Reed                   Unattached              7.40       7.51   2 
 12 Greyson Kilgore              Northwest Na                       7.52   3 
 13 Andrew Bertram               Northwest Na            7.62       7.53   2 
 14 Luke Schafer                 Boise State             7.36       7.55   3 
 15 Jeremy Malnes                Boise State             7.35       7.58   2 
 16 Cameron Colby                Northwest Na            7.35       7.59   3 
 17 Alex Reich                   Northwest Na            7.55       7.67   1 
 18 Richard Predmore             Northwest Na                       7.72   3 
 
Men 60 Meter Dash
=========================================================================
       Venue: V  6.52  3/9/2012    Jeff Demps, Florida                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Arthur Delaney               Oregon                  6.86       6.84  
  2 Rolando Trammel              Boise State             7.10       6.97  
  3 Mike Berry                   Oregon                  6.98       6.98  
  4 Cody Henderson               Northwest Na            7.18       7.22  
  5 Mitch Kamstra                Unat-Northwe            7.25       7.24  
  6 Jacob Oswalt                 Northwest Na            7.29       7.30  
  7 Ian keys                     Unattached              7.30       7.32  
 
Men 200 Meter Dash
============================================================================
       Venue: V 20.39  3/9/2012    Ameer Webb, Texas A&M                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Daveon Collins               Boise State            20.97      21.35   5 
  2 Manoah Wesson                Boise State            21.50      21.81   5 
  3 Jack Galpin                  Oregon                 21.50      21.91   4 
  4 Chris Stubbs                 Oregon                 21.90      22.07   4 
  5 Jordan Latt                  Oregon                 22.21      22.08   3 
  6 Jordin Andrade               Boise State            21.95      22.14   4 
  7 Paul Robertson               Boise State            22.17      22.28   3 
  8 Andrew Curtis                Northwest Na           22.10      22.51   3 
  9 Jeff Daw                     Boise State            21.95      22.56   4 
 10 Tyler June                   Boise State            22.65      23.08   2 
 11 Jacob Oswalt                 Northwest Na           23.30      23.57   2 
 12 Ian keys                     Unattached             22.50      23.65   2 
 13 Jobin Reed                   Unattached             24.00      23.81   1 
 14 Andrew Bertram               Northwest Na           23.71      23.97   1 
 15 Kyle McLaughlin              Northwest Na           23.50      23.98   2 
 16 Cameron Colby                Northwest Na           23.80      24.45   1 
 
Men 400 Meter Dash
============================================================================
       Venue: V 45.77  3/10/2012   Tony McQuay, Florida                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Manoah Wesson                Boise State            47.38      47.79   2 
  2 Karrie Butler                Boise State            47.45      47.96   2 
  3 Jordin Andrade               Boise State                       48.07   2 
  4 Jack Galpin                  Oregon                 48.50      48.56   2 
  5 Jordan Latt                  Oregon                 49.90      48.89   1 
  6 Chris Stubbs                 Oregon                 48.90      49.39   2 
  7 Bret Scheve                  Boise State            49.00      49.68   1 
  8 Tyler June                   Boise State            49.15      50.24   1 
  9 Collin Coulter               Unat-Northwe                      53.59   1 
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
       Venue: V 1:47.87  3/9/2012    Mason McHenry, Arizona State              
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Boru Guyota                  Oregon               1:51.00    1:53.41  
  2 Patrick Todd                 Oregon               1:51.00    1:53.45  
  3 Brett Johnson                Oregon               1:51.00    1:54.27  
  4 Andy Robertson               Boise State          1:53.50    1:55.52  
  5 Nick Tatro                   Boise State          1:55.00    1:58.57  
  6 Aaron Leyva                  Boise State          1:56.00    2:02.09  
  7 Jacob Hollander              Northwest Na         1:57.02    2:02.24  
  8 Jackson Lino                 Bsu TC               2:04.00    2:13.88  
 
Men 1 Mile Run
=========================================================================
       Venue: V 4:01.66  3/10/2012   Chris O'Hare, Tulsa                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Allan Schroeder              Boise State          4:14.82    4:20.96  
  2 Kyle Brush                   Boise State          4:18.00    4:25.26  
  3 Wyatt Diderickson            Boise State          4:22.00    4:33.10  
  4 Joe McFadden                 Boise State          4:22.00    4:34.59  
  5 Justin Webb                  Northwest Na         4:28.00    4:42.34  
  6 Travis Downen                Boise State          4:25.00    4:44.50  
  7 Nick Lobb                    Boise State          4:26.00    4:44.81  
  8 Curtis Capell                Northwest Na         4:29.00    4:46.72  
  9 Josh Merioles                Northwest Na         4:40.00    4:58.63  
 
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
       Venue: V  7.54  3/10/2012   Jarret Eaton, Syracuse                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Johnathan Cabral             Oregon                  7.83       7.87q  2 
  2 Rolando Trammel              Boise State             7.90       7.94q  1 
  3 Justin Malnes                Boise State             8.02       7.99q  1 
  4 Trevor Ferguson              Oregon                  8.15       8.20q  2 
  5 Dakotah Keys                 Oregon                  8.35       8.31q  1 
  6 Bret Scheve                  Boise State             8.20       8.43q  2 
  7 Blake Kemp                   Oregon                  8.52       8.55q  2 
  8 Roderick Townsend            Boise State             8.60       8.60q  2 
  9 Jeremy Malnes                Boise State             8.30       8.79   1 
 10 Kyle McLaughlin              Northwest Na                       8.85   1 
 11 Jobin Reed                   Unattached              9.80       9.20   1 
 12 Luke Conklin                 Northwest Na                       9.63   2 
 
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
       Venue: V  7.54  3/10/2012   Jarret Eaton, Syracuse                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Johnathan Cabral             Oregon                  7.87       7.85  
  2 Justin Malnes                Boise State             7.99       8.01  
  3 Rolando Trammel              Boise State             7.94       8.03  
  4 Trevor Ferguson              Oregon                  8.20       8.21  
  5 Bret Scheve                  Boise State             8.43       8.41  
  6 Dakotah Keys                 Oregon                  8.31       8.48  
  7 Blake Kemp                   Oregon                  8.55       8.70  
 
Men 4x400 Meter Relay
=========================================================================
       Venue: V 3:04.92  3/10/2012   Arkansas, Arkansas                        
                         M Niit, A Gauntlett, B Skidmore, N Braddy         
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Boise State  'C'                                  3:26.00    3:26.43  
     1) Tyler Rackleff                  2) Andy Robertson                 
     3) Allan Schroeder                 4)                                
  2 Northwest Nazarene  'A'                           3:20.60    3:29.34  
     1) Cody Henderson                  2) Andrew Curtis                  
     3) Collin Coulter                  4) David Harris                   
  3 Boise State  'B'                                  3:22.00    3:35.53  
     1) Kyle Brush                      2) Wyatt Diderickson              
     3) Travis Downen                   4) Aaron Back                     
 -- Oregon  'A'                                       3:10.00        DNF  
     1) Mike Berry                      2) Arthur Delaney                 
     3) Jack Galpin                     4) Chris Stubbs                   
 
Men High Jump
===================================================================================
       Venue: V 2.34m  2/1/2003    Charles Clinger, Bronco TC                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Roderick Townsend            Boise State                       2.00m    6-06.75 
  2 Bradley Laubacher            Oregon                 2.10m     J2.00m    6-06.75 
  3 Mitch Kamstra                Unat-Northwe                      1.90m    6-02.75 
  4 Andrew Galbraith             Northwest Na           1.96m      1.85m    6-00.75 
  5 Luke Conklin                 Northwest Na           1.80m      1.80m    5-10.75 
  6 Kyle McLaughlin              Northwest Na           1.80m     J1.80m    5-10.75 
 
Men Pole Vault
===================================================================================
       Venue: V 5.71m  2/7/2004    Tommy Skipper, Oregon                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Matt Hidalgo                 Oregon                 4.90m      4.95m   16-02.75  10   
  2 Austin Ouderkirk             Oregon                 5.14m     J4.95m   16-02.75   8   
  3 Dakotah Keys                 Oregon                 4.80m      4.80m   15-09.00   6   
  4 Luke Schafer                 Boise State            4.70m     J4.80m   15-09.00   5   
  5 Corbin Doer                  Unattached             5.00m      4.65m   15-03.00   4   
  6 Payton Lewis                 Unattached                        4.50m   14-09.00   3   
  7 Blake Kemp                   Oregon                 4.60m     J4.50m   14-09.00   2   
  8 Greyson Kilgore              Northwest Na           4.33m      4.20m   13-09.25   1   
 
Men Long Jump
===================================================================================
       Venue: V 8.01m  3/9/2012    Kendall Spencer, New Mexico                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Trevor Ferguson              Oregon                 7.27m      7.11m   23-04.00 
  2 Blake Kemp                   Oregon                 7.00m      6.64m   21-09.50 
  3 Roderick Townsend            Boise State            7.10m      6.51m   21-04.25 
  4 Stephen Larlee               Northwest Na           6.43m      6.26m   20-06.50 
  5 Richard Predmore             Northwest Na           6.29m      6.04m   19-09.75 
 
Men Triple Jump
===================================================================================
       Venue: V 16.75m  3/10/2012   Omar Craddock, Florida                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tyler Pinkney                Oregon                14.51m     14.63m   48-00.00 
  2 Stephen Larlee               Northwest Na          14.25m     13.51m   44-04.00 
  3 Richard Predmore             Northwest Na          13.22m     12.45m   40-10.25 
 
Men Shot Put
===================================================================================
       Venue: V 21.00m  2/29/2008   Russ Winger, Idaho                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Chase Sexton                 Boise State           17.70m     17.67m   57-11.75 
  2 Sam Crouser                  Oregon                16.64m     17.62m   57-09.75 
  3 Will Lohman                  Boise State           17.09m     17.10m   56-01.25 
  4 Reid White                   Northwest Na          13.38m     13.52m   44-04.25 
 
Men Weight Throw
===================================================================================
       Venue: V 25.28m  2/4/2005    Libor Charfreitag, Mizuno                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Will Lohman                  Boise State           18.05m     18.41m   60-05.00 
  2 Miles Walk                   Oregon                17.32m     17.02m   55-10.25 
  3 Matt Post                    Boise State           15.94m     16.85m   55-03.50 
  4 Elmer Williams               Northwest Na          13.82m     13.39m   43-11.25 
  5 Jeremiah Woods               Northwest Na          13.80m     10.08m   33-01.00 
 
Mixed 1 Mile Run Masters
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mark Werthmann             M Boise River                     5:28.00   10   
  2 Emil Magallanes            M Boise River                     5:31.00    8   
  3 Christine Olen             W Boise River          5:31.42    5:42.00    6   
  4 Lois Allen                 W Boise River                     6:09.00    5   
  5 Jon Murray                 M Boise River          6:06.21    6:10.00    4   
  6 Mary Ellen Nourse          W Boise River          9:02.41    7:59.00    3