RESULTS: Morton Games 2013
Dublin, Ireland | Morton Stadium
July 17th, 2013

Courtesy: mortongames.ie

Morton Games
Morton Stadium, Santry
17th July 2013

Men's 100 m
Wind : -1.0
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Rae Edwards         	USA                           	10.51
 2  Steve Colvert       	IRL/Crusaders                 	10.52
 3  David Hynes         	IRL/Menapians                 	10.62
 4  Andre Wright        	GBR                           	10.75
 5  Lee Mc Laughlin     	GBR                           	10.93
 6  Adam Mc Mullan      	IRL/Crusaders                 	11.05
 7  Eamon Fahy          	IRL/Donore                    	11.08
 8  Michael Hynes       	IRL/Raheny Shamrock           	11.26
 1  Paul Whelan         	IRL/Clonliffe                 	11.36
 2  Israel Abeanu       	IRL/Clonliffe                 	11.41
 3  Joshus Abladey      	GBR                           	11.53
 4  Dylan Archbold      	IRL/Raheny                    	11.61
 5  Stuart Roche        	IRL/Clonliffe                 	11.66
    Stephen Gaffney     	IRL/Rathfarnham               	DQ
    Andrew Barnes       	RSA                           	DNS

Men's 400 m
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Renny Quow          	Trinidad & Tobago             	45.77
 2  Manteo Mitchell     	USA                           	45.82
 3  Steve Soloman       	Australia                     	46.18
 4  Mark Ujakpor        	Spain                         	46.98
 5  Brian Murphy        	IRL/Crusaders                 	47.13
 6  Rory Evans          	GBR                           	47.56
 7  Eoin Mulhall        	Crusaders A.C.                	48.24
 8  Rick Beardsell      	USA                           	48.68
 1  Andrew Barnes       	RSA                           	48.25
 2  Dara Kervick        	Carrick-on-Suir A.C.          	48.54
 3  Curtis Woods        	North Down                    	48.54
 4  Ben Maze            	Lagan Valley A.C.             	48.96
 5  Kieran Kelly        	Raheny Shamrock A.C.          	49.61
 6  Eanna Madden        	Carrick-on-Shannon A.C.       	50.22
 7  Sean Bolger         	Tallaght A.C.                 	51.53
 8  Jack Broderick      	IRL/Limerick                  	53.57

Men's 800 m
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Joe Warne           	Doheny A.C.                   	1.51.42
 2  Eddie Vining        	Australia                     	1.51.50
 3  Nathan Downs        	Australia                     	1.51.92
 4  Mark Hoy            	Finn Valley A.C.              	1.51.99
 5  Conall Kirk         	Lagan Valley A.C.             	1.52.36
 6  Mark Mc Donald      	Clonliffe Harriers A.C.       	1.52.97
 7  Robert Tully        	Star of the Sea A.C.          	1.53.73
 8  Gideon Kirui        	Ballyfin A.C.                 	1.53.88
 9  Pajo Hamilton       	City of Derry                 	1.54.00
10  Daire Bermingham    	Raheny Shamrock A.C.          	1.54.09
11  William Maunsell    	Clonmel A.C.                  	1.54.88
    Brian Kelly         	St. Abbans A.C.               	DNF
    Danny Mooney        	Letterkenny A.C.              	DNF
 1  Darragh Lynch       	Ennis Track A.C.              	1.53.27
 2  Michael Mc Killop   	St. Malachy's A.C.            	1.54.63
 3  Gareth Hill         	Ballymena & Antrim A.C.       	1.54.88
 4  Michael Quinn       	                              	1.55.23
 5  Ryan Mc Dermott     	Annadale Striders A.C.        	1.56.41
 6  Conor Dooney        	Raheny Shamrock A.C.          	1.56.65
 7  Denis Coughlan      	St. Finbarrs A.C.             	1.56.77
 8  Liam Hennessy       	Togher A.C.                   	1.57.30
 9  Cullen Lynch        	Togher A.C.                   	2.00.60
 1  Kevin Chesser       	Ennis Track A.C.              	1.55.85
 2  William Hughes      	Thurles Crokes A.C.           	1.56.07
 3  Kevin Maunsell      	Clonmel A.C.                  	1.56.84
 4  Garry Campbell      	Dunleer A.C.                  	1.57.69
 5  Neil Mc Cartan      	East Down A.C.                	1.55.85
 6  Andrew Agnew        	Annadale Striders A.C.        	1.58.19
 7  Ray Hynes           	Crusaders A.C.                	1.58.02
 8  Tony Kelleher       	Togher A.C.                   	1.59.78
 9  Ronan Duggan        	Bandon A.C.                   	2.00.10
10  James Maher         	Templemore A.C.               	2.00.37
11  John Collins        	Skibbereen A.C.               	2.01.11
    Dermot McDermott    	Sligo A.C.                    	DNF
 1  Tim Grummell        	Sli Cualann A.C.              	2.01.13
 2  Conor Morrison      	Letterkenny A.C.              	2.02.83
 3  Jack Corbett        	Thurles Crokes A.C.           	2.03.02
 4  Alan Danagher       	Rathfarnham W.S.A.F. A.C.     	2.03.23
 5  Garry O'Sullivan    	West Muskerry A.C.            	2.03.57
 6  Stephen Cotter      	Togher A.C.                   	2.04.06
 7  Sean Murphy         	Crusaders A.C.                	2.04.42
 8  Ciaran Fitzpatrick  	Ballyfin A.C.                 	2.04.77
 9  Dermot Brennan      	Finn Valley A.C.              	2.05.19
10  Patrick Hughes      	Thurles Crokes A.C.           	2.05.73
    Paul O'Neill        	Lagan Valley A.C.             	DNF
    Garrett Dunne       	                              	DNS

Men's Morton Mile
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Cory Leslie         	USA                           	3.55.85
 2  Duncan Philips      	USA                           	3.56.27
 3  Juan Luis Barrios   	Mexico                        	3.57.34
 4  Craig Miller        	USA                           	3.57.35
 5  Loan Zaizan         	Romania                       	3.57.73
 6  Liam Boylan-Pett    	USA                           	3.57.75
 7  David McCarthy      	IRL/West Waterford            	3.57.93
 8  Alberto Sanchez     	Spain                         	3.57.97
 9  Eoin Everard        	IRL/Kilkenny                  	3.58.93
10  Riley Masters       	USA                           	4.00.05
11  Jeff See            	USA                           	4.00.37
12  Alastair Hay        	Scotland                      	4.01.67
13  Conor Bradley       	IRL/City of Derry             	4.01.83
14  James Kaan          	Australia                     	4.03.87
15  John Coghlan        	IRL/Metro St. Brigids         	4.07.30
    Conor Healy         	Clonliffe Harriers A.C.       	DNF
    Colin Costello      	Star of the Sea A.C.          	DNF

Men's 3000 m
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Juan Luis Barrios   	Mexico                        	7.45.12
 2  Andy Vernon         	England                       	7.45.75
 3  Hassan Mead         	USA                           	7.46.18
 4  Nick Mc Cormick     	England                       	7.54.61
 5  Bobby Curtis        	USA                           	7.56.98
 6  John Travers        	IRL/Donore                    	7.58.51
 7  Jake Riley          	USA                           	8.01.23
 8  Mark Christie       	IRL/Mullingar                 	8.02.86
 9  Michael Mulhare     	IRL/North Laois               	8.03.54
10  Mark Kenneally      	IRL/Clonliffe                 	8.10.01
11  Carl Smith          	England                       	8.18.03
12  Joe Townsend        	England                       	8.20.63
13  Peter Lanziner      	Italy                         	8.25.18
14  Eoin Pierce         	IRL/Clonliffe                 	8.26.47
15  Brian Maher         	IRL/Kilkenny                  	8.27.46
16  Dave Fitzmaurice    	IRL/Clonliffe                 	8.31.99
17  Nick Hooker         	England                       	8.32.49
    Ryan Brockerville   	Canada                        	DNF
    Richard Owens       	IRL/Sli Cualainn              	DNF

Men's 400 m Hurdles
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Thomas Barr         	IRL/Ferrybank                 	50.04
 2  Jason Harvey        	IRL/Crusaders                 	52.00
 3  Matt Summer         	GBR                           	52.32
 4  Paul Byrne          	IRL/St. Abbans                	52.85
 5  Martin Lipton       	GBR                           	52.94
 6  Barry Upton         	IRL/Menapians                 	53.35
 7  Michael Mitchel Swit	USA                           	53.45
 8  Tom Grantham        	GBR                           	54.94

Men's International 800 m
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Mark English        	IRL/UCD                       	1.45.32
 2  Casimir Loxsom      	USA                           	1.45.75
 3  Mark Wieczorek      	USA                           	1.45.86
 4  Paul Robinson       	IRL/St. Cocas                 	1.45.86
 5  Anthony Romaniew    	Canada                        	1.46.08
 6  Alejandro Rodriguez 	Spain                         	1.46.63
 7  James Eicherberg    	Mexico                        	1.46.93
 8  Declan Murray       	USA                           	1.47.27
 9  Niall Tuohy         	IRL/Ferrybank                 	1.49.01
10  Kristaps Valters    	Latvia/Clonliffe              	1.49.64
11  Darragh Greene      	IRL/Dunleer                   	1.56.09
    David Mc Carthy     	IRL/Le Cheile                 	DNF

Men's Pole Vault
Place  Name               	Club                          	Hgt(m)
 1  Igor Bychkov        	Spain                         	5.56
 1  Luke Cutts          	GBR                           	5.56
 3  Jeff Coover         	USA                           	5.36
 4  Rhys Searle         	GBR                           	4.76
 5  Peter O'Brien       	IRL/Raheny                    	4.36
 5  Stuart Greene       	IRL/Raheny                    	4.36
 5  Ian Rogers          	Clonliffe Harriers A.C.       	4.36

Men's Discus
Place  Name               	Club                          	Dist(m)
 1  Tomas Rauktys       	Clonliffe Harriers A.C.       	53.39
 2  Chris Reynolds      	City of Lisburn               	47.53
 3  Jamie Williamson    	GBR                           	44.88
 4  Marco Pons          	D.M.P. A.C.                   	44.72
 5  Barry Healy         	Youghal A.C.                  	43.46
 6  Paul Collins        	North Westmeath A.C.          	41.76

Junior Men's Mile
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Danny Lawlor        	St. L.O'Toole A.C.            	4.16.23
 2  Aaron Hanlon        	Clonliffe Harriers A.C.       	4.16.69
 3  Cillian Kirwin      	Raheny Shamrock A.C.          	4.19.31
 4  Kevin Kelly         	St. Coca's A.C.               	4.19.46
 5  David Mulhare       	North Laois A.C.              	4.19.91
 6  Mitchell Byrne      	Rathfarnham W.S.A.F. A.C.     	4.23.06
 7  Kyle Larkin         	Emerald A.C.                  	4.23.80
 8  James Mc Geough     	Sligo A.C.                    	4.28.36
 9  Uchenna Uwechne     	Tallaght A.C.                 	4.33.36
10  Conor Gallagher     	St. Malachy's A.C.            	4.33.54
11  Karl Fitzmaurice    	Shannon A.C.                  	4.34.83
12  Cathal Doyle        	Clonliffe Harriers A.C.       	4.35.01
13  Adam Foley          	Raheny Shamrock A.C.          	4.36.59
14  Paddy Rob           	St. Malachy's A.C.            	4.40.43
15  Ronan O'Friel       	St. Malachy's A.C.            	4.45.15
16  Sean Mc Cabe        	Tallaght A.C.                 	4.58.62

Women's 100 m
Wind : -0.2
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Kelly Proper        	Ferrybank A.C.                	11.75
 2  Carina Horn         	RSA                           	11.86
 3  Ailis Mc Sweeney    	Leevale A.C.                  	11.92
 4  Catherine Mc Manus  	Celtic DCH A.C.               	12.01
 5  Leah Moore          	Clonliffe Harriers A.C.       	12.11
 6  Niamh Whelan        	Ferrybank A.C.                	12.14
 7  Louise Kiernan      	Fingallians A.C.              	12.21
 8  Marilyn Nwawlor     	GBR                           	12.28
 9  Sarah Murray        	Fingallians A.C.              	12.35

Women's 400 m
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Jen Carey           	IRL/DSD                       	52.98
 2  Gemma Nicol         	GBR                           	53.29
 3  Alina Andreea Panian	Romania                       	54.18
 4  Sinead Denny        	Dundrum South Dublin A.C.     	54.50
 5  Abbie Fitzpatrick   	GBR                           	54.80
 6  Ciara Mc Callion    	Clonliffe Harriers A.C.       	55.75
 7  Sophia Ellis        	Clonliffe Harriers A.C.       	58.84

Women's 800 m
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Kate Mackey         	USA                           	2.02.21
 2  Laura Crowe         	IRL/Riocht                    	2.02.63
 3  Diane Cummins       	Canada                        	2.02.80
 4  Elian Periz         	Spain                         	2.02.87
 5  Ciara Everard       	IRL/UCD                       	2.02.96
 6  Carolyn Plateau     	England                       	2.03.04
 7  Emily Dudgeon       	Scotland                      	2.03.09
 8  Khadija Rahmouni    	Spain                         	2.03.47
 9  Chanelle Price      	USA                           	2.03.63
10  Selma Kajan         	Australia                     	2.05.73
11  Stephanie Herrick   	USA                           	2.06.07
    Kehoe Fiona         	IRL/Kilmore                   	DNF
    Katie Kirk          	N.I/Lagan Valley              	DNF

Women's Mile
Place  Name               	Club                          	Time
 1  Brie Felnagle       	USA                           	4.30.44
 2  Hilary Stellingwerff	Canada                        	4.30.95
 3  Ioana Doaga         	Romania                       	4.32.89
 4  Ashley Higginson    	USA                           	4.34.47
 5  Aisha Praught       	USA                           	4.35.70
 6  Deborah Maier       	USA                           	4.35.87
 7  Pilar McShine       	Trinidad & Tobago             	4.36.79
 8  Lennie Wait         	GBR                           	4.37.53
 9  Rachael Bamford     	GBR                           	4.38.50
10  Ciara Durkan        	IRL/Skerries                  	4.44.05
    Claire Mc Sweeney   	IRL/Leevale                   	DNF