View Results

2017 Cardinal Classic

2017 Cardinal Classic

How To Watch


ON TV: Now available on Roku and Apple TV 4 -- download the FloSports app today!
STREAMING: Available only on FloTrack. SIGN UP HERE
  • A yearly FloPRO subscription provides access to ALL FloSports sites.
LIVE EVENT SCHEDULE | ORIGINAL DOCUMENTARIES | WORLD CLASS TRAINING VIDEOS


Join The Conversation On Social


• Follow us on Twitter @FloTrack
• Follow us on Instagram @FloTrack_TrackIsBack
• Follow us on Facebook



Archived Competition Footage


Video footage from the competition will be archived and stored in a video library for FloPRO subscribers to watch for the duration of their subscription.
Licensed to RecordTiming - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/16/2017 09:09 PM
                               Cardinal Classic                                
                  Stanford University --Stanford, California                   
                               Performance List                                
 
Event 1  Men 100 Meter Dash (15)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Terrence Alexander               Stanford                    
  2  Quinton Coleman                  Minnesota                   
  3  Garen Earley                     Utah State                  
  4  Nathen Francisco                 Unattached                  
  5  Alejandro Goldston               New Mexico                  
  6  Michael Houston                  Academy of A                
  7  Craig Mattox                     Academy of A                
  8  Alexander Moore                  Harvard                     
  9  Chance Parker                    Utah State                  
 10  Michane Ricketts                 Academy of A                
 11  Jaysean Skrine                   Colorado                    
 12  Kendall Spencer                  Unattached                  
 13  Junior Tovar                     Utah State                  
 14  Efe Uwaifo                       Harvard                     
 15  Jonathan Webb                    Minnesota                   
 
Event 2  Men 200 Meter Dash (30)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Nick Ashby                       Utah State                  
  2  AJ Boully                        Utah State                  
  3  Isaiah Brandt-Sims               Stanford                    
  4  Garen Earley                     Utah State                  
  5  Kyle Fearrington                 Florida Stat                
  6  Alejandro Goldston               New Mexico                  
  7  Issac Gonzales                   New Mexico                  
  8  Joshua Gordon                    Utah State                  
  9  Mark Haywood                     New Mexico                  
 10  Jay Hebert                       Harvard                     
 11  James Heckendorn                 Harvard                     
 12  Matthew Hurst                    Harvard                     
 13  Kenny Lane                       Florida Stat                
 14  Craig Mattox                     Academy of A                
 15  Duane McClurkin JR               Colorado                    
 16  Chase Midyett                    San Francisc                
 17  Alexander Moore                  Harvard                     
 18  Brad Neumann                     Minnesota                   
 19  Chance Parker                    Utah State                  
 20  Kaze Poitier                     Academy of A                
 21  Tom Rienas                       Harvard                     
 22  Carlos Salcido                   New Mexico                  
 23  Jack Shumway                     Unattached                  
 24  Roman Skovronski                 Unattached                  
 25  Jaysean Skrine                   Colorado                    
 26  Junior Tovar                     Utah State                  
 27  Jaak Uudmae                      Stanford                    
 28  Jonathan Webb                    Minnesota                   
 29  Isaac Westlund                   Stanford                    
 30  Harrison Williams                Unattached                  
 
Event 3  Men 400 Meter Dash (26)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Michael Bluth                    Utah State                  
  2  Andrew Bolze                     Harvard                     
  3  Christian Carter                 Academy of A                
  4  Kyle Fearrington                 Florida Stat                
  5  Mark Haywood                     New Mexico                  
  6  James Heckendorn                 Harvard                     
  7  Michael Houston                  Academy of A                
  8  Matthew Hurst                    Harvard                     
  9  Frank Kurtz                      Stanford                    
 10  Kenny Lane                       Florida Stat                
 11  Amit Maity                       Stanford                    
 12  Brady Martin                     Utah State                  
 13  Duane McClurkin JR               Colorado                    
 14  Jacob McLennan                   Harvard                     
 15  Chase Midyett                    San Francisc                
 16  Kaze Poitier                     Academy of A                
 17  James Rhoden                     Florida Stat                
 18  Tom Rienas                       Harvard                     
 19  Will Rienas                      Harvard                     
 20  Nate Roese                       Minnesota                   
 21  Jack Shumway                     Unattached                  
 22  Steven Simpkins                  Florida Stat                
 23  Roman Skovronski                 Unattached                  
 24  Jack Wellenstein                 Minnesota                   
 25  Isaac Westlund                   Stanford                    
 26  Quinlan Wright                   Academy of A                
 
Event 4  Men 800 Meter Run (33)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Dylan Barker                     Utah State                  
  2  Jordan Beutler                   Utah State                  
  3  Daniel Book                      Stanford                    
  4  Federico Bruno                   Argentina                   
  5  Jake Burton                      Florida Stat                
  6  Matthew Butler                   Florida Stat                
  7  Shane Dillon                     Florida Stat                
  8  Tai Dinger                       Stanford                    
  9  Kristian Hansen                  New Mexico                  
 10  Nick Harris                      Colorado                    
 11  Mitch Hechsel                    Minnesota                   
 12  Josh Kerr                        New Mexico                  
 13  Michael Kolor                    Harvard                     
 14  Nathaniel Kucera                 Stanford                    
 15  Clay Lambourne                   Utah State                  
 16  Nick Linder                      Harvard                     
 17  Carlos Lopez                     UC Riverside                
 18  Selasi Lumax                     Big Bear Track C            
 19  Matthew Magee                    Florida Stat                
 20  Myles Marshall                   Harvard                     
 21  Cristian Monsalud                San Francisc                
 22  Thomas Negron                    Harvard                     
 23  Hugh Nicklason                   San Francisc                
 24  Leandro Paris                    Argentina                   
 25  Justice Ramos                    Colorado                    
 26  Matt Rosen                       Minnesota                   
 27  Gavin Sleeter                    New Mexico                  
 28  Brian Smith                      Stanford                    
 29  Shane Streich                    Minnesota                   
 30  Isaiah Thompson                  Big Bear Track C            
 31  Josh Tracy                       Minnesota                   
 32  Jaap Vellinga                    Florida Stat                
 33  Derek Wiebke                     Minnesota                   
 
Event 10  Men 1500 Meter Run (50)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Gatien Airiau                    Academy of A                
  2  Mohamed Aziz                     San Francisc                
  3  Geordie Beamish                  Northern Ari                
  4  Zach Black                       Iowa State                  
  5  Federico Bruno                   Argentina                   
  6  Jake Burton                      Florida Stat                
  7  Matthew Butler                   Florida Stat                
  8  Benedikt Bünz                    Strava TC                   
  9  Dan Curts                        Iowa State                  
 10  Emil Danielsson                  New Mexico                  
 11  Christian DeLago                 Iowa State                  
 12  Solomon Demeku-Ousman            UC Riverside                
 13  Tai Dinger                       Stanford                    
 14  Spencer Dodds                    Texas                       
 15  Ryan Driscoll                    San Francisc                
 16  Joey Duerr                       Minnesota                   
 17  Logan Emery                      Texas                       
 18  Kris Everett                     Academy of A                
 19  Matthew Fayers                   Oklahoma Sta                
 20  Pierre Fontanarosa               Academy of A                
 21  Jan Friš                         Unattached                  
 22  Michael Hall                     Florida Stat                
 23  Wayde Hall                       Minnesota                   
 24  Trevor Halsted                   Strava TC                   
 25  Josh Kerr                        New Mexico                  
 26  Matthew Leach                    Strava TC /                 
 27  Collin Leibold                   Strava TC /                 
 28  Peter Lomong                     Northern Ari                
 29  Matthew Magee                    Florida Stat                
 30  Dillon Maggard                   Utah State                  
 31  Kyle Medina                      Chico State                 
 32  Cristian Monsalud                San Francisc                
 33  Gabe Montague                    Harvard                     
 34  Hugh Nicklason                   San Francisc                
 35  Craig Nowak                      Oklahoma Sta                
 36  Alex Ostberg                     Stanford                    
 37  Patrick Perrier                  Stanford                    
 38  Taylor Potter                    New Mexico                  
 39  Alex Rogers                      Texas                       
 40  Ben Saarel                       Colorado                    
 41  Edward Shepherd                  San Francisc                
 42  Ryan Silva                       Stanford                    
 43  Brody Smith                      Utah State                  
 44  Scott Snow                       Forrest Fire                
 45  Shane Streich                    Minnesota                   
 46  Andy Trouard                     Unattached                  
 47  Jaap Vellinga                    Florida Stat                
 48  Wesley Ward                      Texas                       
 49  Nathan Weitz                     Northern Ari                
 50  Derek Wiebke                     Minnesota                   
 
Event 17  Men 3000 Meter Steeplechase (15)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Mohamed Aziz                     San Francisc                
  2  Will Battershill                 Harvard                     
  3  Solomon Demeku-Ousman            UC Riverside                
  4  Spencer Fehlberg                 Utah State                  
  5  Connor Fisher                    Chico State                 
  6  Chris Herrick                    Colorado                    
  7  Max Leach                        California                  
  8  Christian Liddell                Oklahoma Sta                
  9  Matthew McClellan                Texas                       
 10  Nathanael Moore                  Texas                       
 11  Takeshi Okada                    California                  
 12  Adam Peterman                    Colorado                    
 13  John Rice                        Texas                       
 14  Graham Thomas                    New Mexico                  
 15  Colby Wilson                     Utah State                  
 
Event 21  Men 5000 Meter Run (47)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Hassan Abdi                      Oklahoma Sta                
  2  Ben Alcock                       San Francisc                
  3  Obsa Ali                         Minnesota                   
  4  Sylvester Barus                  Oklahoma Sta                
  5  Matthew Baxter                   Northern Ari                
  6  Robert Brandt                    California                  
  7  Trent Brendel                    California                  
  8  Benedikt Bünz                    Strava TC                   
  9  Garrett Corcoran                 California                  
 10  Bryan Crook                      Strava TC                   
 11  John Dressel                     Colorado                    
 12  Joey Duerr                       Minnesota                   
 13  Evan Ferlic                      Minnesota                   
 14  Blaise Ferro                     Northern Ari                
 15  Grant Fisher                     Stanford                    
 16  Steven Flynn                     George Mason                
 17  Ryan Forsyth                     Colorado                    
 18  Patrick Gibson                   Stanford                    
 19  Cory Glines                      Northern Ari                
 20  Craig Huff                       San Jose St.                
 21  Blair Hurlock                    Stanford                    
 22  Matt Jablonski                   Strava TC                   
 23  Andrew Jordan                    Iowa State                  
 24  Jack Keelan                      Stanford                    
 25  Joe Klecker                      Colorado                    
 26  Will Lauer                       Stanford                    
 27  Caleb McClain                    San Francisc                
 28  Wade Meddles                     Unattached                  
 29  Charles Mills                    Texas                       
 30  Pedro Nasta                      Texas                       
 31  Craig Nowak                      Oklahoma Sta                
 32  John Nownes                      Iowa State                  
 33  Connor Olson                     Minnesota                   
 34  Alex Ostberg                     Stanford                    
 35  Alek Parsons                     Unattached                  
 36  Zach Perrin                      Colorado                    
 37  Jose Pina                        Unattached                  
 38  Thomas Pollard                   Iowa State                  
 39  Collin Price                     Harvard                     
 40  Will Reyes                       Chico State                 
 41  Nathan Rodriguez                 Iowa State                  
 42  Alex Short                       San Francisc                
 43  Cole Spencer                     California                  
 44  Garrett Sweatt                   Stanford                    
 45  Kieran Tuntivate                 Harvard                     
 46  Matt Welch                       Minnesota                   
 47  Ryan Wolff                       Northern Ari                
 
Event 25  Men 10000 Meter Run (13)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Luke Beattie                     Utah State                  
  2  Reilly Friedman                  Colorado                    
  3  Noah Gade                        Oklahoma Sta                
  4  Ethan Gonzales                   Colorado                    
  5  Darren Harman                    Utah State                  
  6  Charles Lawrence                 Minnesota                   
  7  Dillon Maggard                   Utah State                  
  8  Christian Martin                 Colorado                    
  9  Alexander Palm                   New Mexico                  
 10  Jacob Pickle                     Texas                       
 11  Austin Sprague                   Unattached                  
 12  Allen Sumrall                    Texas                       
 13  James Withers                    Utah State                  
 
Event 28  Men 110 Meter Hurdles (12)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  AJ Boully                        Utah State                  
  2  Ryan Chase                       New Mexico                  
  3  Jay Hebert                       Harvard                     
  4  Tyler Lloyd                      Utah State                  
  5  Dante Newberg                    Florida Stat                
  6  Isaiah Oliver                    Colorado                    
  7  Jaron Thomas                     Colorado                    
  8  Jon Tollefson                    Minnesota                   
  9  Eric Walker                      Minnesota                   
 10  Harrison Williams                Unattached                  
 11  Samuel Wing                      Utah State                  
 12  Quinlan Wright                   Academy of A                
 
Event 29  Men 400 Meter Hurdles (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Kodie Artner                     Colorado                    
  2  Matthew Baker                    Minnesota                   
  3  Julian Body                      Stanford                    
  4  Daniel Brady                     Stanford                    
  5  D'Mitry Charlton                 Florida Stat                
  6  Colin Dolese                     Stanford                    
  7  Cheyne Dorsey                    New Mexico                  
  8  Lucas Ege                        Stanford                    
  9  Tyler Lloyd                      Utah State                  
 10  Jacob McLennan                   Harvard                     
 11  Mustafa Mudada                   New Mexico                  
 12  James Rhoden                     Florida Stat                
 13  Will Rienas                      Harvard                     
 14  Trenton Stringari                Colorado                    
 15  Jaron Thomas                     Colorado                    
 16  Samuel Wing                      Utah State                  
 
Event 30  Men 4x100 Meter Relay (5)
===============================================================================
     School                                                                 
===============================================================================
  1  Academy of Art  'A'                                          
  2  Harvard  'A'                                                 
  3  Minnesota  'A'                                               
  4  New Mexico  'A'                                              
  5  Utah State  'A'                                              
 
Event 31  Men 4x400 Meter Relay (11)
===============================================================================
     School                                                                 
===============================================================================
  1  Academy of Art  'A'                                          
  2  Colorado  'A'                                                
  3  Florida State  'A'                                           
  4  Florida State  'B'                                           
  5  Harvard  'A'                                                 
  6  Harvard  'B'                                                 
  7  Minnesota  'A'                                               
  8  New Mexico  'A'                                              
  9  Stanford  'A'                                                
 10  Stanford  'B'                                                
 11  Utah State  'A'                                              
 
Event 32  Men High Jump (9)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Nick Bachinski                   Minnesota                   
  2  Leaugen Fray-Benoit              Utah State                  
  3  Brady Johnson                    Academy of A                
  4  Ryan Lockard                     Minnesota                   
  5  Donagh Mahon                     Harvard                     
  6  Duane McClurkin JR               Colorado                    
  7  Giancarlo Narvarte               Colorado                    
  8  Trevor Rex                       Stanford                    
  9  Ed'Ricus Williams                Florida Stat                
 
Event 33  Men Pole Vault (11)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Jason Atencio                    New Mexico                  
  2  Nathan Burnett                   New Mexico                  
  3  Davis Butte                      Colorado                    
  4  Matt Calvin                      Utah State                  
  5  Andrew Ghizzone                  Colorado                    
  6  John Harari                      New Mexico                  
  7  Glen Harold                      Minnesota                   
  8  Sam Nelson                       Utah State                  
  9  Andrew Roney                     Harvard                     
 10  Tyler Tappe                      Minnesota                   
 11  Ian West                         Harvard                     
 
Event 34  Men Long Jump (19)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Tanner Battikha                  New Mexico                  
  2  Ashton Butler                    Florida Stat                
  3  Anthony DeNitto                  Harvard                     
  4  Desmond Deshay                   Academy of A                
  5  Leaugen Fray-Benoit              Utah State                  
  6  Alejandro Goldston               New Mexico                  
  7  Keniel Grant                     Florida Stat                
  8  Sammie Houston                   Minnesota                   
  9  Brady Johnson                    Academy of A                
 10  Craig Mattox                     Academy of A                
 11  Montel Nevers                    Florida Stat                
 12  Dante Newberg                    Florida Stat                
 13  Isaiah Oliver                    Colorado                    
 14  Michane Ricketts                 Academy of A                
 15  Kendall Spencer                  Unattached                  
 16  Samuel Trigg                     New Mexico                  
 17  Jaak Uudmae                      Stanford                    
 18  Armani Wallace                   Florida Stat                
 19  Harrison Williams                Unattached                  
 
Event 35  Men Triple Jump (11)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Tanner Battikha                  New Mexico                  
  2  Kyle Brost                       Utah State                  
  3  Ashton Butler                    Florida Stat                
  4  Jordan Charles                   Minnesota                   
  5  Christopher Daniels              Florida Stat                
  6  Sammie Houston                   Minnesota                   
  7  Montel Nevers                    Florida Stat                
  8  Fisayo Omilana                   Stanford                    
  9  Jaak Uudmae                      Stanford                    
 10  Efe Uwaifo                       Harvard                     
 11  Armani Wallace                   Florida Stat                
 
Event 36  Men Discus Throw (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Gunnar Allison                   Harvard                     
  2  Bryan Bjerk                      Minnesota                   
  3  Ryan Chase                       New Mexico                  
  4  Chadrick DaCosta                 Florida Stat                
  5  Anthony DeNitto                  Harvard                     
  6  Austin Droogsma                  Florida Stat                
  7  Landon Ellingson                 Stanford                    
  8  Paden Gatlin                     Colorado                    
  9  Aaron Haigler                    Colorado                    
 10  David Hirschmann                 Utah State                  
 11  Fred Jones                       Florida Stat                
 12  Julian Nunally                   Harvard                     
 13  Emmanuel Onyia                   Florida Stat                
 14  Jonathan Tharaldsen              Minnesota                   
 15  Grayson Webber                   Colorado                    
 16  Harrison Williams                Unattached                  
 
Event 37  Men Hammer Throw (12)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Gunnar Allison                   Harvard                     
  2  Matthew Denton                   Colorado                    
  3  Landon Ellingson                 Stanford                    
  4  Gian Ferretti                    Minnesota                   
  5  Tristen Newman                   Stanford                    
  6  Michael Painter                  Stanford                    
  7  Mac Riedy                        Minnesota                   
  8  Austin Swanson                   Colorado                    
  9  Brandon Tirado                   Florida Stat                
 10  Oran Wasserman                   Utah State                  
 11  Grayson Webber                   Colorado                    
 12  Josh Whitener                    Harvard                     
 
Event 38  Men Javelin Throw (15)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Katoa Ahau                       San Francisc                
  2  Nik Aston                        New Mexico                  
  3  Andrew Connolly                  Harvard                     
  4  Trevor Danielson                 Stanford                    
  5  Anthony DeNitto                  Harvard                     
  6  Sindri Gudmundsson               Utah State                  
  7  Brett Henderson                  Harvard                     
  8  Charles Kerr                     Stanford                    
  9  Malik Mathews-Gordon             New Mexico                  
 10  Luke May                         Minnesota                   
 11  Conor McClain                    Florida Stat                
 12  Dante Newberg                    Florida Stat                
 13  Michane Ricketts                 Academy of A                
 14  Logan Wolfley                    Minnesota                   
 15  Devin Wright                     Utah State                  
 
Event 39  Men Shot Put (11)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Gunnar Allison                   Harvard                     
  2  Ryan Chase                       New Mexico                  
  3  Chadrick DaCosta                 Florida Stat                
  4  Anthony DeNitto                  Harvard                     
  5  Austin Droogsma                  Florida Stat                
  6  Aaron Haigler                    Colorado                    
  7  David Hirschmann                 Utah State                  
  8  Tristen Newman                   Stanford                    
  9  Julian Nunally                   Harvard                     
 10  Austin Swanson                   Colorado                    
 11  Jonathan Tharaldsen              Minnesota                   
 
Event 44  Women 100 Meter Dash (29)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Akeisha Ayanniyi                 New Mexico                  
  2  Erynn Caldwell                   New Mexico                  
  3  Sylvia Deppen                    Harvard                     
  4  Gabrielle Edeen                  Utah State                  
  5  Simi Fajemisin                   Harvard                     
  6  Skylar Fenton                    San Francisc                
  7  Nia Flagg                        Florida Stat                
  8  Daryth Gayles                    Stanford                    
  9  Schae Graham                     Academy of A                
 10  Brittany Graves                  Nevada                      
 11  Shauna Helps                     Florida Stat                
 12  Kadeisha Hield                   Nevada                      
 13  Ana Holland                      Colorado                    
 14  Franziska Kindt                  Nevada                      
 15  Caoimhe Kofoed                   Utah State                  
 16  Lexus Miller-Moylan              Utah State                  
 17  Peri Moran                       New Mexico                  
 18  Hadiyah Muhammad                 Academy of A                
 19  Jameela Muhammad                 Academy of A                
 20  Ngozi Musa                       Harvard                     
 21  Amanda Odesjo                    Academy of A                
 22  Mofiyinfoluwa Olusola            Nevada                      
 23  Dezirae Pennington               Nevada                      
 24  Brittany Rawlins                 Utah State                  
 25  Mistic Scott                     Academy of A                
 26  Alina Stewart                    Florida Stat                
 27  Gabrielle Thomas                 Harvard                     
 28  Alexandra Tierney                Nevada                      
 29  Rian Young-Werner                Academy of A                
 
Event 45  Women 200 Meter Dash (34)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Tashay Brown                     Colorado                    
  2  Erynn Caldwell                   New Mexico                  
  3  Michaela Crunkleton-Wilson       Stanford                    
  4  Asaundra Dalton                  San Francisc                
  5  Allison Dickey                   Nevada                      
  6  Gabrielle Edeen                  Utah State                  
  7  Melissa-Maree Farrington         Florida Stat                
  8  Skylar Fenton                    San Francisc                
  9  Autumne Franklin                 Unattached                  
 10  Livia Gauntlett                  Harvard                     
 11  Amy Glaser                       San Francisc                
 12  Jasmine Grace                    Academy of A                
 13  Schae Graham                     Academy of A                
 14  Brittany Graves                  Nevada                      
 15  Shauna Helps                     Florida Stat                
 16  Hannah Hensley                   Academy of A                
 17  Ana Holland                      Colorado                    
 18  Zoe Hughes                       Harvard                     
 19  Franziska Kindt                  Nevada                      
 20  Caoimhe Kofoed                   Utah State                  
 21  Kara Kopolow                     Nevada                      
 22  Jade Miller                      Harvard                     
 23  Lexus Miller-Moylan              Utah State                  
 24  Missy Mongiovi                   Stanford                    
 25  Jameela Muhammad                 Academy of A                
 26  Rajon O'Quinn                    Colorado                    
 27  Amanda Odesjo                    Academy of A                
 28  Mofiyinfoluwa Olusola            Nevada                      
 29  Dezirae Pennington               Nevada                      
 30  Brittany Rawlins                 Utah State                  
 31  Alexandra Tierney                Nevada                      
 32  Nicole Wadden                    Nevada                      
 33  Folke Woch                       Academy of A                
 34  Rian Young-Werner                Academy of A                
 
Event 46  Women 400 Meter Dash (19)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Breann Bate                      Utah State                  
  2  Asaundra Dalton                  San Francisc                
  3  Shaquania Dorsett                Florida Stat                
  4  Autumne Franklin                 Unattached                  
  5  Amy Glaser                       San Francisc                
  6  Jasmine Grace                    Academy of A                
  7  Schae Graham                     Academy of A                
  8  Franziska Kindt                  Nevada                      
  9  Kara Kopolow                     Nevada                      
 10  Maya Miklos                      Harvard                     
 11  Jade Miller                      Harvard                     
 12  Missy Mongiovi                   Stanford                    
 13  Alexandria Peters                Colorado                    
 14  Marion Presigny                  Academy of A                
 15  Hanna Riker-Urrutia              New Mexico                  
 16  Larimar Rodriguez                New Mexico                  
 17  Gabby Scott                      Colorado                    
 18  Melanie Sullivan                 Utah State                  
 19  Alexandra Tierney                Nevada                      
 
Event 47  Women 800 Meter Run (32)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Olivia Baker                     Stanford                    
  2  Ariane Ballner                   Oklahoma Sta                
  3  Maddy Berkson                    Stanford                    
  4  Madison Boreman                  Colorado                    
  5  Alisha Brown                     Oiselle                     
  6  Ashley Brown                     Academy of A                
  7  Savannah Camacho                 Oklahoma Sta                
  8  Maggie Carruth                   Northern Ari                
  9  Gabby Crank                      Texas                       
 10  Ginelle Demone                   Florida Stat                
 11  Elli Eastmond                    Utah State                  
 12  Emily Edwards                    Florida Stat                
 13  Kaela Edwards                    Oklahoma Sta                
 14  Kaelyn Harbison                  Academy of A                
 15  Madison Harris                   Florida Stat                
 16  Sage Hurta                       Colorado                    
 17  Dani Jones                       Colorado                    
 18  Kaytlyn Larson                   Oklahoma Sta                
 19  Shannon Maloney                  Utah State                  
 20  Karina Mann                      Colorado                    
 21  Beatriz Martinez                 Academy of A                
 22  Eliza McCall                     Nevada                      
 23  Kristine Paaso                   Strava TC                   
 24  Hanna Riker-Urrutia              New Mexico                  
 25  Larimar Rodriguez                New Mexico                  
 26  Mistic Scott                     Academy of A                
 27  Jasmine Staebler                 Iowa State                  
 28  Emma Stahr                       San Francisc                
 29  Erinn Stenman-Fahey              Iowa State                  
 30  Sarah Walker                     Stanford                    
 31  Malika Waschmann                 Stanford                    
 32  Olicia Williams                  Big Bear Track C            
 
Event 54  Women 1500 Meter Run (57)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Lindsey Adams                    Nevada                      
  2  Adilene Aldapa                   San Jose St.                
  3  Christina Aragon                 Stanford                    
  4  Ariane Ballner                   Oklahoma Sta                
  5  Georgia Bell                     California                  
  6  Marie Bouchard                   San Francisc                
  7  Anna Boyert                      Oklahoma Sta                
  8  Isabelle Brauer                  San Francisc                
  9  katie burford                    Unattached                  
 10  Elena Burkard                    San Francisc                
 11  Savannah Camacho                 Oklahoma Sta                
 12  Maggie Carruth                   Northern Ari                
 13  Kieran Casey                     New Mexico                  
 14  Jenny Celis                      Oklahoma Sta                
 15  Destiny Collins                  Texas                       
 16  Jordyn Colter                    California                  
 17  Elise Cranny                     Stanford                    
 18  Alex Cruz                        Texas                       
 19  Ginelle Demone                   Florida Stat                
 20  Aurora Dybedokken                Oklahoma Sta                
 21  Sophie Eckel                     New Mexico                  
 22  Emily Edwards                    Florida Stat                
 23  Kaela Edwards                    Oklahoma Sta                
 24  Vanessa Fraser                   Unattached                  
 25  Cora Gallop                      Nevada                      
 26  Sarah Gillespie                  Harvard                     
 27  Kylie Goo                        Unattached                  
 28  Ayla Granados                    Strava TC /                 
 29  Evelyne Guay                     Iowa State                  
 30  Madison Harris                   Florida Stat                
 31  Sage Hurta                       Colorado                    
 32  Chandler Johnson                 Academy of A                
 33  Kendall Kelly                    New Mexico                  
 34  LeAnn Larkin                     Utah State                  
 35  Kaytlyn Larson                   Oklahoma Sta                
 36  Carolina Lozano                  Argentina                   
 37  Giulia McIsaac                   Academy of A                
 38  Rebecca Mehra                    Stanford                    
 39  Tylee Newman                     Utah State                  
 40  Catherine Pagano                 Stanford                    
 41  Judy Pendergast                  Harvard                     
 42  Weronika Pyzik                   San Francisc                
 43  Sandie Raines                    Texas                       
 44  Miranda Sadler                   Harvard                     
 45  Emily Sanchez                    UC Riverside                
 46  Tabor Scholl                     Colorado                    
 47  Annemarie Schwanz                Fresno State                
 48  Cierra Simmons                   Utah State                  
 49  Claire Smith                     Stanford                    
 50  Jasmine Staebler                 Iowa State                  
 51  Emma Stahr                       San Francisc                
 52  Erinn Stenman-Fahey              Iowa State                  
 53  Molly Sughroue                   Oklahoma Sta                
 54  Charlotte Taylor                 San Francisc                
 55  Tori Tsolis                      Strava TC /                 
 56  Marissa Williams                 California                  
 57  Meagan Wood                      Nevada                      
 
Event 61  Women 3000 Meter Steeplechase (22)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Natasha Bernal                   New Mexico                  
  2  Madison Boreman                  Colorado                    
  3  Belen Casetta                    Argentina                   
  4  Magdalena Dias                   San Francisc                
  5  Marissa Flournoy                 Texas                       
  6  Danielle Katz                    Stanford                    
  7  Kaytlyn Larson                   Oklahoma Sta                
  8  Meghan Lloyd                     Texas                       
  9  Carolina Lozano                  Argentina                   
 10  Emily Myers                      Nevada                      
 11  Tori Parkinson                   Utah State                  
 12  Weslie Pearce                    UC Riverside                
 13  Samantha Poliakon                UC Riverside                
 14  Eliza Rego                       Harvard                     
 15  Tara Rooney                      Florida Stat                
 16  Erika Root                       Nevada                      
 17  Sidney Root                      Nevada                      
 18  Tabor Scholl                     Colorado                    
 19  Molly Sughroue                   Oklahoma Sta                
 20  Lisa Tertsch                     Harvard                     
 21  Kelsey Yamauchi                  Utah State                  
 22  Jeanette Zambrano                San Jose St.                
 
Event 64  Women 5000 Meter Run (44)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Megan Bordes                     California                  
  2  Florencia Borelli                Argentina                   
  3  Isabelle Brauer                  San Francisc                
  4  Kashley Carter                   Utah State                  
  5  Sophie Chase                     Stanford                    
  6  Erin Clark                       Colorado                    
  7  Lindsay Crevoiserat              New Mexico                  
  8  Magdalena Dias                   San Francisc                
  9  Erin Dietz                       Harvard                     
 10  Hiley Dobbs                      Nevada                      
 11  Aurora Dybedokken                Oklahoma Sta                
 12  Abby Guidry                      Texas                       
 13  Abigail Hirst                    Texas                       
 14  Annie Kelly                      Colorado                    
 15  Bethan Knights                   California                  
 16  MacKenzie Landa                  Florida Stat                
 17  Frederique LaTraverse            San Francisc                
 18  Sharon Lokedi                    Kansas                      
 19  Mikayla Malaspina                Northern Ari                
 20  Julia Maxwell                    Stanford                    
 21  Abbie McNulty                    Stanford                    
 22  Helen Mino Faukner               Nevada                      
 23  Ashley Moffett                   San Francisc                
 24  Makena Morley                    Colorado                    
 25  Miranda Myers                    Northern Ari                
 26  Xochitl Navarrete                California                  
 27  Kelsey Nielsen                   San Francisc                
 28  Melanie Nun                      Colorado                    
 29  Fiona O'Keeffe                   Stanford                    
 30  Bailee Parker                    Utah State                  
 31  Weslie Pearce                    UC Riverside                
 32  Judy Pendergast                  Harvard                     
 33  Daryl Phill                      San Francisc                
 34  Weronika Pyzik                   San Francisc                
 35  Sandie Raines                    Texas                       
 36  Tara Rooney                      Florida Stat                
 37  Emily Sanchez                    UC Riverside                
 38  Tatjana Schulte                  San Francisc                
 39  Elianna Shwayder                 Harvard                     
 40  Marissa Suan                     Nevada                      
 41  Charlotte Taylor                 San Francisc                
 42  Carrie Verdon                    Colorado                    
 43  Marissa Williams                 California                  
 44  Alice Wright                     New Mexico                  
 
Event 68  Women 10000 Meter Run (12)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Kashley Carter                   Utah State                  
  2  Evelyn Chavez                    Lamar                       
  3  Tavia Dutson                     Utah State                  
  4  Ayla Granados                    Strava TC /                 
  5  Jacqueline Heaps                 Utah State                  
  6  Jannika John                     Lamar                       
  7  Natasha LaBeaud                  Skechers/rab                
  8  MacKenzie Landa                  Florida Stat                
  9  Sarah Laverty                    New Mexico                  
 10  Weslie Pearce                    UC Riverside                
 11  Elianna Shwayder                 Harvard                     
 12  Tori Tsolis                      Strava TC /                 
 
Event 70  Women 100 Meter Hurdles (19)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Allison Dickey                   Nevada                      
  2  Aspen Drecksel                   Utah State                  
  3  Livia Gauntlett                  Harvard                     
  4  Eriana Henderson                 Colorado                    
  5  Alyssa Hirschi                   Utah State                  
  6  Zoe Hughes                       Harvard                     
  7  Karina Joiner                    Harvard                     
  8  Cortney Jones                    Florida Stat                
  9  Hannah Labrie-Smith              Stanford                    
 10  Amber Lewis                      Stanford                    
 11  Lea Menzel                       Nevada                      
 12  Jade Miller                      Harvard                     
 13  Kyra Mohns                       New Mexico                  
 14  Mofiyinfoluwa Olusola            Nevada                      
 15  Nicole Setterington              Florida Stat                
 16  Alexandra Tierney                Nevada                      
 17  Nicole Wadden                    Nevada                      
 18  Maja Wichhart-Donzo              Colorado                    
 19  Peta-Gay Williams                Florida Stat                
 
Event 71  Women 400 Meter Hurdles (15)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Nora Beinlich                    Nevada                      
  2  Sylvia Deppen                    Harvard                     
  3  Autumne Franklin                 Unattached                  
  4  Eriana Henderson                 Colorado                    
  5  Karina Joiner                    Harvard                     
  6  Franziska Kindt                  Nevada                      
  7  Hannah Labrie-Smith              Stanford                    
  8  Amber Lewis                      Stanford                    
  9  Jade Miller                      Harvard                     
 10  Kyra Mohns                       New Mexico                  
 11  Christine Parker                 Utah State                  
 12  Karoline Sauer                   Nevada                      
 13  Gabby Scott                      Colorado                    
 14  Alexandra Tierney                Nevada                      
 15  Folke Woch                       Academy of A                
 
Event 72  Women 4x100 Meter Relay (7)
===============================================================================
     School                                                                 
===============================================================================
  1  Academy of Art  'A'                                          
  2  Academy of Art  'B'                                          
  3  Colorado  'A'                                                
  4  Florida State  'A'                                           
  5  Harvard  'A'                                                 
  6  Nevada  'A'                                                  
  7  Utah State  'A'                                              
 
Event 73  Women 4x400 Meter Relay (8)
===============================================================================
     School                                                                 
===============================================================================
  1  Academy of Art  'A'                                          
  2  Academy of Art  'B'                                          
  3  Colorado  'A'                                                
  4  Florida State  'A'                                           
  5  Harvard  'A'                                                 
  6  Nevada  'A'                                                  
  7  Stanford  'A'                                                
  8  Utah State  'A'                                              
 
Event 74  Women High Jump (20)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Briaunna Caver                   Academy of A                
  2  Jennifer Christensen             Utah State                  
  3  Melissa-Maree Farrington         Florida Stat                
  4  Shannon Fritz                    New Mexico                  
  5  Delaney Gosse                    Nevada                      
  6  Jannell Hadnot                   New Mexico                  
  7  Hannah Hensley                   Academy of A                
  8  Alyssa Hirschi                   Utah State                  
  9  Zoe Hughes                       Harvard                     
 10  Kayla Maczuga                    Florida Stat                
 11  Safia Morgan                     Florida Stat                
 12  Raegan Nizdil                    Harvard                     
 13  Rajon O'Quinn                    Colorado                    
 14  Eleonora Omoregie                Florida Stat                
 15  Marion Presigny                  Academy of A                
 16  Rachel Reichenbach               Stanford                    
 17  Hannah Welsh                     Florida Stat                
 18  Michaela Wenning                 Colorado                    
 19  Folke Woch                       Academy of A                
 20  Katelyn Zabriskie                Utah State                  
 
Event 75  Women Pole Vault (14)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Nicole Breske                    Florida Stat                
  2  Emily Etter                      Nevada                      
  3  Elizabeth Eversole               Florida Stat                
  4  Shannon Fritz                    New Mexico                  
  5  Bri Gibbs                        Colorado                    
  6  Taylore Jaques                   Stanford                    
  7  Amanda Lewis                     Florida Stat                
  8  Erika Malaspina                  Stanford                    
  9  Gabrielle Palmer                 Nevada                      
 10  Alison Powers                    Nevada                      
 11  Marlena Sabatino                 Harvard                     
 12  Nicole Summersett                Stanford                    
 13  Nicole Trenchard                 Harvard                     
 14  Chloe Wall                       Nevada                      
 
Event 76  Women Long Jump (22)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Akeisha Ayanniyi                 New Mexico                  
  2  Haley Baker                      Harvard                     
  3  Allison Dickey                   Nevada                      
  4  Aspen Drecksel                   Utah State                  
  5  Simi Fajemisin                   Harvard                     
  6  Daryth Gayles                    Stanford                    
  7  Eriana Henderson                 Colorado                    
  8  Hannah Hensley                   Academy of A                
  9  Kadeisha Hield                   Nevada                      
 10  Zoe Hughes                       Harvard                     
 11  Kaylie King                      Utah State                  
 12  Marisa Kwiatkowski               Stanford                    
 13  Hadiyah Muhammad                 Academy of A                
 14  Amanda Odesjo                    Academy of A                
 15  Jogaile Petrokaite               Florida Stat                
 16  Marion Presigny                  Academy of A                
 17  Mariah Slack                     Colorado                    
 18  Gabrielle Thomas                 Harvard                     
 19  Nicole Wadden                    Nevada                      
 20  Folke Woch                       Academy of A                
 21  Niki Xydona                      Utah State                  
 22  Rian Young-Werner                Academy of A                
 
Event 77  Women Triple Jump (7)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Brittany Graves                  Nevada                      
  2  Marisa Kwiatkowski               Stanford                    
  3  Hadiyah Muhammad                 Academy of A                
  4  Dezirae Pennington               Nevada                      
  5  Jogaile Petrokaite               Florida Stat                
  6  Maja Wichhart-Donzo              Colorado                    
  7  Rian Young-Werner                Academy of A                
 
Event 78  Women Discus Throw (12)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Valarie Allman                   Unattached                  
  2  Brenn Flint                      Utah State                  
  3  Maia Garren                      Utah State                  
  4  Elisa Grandemange                Colorado                    
  5  Gleneve Grange                   Florida Stat                
  6  Martha Kebeh                     Harvard                     
  7  Kellion Knibb                    Florida Stat                
  8  Shanice Love                     Florida Stat                
  9  Olivia Moriconi                  Utah State                  
 10  Nikki Okwelogu                   Harvard                     
 11  Tara Park                        Nevada                      
 12  Jaimi Salone                     Stanford                    
 
Event 79  Women Hammer Throw (11)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Valarie Allman                   Unattached                  
  2  Amaris Blount                    New Mexico                  
  3  Maia Garren                      Utah State                  
  4  Lena Giger                       Stanford                    
  5  Elisa Grandemange                Colorado                    
  6  Delaney Hall                     Colorado                    
  7  Veronika Kanuchova               Florida Stat                
  8  Martha Kebeh                     Harvard                     
  9  Allison Mady                     New Mexico                  
 10  Nikki Okwelogu                   Harvard                     
 11  Tara Park                        Nevada                      
 
Event 80  Women Javelin Throw (19)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Briaunna Caver                   Academy of A                
  2  Mandee Christensen               Utah State                  
  3  Katia Coquis                     Nevada                      
  4  Mia Estes                        Utah State                  
  5  Melissa-Maree Farrington         Florida Stat                
  6  Zoe Fitch                        Nevada                      
  7  Elisa Grandemange                Colorado                    
  8  Delaney Hall                     Colorado                    
  9  Savanna Haverfield               Nevada                      
 10  Hannah Hensley                   Academy of A                
 11  Mackenzie Little                 Stanford                    
 12  Kayla Maczuga                    Florida Stat                
 13  Alia Mahuna                      San Francisc                
 14  Lea Menzel                       Nevada                      
 15  Kyra Mohns                       New Mexico                  
 16  Morgan Smith                     New Mexico                  
 17  Victoria Smith                   Stanford                    
 18  Folke Woch                       Academy of A                
 19  Niki Xydona                      Utah State                  
 
Event 81  Women Shot Put (16)
===============================================================================
     Name                        Year School                                
===============================================================================
  1  Briaunna Caver                   Academy of A                
  2  Anna Dubois                      Nevada                      
  3  Melissa-Maree Farrington         Florida Stat                
  4  Brenn Flint                      Utah State                  
  5  Brandi French                    Nevada                      
  6  Maia Garren                      Utah State                  
  7  Lena Giger                       Stanford                    
  8  Gleneve Grange                   Florida Stat                
  9  Martha Kebeh                     Harvard                     
 10  Kaylie King                      Utah State                  
 11  Kellion Knibb                    Florida Stat                
 12  Allison Mady                     New Mexico                  
 13  Olivia Moriconi                  Utah State                  
 14  Nikki Okwelogu                   Harvard                     
 15  Jaimi Salone                     Stanford                    
 16  Folke Woch                       Academy of A                
All times in Pacific.

All Articles

FloSports Weekly Viewing Guide: April 17-23

Apr 20, 2017 by Adam Oestreich - 0 Comments

In our weekly viewing guide, we list the best live coverage and original storytelling coming up across each of our sites. If you h
Top
FloSports, Inc.

FloSports, an innovative sports media and events company, based in Austin, Texas, is the authentic source for content and a new world of coverage that true fans have been waiting for. Focused on three areas – live competition and coverage, original content, and owned and operated events – the company takes fragmented communities and provides them the platform to connect with the sports they love.

Learn More at FloSports.tv