The best part of the NCAA Prelims (or formerly known as the Regional) is that it is predictably, unpredictable. So to throw in some controversy, we thought it would be fun to tell you our 12 that make it out of each distance event. 800m and up. So, bear with us as we look into our crystal ball and tell you the men that we think will be running in Eugene for an NCAA individual crown.

We are actually looking for a little debate here, so if you disagree, tell us who you think goes that we have missing (it is so much harder than you think to pick only twelve, there is so much talent on the men's side in the West that it was painful to leave certain people out, I almost left Ed Cheserek off--can you imagine the comments for that mistake??). 
 
In no particular order:
Men's 800m
1. Edward Kemboi- Iowa State
2. Derrick Daigre- Washington
3. Nick Hartle- UCLA
4. Jesse Jorgensen- Washington State
5. Boru Guyota- Oregon
6. Chris Low- Long Beach State
7. Patrick Rono- Arkansas
8. Brendan Soucie- Kansas
9. Tomas Squella- Arkansas
10. Grant Grosvenor- Montana State
11. Hector Hernandez- Texas A&M
12. Yonas Tesfai- Houston
 
Men's 1500m
1. Mac Fleet- Oregon
2. Michael Atchoo- Stanford
3. Peter Callahan- New Mexico
4. Zach Perkins- Air Force
5. Chad Noelle- Oklahoma State
6. Sam Penzenstadler- Loyola (Ill.)
7. Ben Saarel- Colorado
8. Izaic Yorks- Washington
9. Austin Mudd- Wisconsin
10. Tyler Stutzman- Stanford
11. Lawi Lalang- Arizona
12. John Simons- Minnesota
 
Men's 3k Steeple
1. Elmar Engholm- New Mexico
2. Tanguy Pepiot- Oregon
3. Stanley Kebenei- Arkansas
4. Blake Theroux- Colorado
5. Anthony Rotich- UTEP
6. Alex Brill- Wisconsin
7. Allan Schroeder- Boise State
8. Zach Wiles- Boise State
9. Curtis Carr- BYU
10. Aaron Nelson- Washington
11. Evans Tuitoek- Texas Tech
12. Caleb Hoover- NAU
 
Men's 5000m (This race is especially brutal to pick--hate to leave people out like Joe Rosa and Erik Olson and Brian Shrader, etc)
1. Ed Cheserek- Oregon
2. Reed Connor- Wisconsin
3. Eric Jenkins- Oregon
4. Mo Ahmed- Wisconsin
5. Parker Stinson- Oregon
6. Jake Hurysz- Colorado
7. Trevor Dunbar- Oregon
8. Shadrack Kipchirchir- Oklahoma State
9. Luke Caldwell- New Mexico
10 Jared Ward- BYU
11. Kennedy Kithuka- Texas Tech
12. Lawi Lalang- Arizona
 
Men's 10000m
1. Scott Fauble- Portland
2. Jason Witt- BYU
3, Jared Ward- BYU
4. Kennedy Kithuka- Texas Tech
5. Ed Cheserek - Oregon
6. Shadrack Kipchirchir- Oklahoma State
7. Parker Stinson- Oregon
8. Trevor Dunbar Oregon
9. Matt McElroy- NAU
10. Joe Bosshard- Colorado
11. Luke Caldwell- New Mexico
12. Jim Rosa- Stanford