2016 Foot Locker Nationals Qualifiers
2016 Foot Locker Nationals Qualifiers
Here is the full list of qualifiers for the 2016 Foot Locker Nationals.
Be sure to follow MileSplit's coverage of Foot Locker XC Nationals on December 10, 2016.
Girls
Boys
Girls
Region | Place | Athlete | Year | High School |
---|---|---|---|---|
South | 1 | Nevada Mareno | SR | Leesville Road, NC |
South | 2 | Heather Holt | JR | George C. Marshall, VA |
South | 3 | Niamh Schumacher | SR | King's Academy, TN |
South | 4 | Nicole Fegans | SR | Landmark Christian, GA |
South | 5 | Amanda Beach | SR | Melbourne Central, FL |
South | 6 | Rebecca Story | JR | Christian Academy Knoxville, TN |
South | 7 | Bailey Hertenstein | JR | Riverview, FL |
South | 8 | Julia Heymach | SR | Houston Lamar, TX |
South | 9 | Sara Platek | SR | Ragsdale, NC |
South | 10 | Anna Marian Block | JR | Athens Academy, GA |
Northeast | 1 | Alyssa Aldridge | JR | Mainland Reg., NJ |
Northeast | 2 | Jacqueline Gaughan | JR | Exeter, NH |
Northeast | 3 | Maria Coffin | SR | Annapolis Senior, MD |
Northeast | 4 | Grace Connolly | JR | La Salle Academy, RI |
Northeast | 5 | Page Lester | JR | National Cathedral, DC |
Northeast | 6 | Hayley Jackson | SR | Patuxent, MD |
Northeast | 7 | Taryn Parks | FR | Greencastle-Antrim, PA |
Northeast | 8 | Alison Willingmyre | SR | Wilson, PA |
Northeast | 9 | Abbey Green | JR | Walter Johnson, MD |
Northeast | 10 | Julien Webster | SR | Catoctin, MD |
Midwest | 1 | Anne Forsyth | JR | Ann Arbor Pioneer, MI |
Midwest | 2 | India Johnson | SR | Hilliard Davidson, OH |
Midwest | 3 | Kayla Young | SR | Denver North, CO |
Midwest | 4 | Lauren Peterson | SO | Farmington, MN |
Midwest | 5 | Olivia Theis | JR | Lansing Catholic, MI |
Midwest | 6 | Christina Geisler | SR | Carmel, IN |
Midwest | 7 | Mattie Shirley-Fairbairn | SO | Bismarck, ND |
Midwest | 8 | Lindsey Payne | JR | Glenbard West, IL |
Midwest | 9 | Ava Strenge | SR | Battle Creek St. Philip, MI |
Midwest | 10 | Kyla Christopher-Moody | SO | West Bloomfield, MI |
West | 1 | Claudia Lane | SO | Malibu, CA |
West | 2 | Kearan Nelson | SR | Veradale, WA |
West | 3 | Alexandra Beitia | SR | Granite Bay, CA |
West | 4 | Kate Hunter | SR | Provo, UT |
West | 5 | Jordan Oakes | SR | Holy Names Academy, WA |
West | 6 | Marea Zlatunich | JR | Aptos, CA |
West | 7 | Kiera Marshall | SR | St. Joseph Notre Dame, CA |
West | 8 | Sara Musselman | SR | American Fork, UT |
West | 9 | Jesselyn Bries | JR | Sandra Day O'Connor, AZ |
West | 10 | Katie Thronson | JR | Lewis and Clark, WA |
Boys
Region | Place | Athlete | Year | High School |
---|---|---|---|---|
South | 1 | Sam Worley | SR | New Braunfels Canyon, TX |
South | 2 | Connor Lane | SR | Cardinal Gibbons, NC |
South | 3 | Alexander Maier | SO | Flower Mound, TX |
South | 4 | Daniel Viegra | SR | Pflugerville Henderickson, TX |
South | 5 | Waleed Suliman | SR | Douglas Freeman, VA |
South | 6 | Reed Brown | SR | Southlake Carroll, TX |
South | 7 | Graydon Morris | FR | Aledo, TX |
South | 8 | Jacob McLeod | JR | Trinity Christian, GA |
South | 9 | Charles Hicks | SO | Bolles HS, FL |
South | 10 | Price Owens | JR | Grafton, VA |
Northeast | 1 | Noah Affolder | SR | Carlisle, PA |
Northeast | 2 | Sam Affolder | SO | Carlisle, PA |
Northeast | 3 | Patrick O'Brien | SR | Oyster River, NH |
Northeast | 4 | Elliot Gindi | SR | Ocean Twp., NJ |
Northeast | 5 | Dalton Hengst | JR | McDonogh, MD |
Northeast | 6 | Will Merritt | SR | Smithsburg, MD |
Northeast | 7 | Matt Grossman | SR | Milburn, NJ |
Northeast | 8 | Zachary Skolnekovich | SR | Quaker Valley, PA |
Northeast | 9 | Nathan Henderson | SR | J.P. McCaskey, PA |
Northeast | 10 | Drew Thompson | JR | Fairfield Prep, CT |
Midwest | 1 | Dylan Jacobs | JR | Sandburg, IL |
Midwest | 2 | Jack Aho | SR | Grayslake Central, IL |
Midwest | 3 | Gabe Fendel | JR | Hamilton Southeastern, IN |
Midwest | 4 | Noah Jacobs | SR | Corunna, MI |
Midwest | 5 | Seth Hirsch | SR | Millard West, NE |
Midwest | 6 | Matt Aho | SR | Grayslake Central, IL |
Midwest | 7 | Matthew Pereira | SR | Lake Zurich, IL |
Midwest | 8 | Mitchell Day | SR | Alpena, MI |
Midwest | 9 | Finn Gessner | SR | Madison La Follette, MI |
Midwest | 10 | Brian Griffith | SR | Lake Zurich, IL |
West | 1 | Talon Hull | SR | Weber, UT |
West | 2 | Tibebu Proctor | SR | The Northwest School, WA |
West | 3 | Amir Ado | SR | Ferris, WA |
West | 4 | Luis Grijalva | SR | Armijo, CA |
West | 5 | Matthew Watkins | SR | Henry M Jackson, WA |
West | 6 | Callum Bolger | SR | San Luis Obispo, CA |
West | 7 | Travis Feeny | SR | Ogden, UT |
West | 8 | Joshua Schumacher | JR | Jesuit Portland, OR |
West | 9 | Meika Beaudoin-Rousseau | JR | Bellermine College Prep, CA |
West | 10 | Jiraa Riding | SR | Orem, UT |
Related Content
- Nico Young After Hitting 10k Olympic Standard And Collegiate All-Time Best At The TEN 2024
Mar 17, 2024
- Habtom Samuel Reacts To NCAA No. 2 All-Time 26:53.84 Men's 10k At Sound Running's The TEN 2024
Mar 17, 2024
- Mike Smith On Nico Young's 10k Collegiate All-Time Best And The Flagstaff Crew's Races At The TEN
Mar 17, 2024
- Nico Young Breaks COLLEGIATE RECORD In 10k! 26:52.72 For Second At Sound Running's The TEN
Mar 17, 2024
- Here Are Full Entries For Sound Running's The TEN
Mar 13, 2024
- NCAA Indoors Recap, The TEN Preview & Sadie Engelhardt Interview | The FloTrack Podcast (Ep. 658)
Mar 13, 2024
- Penn Relays, In Conjunction With On, Rises To World Athletics Silver Status
Mar 11, 2024
- Coach Chris Johnson Wins First NCAA Team Title As Razorback Head Coach
Mar 10, 2024
- Amber Anning Leads Razorback To The 400m Sweep
Mar 10, 2024