Event Hub

Top 10 Most Impressive AAU National Records

The 2017 AAU Junior Olympic Games are quickly approaching, and some of the best athletes in the nation are looking to post record-breaking performances in Ypsilanti, Michigan, from July 29 to August 5.

Heading into the meet, FloTrack has ranked the top 10 most impressive AAU national records across all events as well as listed three honorable mentions.

Take a look below at our picks and a complete list of the current AAU national records in each event.

WATCH AAU JUNIOR OLYMPIC GAMES LIVE ON FLOTRACK


RNK EVENT MARK ATHLETE HOMETOWN YEAR
1 Boys 400 (15-16) 45.23 Tyrese Cooper Miami Gardens, FL 2016
2 Boys 400H (17-18) 49.56 Robert Griffin III Copperas Cove, TX 2007
3 Boys 4x100 (17-18) 40.00 Track Houston Youth TC Houston, TX 2012
4 Girls HJ (15-16) 6-01.00 Vashti Cunningham Las Vegas, NV 2014
5 Girls 400 (14) 53.05 Kendall Baisden Detroit, MI 2009
6 Girls LJ (15-16) 21-01.50 Ychlindria Spears Luling, TX 2000
7 Boys 100 (17-18) 10.11 Xavier Alson Houston, TX 1996
8 Boys 800 (14) 1:51.23 Brandon Miller O'Fallon, MO 2016
9 Boys 110H (17-18) 13.2h Thomas Wilcher Detroit, MI 1982
10 Girls 400H (15-16) 57.83 Shamier Little Chicago, IL 2011
HM Boys 4x400 (17-18) 3:09.34 Willingboro TC Willingboro, NJ 2001
HM Girls 200 (14) 23.1h Njeri McGee San Francisco, CA 1985
HM Girls 4x4 (15-16) 3:41.17 United Speed Alliance Palm Beach, FL 2012


BOYS NATIONAL AAU RECORDS:

EVENT AGE MARK ATHLETE HOMETOWN YEAR
100 8 13.46 Willie Washington Hampton City, VA 2011
100 9 12.97 Tyler MapsonJr Union City, GA 2012
100 10 12.45 Willie Washington Hampton City, VA 2013
100 11 12.04 Walter Williams Detroit, MI 2004
100 12 11.71 Aaron Brown-Nixon Austin, TX 2010
100 13 11.15 Amir Rasul Miami, FL 2011
100 14 10.81 Jason Hodge Giddings, TX 1995
100 14 10.81 Marcellus Moore Plainfield, IL 2016
100 15-16 10.27 Ryan Berard Houston, TX 1996
100 17-18 10.11 Xavier Alson Houston, TX 1996
200 8 27.80 Sidi Njie Atlanta, GA 2015
200 9 26.46 Tyler MapsonJr Union City, GA 2012
200 10 25.48 Willie Washington Hampton City, VA 2013
200 11 24.69 Willie Washington Hampton, VA 2014
200 12 23.65 Aaron Brown-Nixon Austin, TX 2010
200 13 22.39 Amir Rasul Miami, FL 2011
200 14 21.56 Justin Long Lilburn, GA 2014
200 15-16 20.62 Tyrese Cooper Miami Gardens, FL 2016
200 17-18 20.58 J-Mee Samuels Winston Salem, NC 2004
400 8 1:03.44 Tyler Mapson College Park, GA 2011
400 9 59.25 Jonathan Simms Plano, TX 2016
400 10 58.91 Tyler MapsonJr Union City, GA 2013
400 11 55.83 Dominick Grullon Miami Gardens, FL 2016
400 12 53.20 Shammond Williams Miami Gardens, FL 2010
400 13 50.21 Lamarque Davis DeSoto, TX 2012
400 14 48.26 Obea Moore South Pasadena, CA 1993
400 15-16 45.23 Tyrese Cooper Miami Gardens, FL 2016
400 17-18 45.45 Aldrich Bailey Arlington, TX 2012
800 8 2:27.02 Naye'Ron Hudson-Mcglown Hampton, VA 2016
800 9 2:19.43 Jonathan Simms Plano, TX 2016
800 10 2:18.52 Brandon Miller O'Fallon, MO 2012
800 11 2:11.98 Brandon Miller O'Fallon, MO 2013
800 12 2:03.09 Brandon Miller O'Fallon, MO 2014
800 13 1:56.41 Brandon Miller O'Fallon, MO 2015
800 14 1:51.23 Brandon Miller O'Fallon, MO 2016
800 15-16 1:51.53 Terrell Jackson Memphis, TN 2014
800 17-18 1:49.78 Charles Jones Ferguson, MO 2012
1500 8 5:18.27 Keenan Frisby Fort Washington, MD 2015
1500 9 4:57.47 Ramses Dukes Detroit, MI 2001
1500 10 4:49.53 Brandon Miller O'Fallon, MO 2012
1500 11 4:37.24 Brandon Miller O'Fallon, MO 2013
1500 12 4:22.84 Brandon Miller O'Fallon, MO 2014
1500 13 4:13.45 Brandon Miller O'Fallon, MO 2015
1500 14 4:02.09 Brandon MIller O'Fallon, MO 2016
1500 15-16 3:59.2h Jim Jennings Crystal City, MO 1980
1500 17-18 3:51.4h John Hinton Danville, VA 1980
100H 13 13.39 Litchfield Ajavon Baltimore, MD 2014
100H 14 13.17 Jordan Bracy Mesquite, TX 2009
110H 15-16 13.74 Jermaine Cooper Ledbetter, TX 1997
110H 17-18 13.2h Thomas Wilcher Detroit, MI 1982
1500 RW 9 7:53.71 Kyle Regul Elgin, IL 2000
1500 RW 10 7:33.06 Jason Wettlind Palm Beach, FL 1996
1500 RW 11 7:31.34 Eric Lawson Crystal Lake, IL 2001
1500 RW 12 7:16.20 Eric Lawson Crystal Lake, IL 2002
200H 13 24.62 Caleb Roberson Jurupa Valley, CA 2014
200H 14 24.25 Trey Charles Smyrna, GA 2003
2KSC 15-16 6:13.44 Zachary Ornelas Cedar Park, TX 2007
2KSC 17-18 5:58.82 Paul Denlinger Templeton, CA 2009
3K 11 9:55.22 Ramses Dukes Detroit, Mi 2003
3K 12 9:40.8h James Garritson Fullerton, CA 1987
3K 13 9:21.89 Tate Schienbein Liberty, IN 2007
3K 14 9:14.13 Connor Revord Bradenton, FL 2005
3K 15-16 8:42.5h Chris Borsa St. Louis, MO 1983
3K 17-18 8:19.2h Tom Kringstad Bismarck, NC 1982
3K RW 13 14:44.76 Tyler Sorensen Lafayette, CA 2007
3K RW 14 13:43.76 Tyler Sorensen Lafayette, CA 2008
3K RW 15-16 13:37.66 Alejandro Chavez Pharr, TX 2009
3K RW 17-18 12:59.89 Alejandro Chavez Pharr, TX 2010
400H 15-16 51.77 Robert Griffin III Copperas Cove, TX 2006
400H 17-18 49.56 Robert Griffin III Copperas Cove, TX 2007
4x1 8 55.35 Miami Gardens Xpress Miami Gardens, FL 2011
4x1 10 51.83 Sensations Youth Sports Orlando, FL 2000
4x1 12 47.93 Mercury Track and Field Club 2016
4x1 14 43.28 I5 Elite 2016
4x1 15-16 41.35 Hallmark Track Club 2016
4x1 17-18 40.00 Track Houston Youth TC Houston, TX 2012
4x4 10 4:07.29 Wildcat Youth Sports Dallas, TX 2012
4x4 12 3:44.30 Miami Gardens Xpress Miami Gardens, FL 2010
4x4 14 3:23.02 I5 Elite 2016
4x4 15-16 3:14.83 Titans TC Marietta, GA 2007
4x4 17-18 3:09.34 Willingboro TC Willingboro, NJ 2001
4x8 12 9:19.92 Miami Gardens Xpress Miami Gardens, FL 2016
4x8 14 8:13.90 Miami Gardens Xpress Miami Gardens, FL 2012
4x8 15-16 7:55.91 Track Houston Youth TC Houston, TX 2016
4x8 17-18 7:39.04 St. Louis Express TC St. Louis, MO 2013
80H 11 12.47 Glenie Cross Detroit, MI 2015
80H 12 11.67 Greg Foster Lumberton, NJ 2016
DEC 15-16 6,844 Steve Henson McPherson, KS 1984
DEC 17-18 7,379 Benjamin Davies Franklin, TN 2007
DT 11 108-11 Larry Minner Jr. St. Louis, MO 2015
DT 12 137-06 Zechariah Blake Metairie, LA 2013
DT 13 167-04 Reece Goddard Frontenac, MO 2012
DT 14 198-04 Bryan Hudson Williamstown, KY 2015
DT 15-16 196-11 Brian Milne Union City, PA 1989
DT 17-18 202-07 Brian Robison Splendora, TX 2001
HJ 9 4-05.75 Chase Drewery Waldorf, MD 2011
HJ 10 5-00.00 Travis Schmidt Goessell, KS 1987
HJ 11 5-02.25 Dylan Faulker Calhoun, GA 2015
HJ 12 5-08.50 David Gonzales Corpus Christi, TX 1991
HJ 13 6-00.75 Ashton Allen Odenton, MD 2015
HJ 14 6-04.00 Mark Trujillo Reno, NV 1980
HJ 15-16 7-02.00 Randall Cunningham Las Vegas, NV 2012
HJ 17-18 7-03.25 James Harris Birmingham, AL 2010
JT 8 81-02 Jackson Cantwell Columbia, MO 2016
JT 9 90-10 Charles Isom-McCall St. Louis, MO 2015
JT 10 111-05 Luke Schuller Easley, SC 2015
JT 11 138-03 Isaish Stephens Emporia, VA 2015
JT 12 140-11 Samuel Hankins Olsburg, KS 2013
JT 13 147-11 Jack Caudle Atchison, KS 2015
JT 14 184-06 Charles Schob Frenso, CA 2002
JT 15-16 187-02 Johannes Swanepoel Overland Park, KS 2007
JT 17-18 225-07 Sam Humphreys Laredo, TX 2009
LJ 8 14-09.75 Joseph Mosbey Spring, TX 2010
LJ 9 15-07.50 Pierce Thomas Indianaopolis, IN 2012
LJ 10 16-10.75 Steffin Mccarter Copperas Cove, TX 2007
LJ 11 18-01.00 Derrick McPhearson Columbia, MD 1997
LJ 12 19-11.25 Trevor Tatum Smyrna, GA 2004
LJ 13 20-08.00 Kevin Byrd Bowie, MD 2013
LJ 14 22-05.00 Ja'Mari Ward Centerville, IL 2012
LJ 15-16 24-02.50 Paul Brown Manteca, CA 1999
LJ 17-18 25-06.50 Johnny Carter Bakersfield, CA 2012
PEN 11 2,836 Justin Price Holland, TX 2000
PEN 12 3,674 Anthony Anderson Fresco, CA 2000
PEN 13 2,975 Ayron Monroe Upper Marlboro, MD 2010
PEN 14 4,418 Ryan Theriault Las Vegas, NV 1989
PV 13 11-08.00 Jackson Reilly Kingwood, TX 2015
PV 14 14-02.00 Adam Coulon Bloomington, IL 2011
PV 15-16 15-09.50 Jayson Lavender Wichita Falls, TX 1987
PV 17-18 18-03.50 Shawnacy Barber New Caney, TX 2012
SP 8 34-10.00 Dylan Carter Alcoa, TN 2010
SP 9 37-01.50 Jon Allen College Station, TX 2002
SP 10 42-04.00 Jon Allen College Station, TX 2003
SP 11 48-11.25 Dylan Carter Maryville, TN 2013
SP 12 56-06.25 Dylan Carter Maryville, TN 2014
SP 13 51-05.50 Dylan Carter Maryville, TN 2015
SP 14 60-05.00 Arnold Campbell Shreveport, LA 1980
SP 15-16 62-09.25 Michael D'Andrea Avon Lake, OH 2000
SP 17-18 67-01.50 Scott Peterson Lafayette, LA 1989
TJ 13 42-05.75 Isaiah Giffith Detroit, MI 2011
TJ 14 46-11.75 Dapo Akinmoladun Grandview, MO 2008
TJ 15-16 49-09.50 Bryan Delsite Elysburg, PA 1987
TJ 17-18 52-01.25 Christopher Carter Hearne, TX 2007
TRI 9 897 Ashton Allen Odenton, MD 2011
TRI 10 1,002 Kellon Taylor Hyattsville, MD 2008


GIRLS NATIONAL AAU RECORDS:

EVENT AGE MARK ATHLETE HOMETOWN YEAR
100 8 14.07 Tamari Davis Gainesville, FL 2011
100 9 13.23 Aleia Hobbs Avondale, LA 2005
100 10 12.93 Bijon Robinson N. Hollywood, CA 2001
100 11 12.45 Aaliyah Brown Matteson, IL 2006
100 12 11.92 Tamari Davis Clermont, FL 2015
100 13 11.87 Tamari Davis Clermont, FL 2016
100 14 11.66 Alicia Burnett St. Louis, MO 2016
100 15-16 11.51 Myasia Jacobs Paterson, NJ 2010
100 17-18 11.3h Carla McLaughlin Durham, NC 1984
200 8 29.05 Shaquita Johnson Ft. Pierce, FL 2001
200 9 27.75 Tamari Davis Gainesville, FL 2012
200 10 26.36 Bijon Robinson N. Hollywood, CA 2001
200 11 25.14 Aaliyah Brown Matteson, IL 2006
200 12 24.63 Aaliyah Brown Matteson, IL 2007
200 13 24.03 Kendall Baisden Detroit, MI 2008
200 14 23.1h Njeri McGee San Francisco, CA 1985
200 15-16 23.42 Kendall Baisden Detroit, MI 2010
200 17-18 23.49 Morolake Akinosun Aurora, IL 2011
400 8 1:05.80 Carlysia Cresser Houston, TX 2014
400 9 1:02.28 Kanai Bey-English Brooklyn, NY 2015
400 10 59.51 Kanai Bey-English Philadelphia, PA 2016
400 11 57.07 Kayla Davis Charlotte, NC 2014
400 12 55.11 Brandi Cross Missouri City, TX 2000
400 13 54.72 Kendall Baisden Detroit, MI 2008
400 14 53.05 Kendall Baisden Detroit, MI 2009
400 15-16 52.71 Kendall Baisden Detroit, MI 2010
400 17-18 52.74 Kendall Baisden Detroit, MI 2012
800 8 2:32.00 Damira Allen Chester, PA 2016
800 9 2:27.33 Jaellene Burgess Homestead, FL 2014
800 10 2:22.51 Sherrise Peterson Philadelphia, PA 2013
800 11 2:19.27 Quantikia Stepney Baltimore, MD 2000
800 12 2:13.30 Daesha Rogers Miami, FL 2011
800 13 2:07.65 Daesha Rogers Miami Gardens, FL 2012
800 14 2:08.15 Daesha Rogers Miami, FL 2013
800 15-16 2:07.08 Ajee Wilson Neptune, NJ 2009
800 17-18 2:07.04 Gabrielle Wilkinson Philadelphia, PA 2016
1500 8 5:18.44 Damira Allen Chester, PA 2016
1500 9 5:08.05 Daesha Rogers Miami, FL 2008
1500 10 4:54.59 Daesha Rogers Miami, FL 2009
1500 11 4:45.65 Daesha Rogers Miami, FL 2010
1500 12 4:41.14 Danae Rivers Derby, CT 2010
1500 13 4:36.79 Daesha Rogers Miami, FL 2012
1500 14 4:34.1h Melissa Benner Norristown, PA 1986
1500 15-16 4:32.59 Gabrielle Wilkinson Philadelphia, PA 2014
1500 17-18 4:25.04 Gabrielle Wilkinson Philadelphia, PA 2016
100H 13 14.42 Kendell Williams Kennesaw, GA 2008
100H 14 13.82 Kendell Williams Kennesaw, GA 2009
100H 15-16 13.55 April Williams Dallas, TX 2004
100H 17-18 13.38 April Williams Dallas, TX 2006
1500 RW 9 8:08.02 Abigail Quinn Sharpsburg, GA 2016
1500 RW 10 7:46.29 Reese Gentry Northridge, CA 2016
1500 RW 11 7:17.80 Camila Vicens Houston, TX 2013
1500 RW 12 7:12.16 Camila Vicens Houtson, TX 2014
200H 13 27.24 Diasha Lawson Gretna, LA 2007
200H 14 26.10 Kendell Williams Kennesaw, GA 2009
2KSC 15-16 7:06.29 Ashlyn Sinclair Silver Spring, MD 2004
2KSC 17-18 7:02.94 Ashlyn Sinclair Silver Spring, MD 2007
3K 11 10:22.97 Aurora Scott Portsmouth, VA 2001
3K 12 10:17.00 Tatum Castillo Prosper, TX 2013
3K 13 10:03.41 Sophie Atkinson Katy, TX 2016
3K 14 10:02.40 London Culbreath McKinney, TX 2016
3K 15-16 9:40.4h Karlene Erickson Ericson, NE 1984
3K 17-18 9:39.7h Denise Marini Wilmington, DE 1980
3K RW 13 15:33.80 Camila Vicens Houston, TX 2015
3K RW 14 15:21.48 Camila Vicens Houston, TX 2016
3K RW 15-16 15:01.00 Lisa Chumbley Houston, TX 1992
3K RW 17-18 14:46.35 Amberly Melendez Edindberg, TX 2016
400H 15-16 57.83 Shamier Little Chicago, IL 2011
400H 17-18 57.74 Jacquelyn Coward Knoxville, TN 2007
4x1 8 59.96 Track Houston Youth TC Houston, TX 2011
4x1 10 53.12 Miramar Optimist TC Miriamar, FL 2012
4x1 12 49.00 Texas Heat Dallas, TX 1996
4x1 14 46.28 Teon Elite TC 2016
4x1 15-16 45.49 Track Houston Youth TC Houston, TX 2016
4x1 17-18 45.32 Aurora Flyers Aurora, IL 2011
4x4 10 4:20.87 Willingboro TC Willingboro, NJ 2001
4x4 12 3:57.20 Metro-Dade Miami, FL 2011
4x4 14 3:47.28 Metro-Dade TC Miami, FL 2013
4x4 15-16 3:41.17 United Speed Alliance Palm Beach, FL 2012
4x4 17-18 3:40.43 5 Star Track Program Virginia Beach, VA 2011
4x8 12 9:41.03 United Stars Brookhaven, PA 1996
4x8 14 9:19.23 Mt Airy TC Philadelphia, PA 2013
4x8 15-16 9:11.27 Cedar Valley TC Waterloo, IA 2006
4x8 17-18 9:06.5h Klub Keyston Philadelphia, PA 1983
80H 11 12.49 Tia Jones Kennesaw, GA 2011
80H 12 11.71 Tia Jones Marietta, GA 2012
DT 11 100-04 Brittany Mann Neverly Hills, MI 2005
DT 12 121-00 Amy Bilmanis Hughesville, MD 1999
DT 13 138-10 Zoe Burleson Rock Springs, TX 2015
DT 14 141-01 Faith Bender Bakersfield, CA 2016
DT 15-16 163-11 Chamaya Turner Garden Ridge, TX 2011
DT 17-18 163-11 Jessica Woodard Grand Folks, ND 2012
HEP 15-16 5,170 Kendell Williams Kennesaw, GA 2011
HEP 17-18 5,337 Tyra Gittens Nashville, TN 2016
HJ 9 4-04.00 Essence Kendall Grandview, MO 2014
HJ 10 4-10.00 Alexa Harmon-Thomas Lawrence, KS 2006
HJ 11 5-00.00 Stacey Destin Boynton Beach, FL 2007
HJ 12 5-06.00 Stacey Destin Boynton Beach, FL 2008
HJ 13 5-09.25 My'Khiyah Williams Brooklyn, NY 2014
HJ 14 5-08.50 Amy Acuff Robstown, TX 1988
HJ 15-16 6-01.00 Vashti Cunningham Las Vegas, NV 2014
HJ 17-18 6-00.00 Susan Lind Albion, NE 1980
JT 8 68-01 Sydney Lucas Kennesaw, GA 2014
JT 9 72-00 Cameron Chapman Atlanta, GA 2011
JT 10 86-08 Octavia Gee Sugar Land, TX 2016
JT 11 104-00 Sarah Marvin Gaines, MI 2014
JT 12 122-11 Sarah Marvin Gaines, MI 2015
JT 13 124-00 Zaybree Haury San Diego, CA 2008
JT 14 139-06 Meghan Owens Harrodsburg, KY 2015
JT 15-16 149-01 Avione Allgood North Las Vegas, NV 2009
JT 17-18 158-04 Avione Allgood North Las Vegas, NV 2011
LJ 8 13-03.00 Cameron Fields Stockton, CA 2012
LJ 9 14-11.50 Avery Lewis Philadelphia, PA 2014
LJ 10 15-09.00 Mikele Vickers Antioch, TN 2012
LJ 11 17-02.50 Tierra Crockrell University Place, WA 2012
LJ 12 17-09.50 Raven Sims Baton Rouge, LA 2005
LJ 13 18-09.00 Jahnelle Saunders Hampton, VA 2016
LJ 13 18-09.00 Tia Taylor Philadelphia, PA 2016
LJ 14 19-09.50 Rhesa Foster Clovis, CA 2012
LJ 15-16 21-01.50 Ychlindria Spears Luling, TX 2000
LJ 17-18 21-10.75 Roxanne Lawson Lake Park, FL 1996
PEN 11 3,081 Tierra Crockrell University Place, WA 2012
PEN 12 3,554 Tia Jones Kennesaw, GA 2012
PEN 13 3,453 Tierra Hooker Sickleville, NJ 2016
PEN 14 3,686 Taliyah Brooks Fargo, ND 2009
PV 13 11-01.00 Jaisan Avery McKinney, TX 2015
PV 14 11-07.00 Carson Dingler Eillijay, CA 2013
PV 15-16 12-10.00 Carson Dingler Bolingbroke, GA 2015
PV 17-18 13-07.25 Alina McDonlad Pacolet, SC 2016
SP 8 27-06.50 Octavia Gee Sugar Land, TX 2014
SP 9 30-01.50 Nia Lyles St. Louis, MO 2010
SP 10 34-00.00 Shanell Atkins Pembrook Pines, FL 2008
SP 11 40-05.75 Zoe Burleson Rock Springs, TX 2013
SP 12 47-03.00 Tami Keitner Ft. Yates, ND 1982
SP 13 49-07.00 Zoe Burleson Rocksprings, TX 2015
SP 14 52-08.25 Meia Gordon Houston, TX 2012
SP 15-16 52-01.00 Ashlie Blake Las Vegas, NV 2012
SP 17-18 47-07.00 Emily Vannoy Frederick, MO 2008
TJ 13 38-00.25 Jada Joseph Hallandale, FL 2016
TJ 14 40-02.00 Ychlindria Spears Luling, TX 1998
TJ 15-16 42-01.75 Ychlindria Spears Luling, TX 2000
TJ 17-18 42-06.00 Deanne Davis Burlington, NC 1996
TRI 9 1,063 McKenzie Stanford Ripley, OK 2004
TRI 10 1,402 Christie Leverette Marietta, GA 2000


How to Watch

On TV: Available on Roku and Apple TV 4 -- download the FloSports app now.
Streaming: Only on FloTrack with a PRO subscription. A yearly PRO subscription provides access to ALL FloSports sites. JOIN NOW

BONUS:
Yearly subscribers on any of our sites get access to all premium content throughout our network. On MileSplit.com, Universal subscribers get premium access to all sites. Existing monthly subscribers can upgrade to an annual subscription in their account settings.
  • MileSplit now offers Club Rankings, the definitive guide to the 2017 boys and girls outdoor leaders in every track and field event.
Top
FloSports, Inc.

FloSports, an innovative sports media and events company, based in Austin, Texas, is the authentic source for content and a new world of coverage that true fans have been waiting for. Focused on three areas – live competition and coverage, original content, and owned and operated events – the company takes fragmented communities and provides them the platform to connect with the sports they love.

Learn More at FloSports.tv