SCHEDULE: 2012 Arcadia Invite

SCHEDULE: 2012 Arcadia Invite
2012 Arcadia Invitational - Meet Schedule

Meet Coverage | RESULTS

FRIDAY, APRIL 6TH

“Emerging Elites” Field Events Session 

Time      Event #      Event Name 

4:30 PM Event 234 Men Discus Throw (Winner advances to Saturday day meet) 

4:30 PM Event 235 Men Pole Vault (Winner advances to Saturday day meet)

4:30 PM Event 236 Women Pole Vault (Winner advances to Saturday day meet)

4:30 PM Event 237 Women Shot Put (Winner advances to Saturday day meet)

4:45 PM Event 238 Men Long Jump (Winner advances to Saturday day meet)

4:45 PM Event 239 Women Triple Jump (Winner advances to Saturday day meet)

5:00 PM Event 240 Women High Jump (Winner advances to Saturday day meet)

5:00 PM Event 241 Men High Jump (Winner advances to Saturday day meet)

6:20 PM Event 242 Men Shot Put (Winner advances to Saturday day meet)

6:20 PM Event 243 Women Discus Throw (Winner advances to Saturday day meet)

6:45 PM Event 244 Women Long Jump (Winner advances to Saturday day meet)

6:45 PM Event 245 Men Triple Jump (Winner advances to Saturday meet)

 

“Burnin' Batons” Relays Session

Time       Event #     Event Name

4:30 PM Event 201 Women 4x800 Meter Relay Seeded

4:44 PM Event 202 Women 4x800 Meter Relay Invitational

4:57 PM Event 203 Men 4x800 Meter Relay Seeded 

5:08 PM Event 204 Men 4x800 Meter Relay Invitational

5:21 PM Event 205 Men 4x200 Meter Relay Open (in lanes throughout)

5:25 PM Event 206 Men 4x200 Meter Relay Rated (in lanes throughout) 

5:29 PM Event 207 Men 4x200 Meter Relay Seeded (in lanes throughout)

5:35 PM Event 208 Men 4x200 Meter Relay Invitational (in lanes throughout)

5:40 PM Event 209 Women 4x200 Meter Relay Open (in lanes throughout)

5:44 PM Event 210 Women 4x200 Meter Relay Rated (in lanes throughout)

5:48 PM Event 211 Women 4x200 Meter Relay Seeded (in lanes throughout)

5:54 PM Event 212 Women 4x200 Meter Relay Invitational (in lanes throughout)

6:02 PM Event 213 Men 4x110 Meter Shuttle Hurdles Rated (39-inch height)

6:07 PM Event 214 Men 4x110 Meter Shuttle Hurdles Seeded (39-inch height)

6:12 PM Event 215 Men 4x110 Meter Shuttle Hurdles Invitational (39-inch height)

6:18 PM Event 216 Women 4x100 Meter Shuttle Hurdles Seeded (33-inch height)

6:23 PM Event 217 Women 4x100 Meter Shuttle Hurdles Invitational (33-inch height)

6:28 PM Event 218 Men 800 Sprint Medley (100-100-200-400)

6:33 PM Event 219 Men 1600 Sprint Medley Rated (200-200-400-800)

6:40 PM Event 220 Men 1600 Sprint Medley Seeded (200-200-400-800)

6:47 PM Event 221 Men 1600 Sprint Medley Invitational (200-200-400-800)

6:55 PM Event 222 Women 800 Sprint Medley (100-100-200-400)

7:00 PM Event 223 Women 1600 Sprint Medley Rated (200-200-400-800)

7:08 PM Event 224 Women 1600 Sprint Medley Seeded (200-200-400-800)

7:16 PM Event 225 Women 1600 Sprint Medley Invitational (200-200-400-800)

7:25 PM Event 226 Men 4x1600 Relay Seeded

7:47 PM Event 227 Men 4x1600 Relay Invitational

8:09 PM Event 228 Women 3200 Meter Run Rated

8:23 PM Event 229 Women 3200 Meter Run Seeded

8:37 PM Event 230 Men 3200 Meter Run Rated 1 

8:49 PM Event 231 Men 3200 Meter Run Rated 2

9:01 PM Event 232 Men 3200 Meter Run Rated 3

9:14 PM Event 233 Women 4x1600 Relay Seeded

9:38 PM Event 234 Women 4x1600 Relay Invitational

 

SATURDAY, APRIL 7TH

“Open Elite” Field Events (Day Meet) 

Time         Event #    Event Name

10:30 AM Event 123 Men Discus Throw (Winner advances to night meet)

10:30 AM Event 124 Men Pole Vault (Winner advances to night meet)

10:45 AM Event 125 Women Pole Vault (Winner advances to night meet)

11:00 AM Event 126 Women Shot Put (Winner advances to night meet)

11:15 AM Event 127 Men Long Jump (Winner advances to night meet)

11:15 AM Event 128 Women Triple Jump (Winner advances to night meet)

12:00 PM Event 129 Men High Jump (Winner advances to night meet)

1:00 PM Event 130 Women Discus Throw (Winner advances to night meet)

1:30 PM Event 131 Men Shot Put (Winner advances to night meet)

1:30 PM Event 132 Men Triple Jump (Winner advances to night meet)

1:30 PM Event 133 Women High Jump (Winner advances to night meet)

1:30 PM Event 134 Women Long Jump (Winner advances to night meet)

 

“Open Elite” Running Events (Day Meet)

Time       Event #    Event Name

9:30 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #1 (qualifier for Seeded heat at night)

9:34 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #2 (qualifier for Seeded heat at night)

9:37 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #3 (qualifier for Seeded heat at night)

9:41 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #4 (qualifier for Seeded heat at night)

9:44 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #5 (qualifier for Seeded heat at night)

9:48 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #6 (qualifier for Seeded heat at night)

9:51 AM Event 101 Men 4x100 Meter Relay #7 (qualifier for Seeded heat at night)

 

9:55 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #1 (qualifier for Seeded heat at night)

9:58 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #2 (qualifier for Seeded heat at night)

10:02 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #3 (qualifier for Seeded heat at night)

10:05 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #4 (qualifier for Seeded heat at night)

10:09 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #5 (qualifier for Seeded heat at night)

10:12 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #6 (qualifier for Seeded heat at night)

10:16 AM Event 102 Women 4x100 Meter Relay #7 (qualifier for Seeded heat at night)

 

10:21 AM Event 103 Women 1 Mile Run #1

10:29 AM Event 103 Women 1 Mile Run #2

10:36 AM Event 103 Women 1 Mile Run #3

 

10:44 AM Event 104 Men Rising Stars 1 Mile Run (fastest frosh, soph, or 1st-year runners)

10:51 AM Event 105 Men 1 Mile Run #1

10:58 AM Event 105 Men 1 Mile Run #2

11:05 AM Event 105 Men 1 Mile Run #3

 

11:15 AM Event 106 Men Rising Stars 110 Meter Hurdles 

11:19 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #1 (qualifier for Seeded heat at night)

11:23 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #2 (qualifier for Seeded heat at night)

11:27 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #3 (qualifier for Seeded heat at night)

11:31 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #4 (qualifier for Seeded heat at night)

11:35 AM Event 106 Men 110 Meter Hurdles #5 (qualifier for Seeded heat at night)

 

11:39 AM Event 107 Women Rising Stars 100 Meter Hurdles 

11:43 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #1 (qualifier for Seeded heat at night)

11:47 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #2 (qualifier for Seeded heat at night)

11:51 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #3 (qualifier for Seeded heat at night)

11:55 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #4 (qualifier for Seeded heat at night)

11:59 AM Event 107 Women 100 Meter Hurdles #5 (qualifier for Seeded heat at night)

12:04 PM Event 108 Men Rising Stars 100 Meter Dash 

12:08 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #1 (qualifier for Seeded heat at night)

12:12 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #2 (qualifier for Seeded heat at night)

12:16 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #3 (qualifier for Seeded heat at night)

12:20 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #4 (qualifier for Seeded heat at night)

12:24 PM Event 108 Men 100 Meter Dash #5 (qualifier for Seeded heat at night)

 

12:28 PM Event 109 Women Rising Stars 100 Meter Dash

12:32 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #1 (qualifier for Seeded heat at night)

12:36 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #2 (qualifier for Seeded heat at night)

12:40 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #3 (qualifier for Seeded heat at night)

12:44 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #4 (qualifier for Seeded heat at night)

12:48 PM Event 109 Women 100 Meter Dash #5 (qualifier for Seeded heat at night)

 

12:52 PM Event 110 Men 800 Meter Run #1

12:56 PM Event 110 Men 800 Meter Run #2

1:00 PM   Event 110 Men 800 Meter Run #3

 

1:04 PM Event 111 Women 800 Meter Run #1

1:08 PM Event 111 Women 800 Meter Dash #2

1:12 PM Event 111 Women 800 Meter Run #3

 

1:16 PM Event 112 Women 400 Meter Dash #1

1:20 PM Event 112 Women 400 Meter Dash #2

1:24 PM Event 112 Women 400 Meter Dash #3

 

1:28 PM Event 113 Men 400 Meter Dash #1

1:32 PM Event 113 Men 400 Meter Dash #2

1:36 PM Event 113 Men 400 Meter Dash #3

 

1:41 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #1

1:45 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #2

1:49 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #3

1:53 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #4

1:57 PM Event 114 Men 300 Meter Hurdles #5

 

2:01 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #1

2:05 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #2 

2:09 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #3

2:13 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #4

2:17 PM Event 115 Women 300 Meter Hurdles #5

 

2:22 PM Event 117 Women Distance Medley

 

2:37 PM Event 118 Women Rising Stars 200 Meter Dash 

2:40 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #1 (qualifier for Seeded heat at night)

2:43 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #2 (qualifier for Seeded heat at night)

2:47 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #3 (qualifier for Seeded heat at night)

2:50 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #4 (qualifier for Seeded heat at night)

2:53 PM Event 118 Women 200 Meter Dash #5 (qualifier for Seeded heat at night)

 

2:57 PM Event 119 Men Rising Stars 200 Meter Dash

3:00 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #1 (qualifier for Seeded heat at night)

3:03 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #2 (qualifier for Seeded heat at night)

3:07 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #3 (qualifier for Seeded heat at night)

3:10 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #4 (qualifier for Seeded heat at night)

3:13 PM Event 119 Men 200 Meter Dash #5 (qualifier for Seeded heat at night)

3:19 PM Event 120 Men Distance Medley 

 

3:33 PM Event 121 Women 4x400 Meter Relay #1

3:39 PM Event 121 Women 4x400 Meter Relay #2

3:45 PM Event 121 Women 4x400 Meter Relay #3

3:51 PM Event 121 Women 4x400 Meter Relay #4

 

3:57 PM Event 122 Men 4x400 Meter Relay #1

4:03 PM Event 122 Men 4x400 Meter Relay #2

4:09 PM Event 122 Men 4x400 Meter Relay #3

4:15 PM Event 122 Men 4x400 Meter Relay #4

 

 

”INVITATIONAL ELITE” FIELD EVENTS

Time       Event #   Event Name

3:40 PM Event 41 Men Discus Throw

3:45 PM Event 42 Women Shot Put

4:30 PM Event 43 Women Pole Vault

4:35 PM Event 44 Men Pole Vault 

4:40 PM Event 45 Men Long Jump

4:45 PM Event 46 Women Triple Jump

4:50 PM Event 47 Men High Jump

4:55 PM Event 48 Women High Jump

5:15 PM Event 49 Women Discus Throw

5:20 PM Event 50 Men Shot Put

6:40 PM Event 51 Women Long Jump

6:45 PM Event 52 Men Triple Jump

 

“INVITATIONAL ELITE” RUNNING EVENTS

Time       Event #   Event Name

5:25 PM Event 01 Men 4x100 Meter Relay Seeded (Top 9 qualifiers from the day meet)

5:29 PM Event 02 Men 4x100 Meter Relay Invitational

5:33 PM Event 03 Women 4x100 Meter Relay Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

5:37 PM Event 04 Women 4x100 Meter Relay Invitational

5:41 PM Event 05 Women 1 Mile Run Seeded

5:49 PM Event 06 Women 1 Mile Run Invitational

5:56 PM Event 07 Men 1 Mile Run Seeded

6:04 PM Event 08 Men 1 Mile Run Invitational

6:12 PM Event 09 Men 110 Meter Hurdles Seeded (Top 9 qualifiers from the day meet)

6:16 PM Event 10 Men 110 Meter Hurdles Invitational 

6:20 PM Event 11 Women 100 Meter Hurdles Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

6:24 PM Event 12 Women 100 Meter Hurdles Invitational

6:28 PM Event 13 Men 100 Meter Dash Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

6:32 PM Event 14 Men 100 Meter Dash Invitational

6:36 PM Event 15 Women 100 Meter Dash Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

6:40 PM Event 16 Women 100 Meter Dash Invitational

6:44 PM Event 17 Men 800 Meter Run Invitational

6:50 PM Event 18 Women 800 Meter Run Invitational

6:55 PM Event 19 Women 400 Meter Dash Seeded 

7:00 PM Event 20 Women 400 Meter Dash Invitational 

7:04 PM Event 21 Men 400 Meter Dash Seeded 

7:09 PM Event 22 Men 400 Meter Dash Invitational 

7:15 PM Event 23 Women’s 3200m Run Invitational 

7:30 PM Event 24 Men 300 Meter Hurdles Seeded

7:35 PM Event 25 Men 300 Meter Hurdles Invitational 

7:40 PM Event 26 Women 300 Meter Hurdles Seeded

7:45 PM Event 27 Women 300 Meter Hurdles Invitational

7:51 PM Event 28 Women Distance Medley Invitational

8:05 PM Event 29 Men 3200 Meter Run Seeded

8:18 PM Event 30 Men 5000 Meter Run Invitational

8:36 PM Event 30 Women 200 Meter Dash Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

8:41 PM Event 31 Women 200 Meter Dash Invitational

8:46 PM Event 32 Men 200 Meter Dash Seeded (Top 9 qualifiers from day meet)

8:51 PM Event 33 Men 200 Meter Dash Invitational

9:00 PM Event 34 Men 3200 Meter Run Invitational 

9:15 PM Event 35 Men Distance Medley Invitational

9:29 PM Event 36 Women 4x400 Meter Relay Seeded

9:36 PM Event 37 Women 4x400 Meter Relay Invitational

9:43 PM Event 38 Men 4x400 Meter Relay Seeded

9:48 PM Event 39 Men 4x400 Meter Relay Invitational


Human, Or Super Saiyan? Grant Holloway Keeps The World Wondering

Florida Athletics Grant Holloway.jpg

By Zach Dirlam

Area code 757, tattooed on Holloway’s left wrist, services the southeastern-most portions of Virginia, covering the Virginia Peninsula, Eastern Shore and Hampton Roads.

Big 12 Preview: Divine Oduduru's Coming Out Party, NCAA Record Chase In HJ

http://texastech.com Screen Shot 2018-02-22 at 6.28.03 PM.png

The Big 12 is one of the most well-rounded conferences in the NCAA, with solid sprint matchups, distance races, and even a potential high jump collegiate record battle set to go down in Ames, Iowa, this weekend at Iowa State's 300-meter track. Read on for a rundown of the top events to watch.

14 Athletes Set To Represent Canada At 2018 IAAF World Indoor Championships

© Kirby Lee-USA TODAY Sports Untitled design (6).png

Feb. 14 release courtesy of Athletics Canada:

House Of Run Podcast: Coleman, Nelvis, Brazier Show Out

© Nick Fojud-USA TODAY Sports USATSI_10637940_168383134_lowres.jpg

On this week's episode of the House of Run Jason and Kevin discuss Christian Coleman's world record, Sharika Nelvis's American record, the doubles by Shelby Houlihan and Paul Chelimo and all the other action from the 2018 US Indoor Championships.

Star-Studded 3K, 60mH Tiebraker Headline 2018 MPSF Indoor Championships

© Kirby Lee-USA TODAY Sports Track and Field: Pac-12 Championships

By Taylor Dutch

Powerhouse teams from the Pac-12 and West Coast Conferences come together this weekend to compete at the 2018 MPSF Indoor Track and Field Championships, which you can catch LIVE on FloTrack.

Teahna Daniels Set To Extend Texas Sprints' Legacy At Big 12s

© Kirby Lee-USA TODAY Sports Track and Field: 90th Clyde Littlefield Texas Relays

By Lincoln Shryack

Texas sprinter Teahna Daniels wasted no time in becoming the fastest woman in Big 12 history. Less than two months into her NCAA career, back in 2016, Daniels won the 60m NCAA crown in 7.11 — the fastest ever by a freshman and then the fourth-best performance in collegiate history. She hadn’t even won a Big 12 title yet, but it was clear that the Longhorn freshman would soon dominate the conference.

The Best Races From The 2017 Big 12 Indoor Championships

© Jeffrey Becker-USA TODAY Sports USATSI_9899787_168383134_lowres.jpg

This weekend Ames, Iowa, will play host to the 2018 Big 12 Championship. Like 2017, FloTrack will have live coverage of the meet as teams chase a conference championship and qualifying marks to the 2018 NCAA Indoor Championships. 

On The Run: NCAA Mile Champion Josh Kerr | Ep. 75

Kirby Lee USATSI_9935150_168383134_lowres.jpg

NCAA mile and 1500m champion Josh Kerr of New Mexico joins Jojo and Kevin to discuss his approach to this weekend’s Mountain West Conference Championships, how his life has changed since he finished second at the Millrose Games, beating Edward Cheserek in the mile, following the collegiate scene growing up in Scotland, and choosing to attend New Mexico before he even visited the school. 

Cas Loxsom On Depression And The Realities Of Chasing The Running Dream

Anthony Alvarez cas loxsom

We caught up with Cas Loxsom at this past weekend's USATF Indoor Championships in Albuquerque after the American indoor record holder dropped out of his race. 

Josh Kerr, Ednah Kurgat Highlight Mountain West Championships

© Kirby Lee-USA TODAY Sports USATSI_10111911_168383134_lowres.jpg

Some of the nation’s top distance runners will be action during the distance medley relay at the Mountain West Conference Championships. Ednah Kurgat, Allie Ostrander, Dillon Maggard, and Josh Kerr are all expected to play pivotal roles in their team’s chances on Thursday night. Outside of the distance medley relay, the four are expected to be in action throughout the three day meet which you can watch live on FloTrack.