2013 NCAA D1 Indoor Track and Field ChampionshipsMar 4, 2013 by Mitch Kastoff
The NCAA Indoor National Qualifiers (Unofficial) - Men
The NCAA Indoor National Qualifiers (Unofficial) - Men
The NCAA Men's Indoor National Qualifiers (Unofficial) - link to official list
Coaches review to confirm athletes to be considered for the Championship. Official accepted entries list will be posted at 8pm ET on NCAA.com.
Women's List
The first sixteen entries that are listed are in the meet, unofficially. The next names listed are scratches and the first two out.
A = To Be Considered
S = Scratched
# = Rank Overall
Men
Coaches review to confirm athletes to be considered for the Championship. Official accepted entries list will be posted at 8pm ET on NCAA.com.
Women's List
The first sixteen entries that are listed are in the meet, unofficially. The next names listed are scratches and the first two out.
A = To Be Considered
S = Scratched
# = Rank Overall
Event 1 Men 60 Meter Dash Prelims ================================================================== Name Year School Seed ================================================================== 1 Marvin Bracy FR Florida Stat 6.54A 2 Dentarius Locke JR Florida Stat 6.56A 3 Markesh Woodson FR Missouri 6.60A 4 Marcus Rowland SR Auburn 6.61A 5 Joe Morris SR Colorado 6.61A 6 Bryce Robinson FR Tulsa 6.61A 7 Clayton Vaughn JR Texas-Arling 6.63A 8 Harry Adams SR Auburn 6.64A 9 Tevin Hester FR Clemson 6.64A 10 D'Angelo Cherry SR Miss State 6.64A 11 Prezel Hardy, Jr. JR Texas A&M 6.64A 13 Brent Lee SR Jackson Stat 6.65A 14 Charles Silmon SR TCU 6.65A 15 Darrell Wesh JR Virginia Tec 6.65A 17 Broderick Snoddy FR Georgia Tech 6.67A 18 Leshon Collins FR Houston 6.67A 12 Hugh Graham, Jr SO Florida 6.64S 16 Damiere Byrd SO South Caroli 6.66S 19 Justin Anderson SR Texas Southe 6.67 has not declared or accepted Event 2 Men 200 Meter Dash Prelims ================================================================== Name Year School Seed ================================================================== 1 Aaron Ernest SO LSU 20.53A 2 Anaso Jobodwana SO Jackson Stat 20.65A 3 Dedric Dukes SO Florida 20.70A 4 Akheem Gauntlett SR Arkansas 20.73A 5 Ameer Webb SR Texas A&M 20.75A 6 Marek Niit SR Arkansas 20.76A 7 Blake Heriot JR Baylor 20.77A 8 Prezel Hardy, Jr. JR Texas A&M 20.78A 9 Diondre Batson SO Alabama 20.81A 10 Everett Walker SR Baylor 20.81A 11 Trey Hadnot JR Louisiana Te 20.81A 12 James Taylor SO Norfolk Stat 20.85A 13 Carlos Rodriguez SO Kansas State 20.87A 14 Michael Bryan JR Texas A&M 20.87A 15 Andre Walsh SR Maryland-Eas 20.88A 16 Stephen Newbold SO Florida Stat 20.90A 17 Brendon Rodney SO LIU Brooklyn 20.90A 18 Noah Akwu SR Mid. Tenn. S 20.91A Event 3 Men 400 Meter Dash Prelims ================================================================== Name Year School Seed ================================================================== 1 Deon Lendore SO Texas A&M 45.15A 2 Hugh Graham, Jr SO Florida 45.67A 3 David Verburg SR George Mason 45.83A 4 Brycen Spratling JR Pittsburgh 45.92A 5 Mike Berry JR Oregon 46.03A 6 Christopher Giesting SO Notre Dame 46.05A 7 Stephon Pamilton JR Illinois 46.07A 8 Errol Nolan SR Houston 46.10A 9 Patrick Feeney JR Notre Dame 46.12A 11 Brunson Miller JR Clemson 46.23A 12 Nick Efkamp SO Iowa State 46.25A 13 Anton Kokorin SR Arkansas 46.31A 14 Carvin Nkanata JR Pittsburgh 46.31A 16 Ricky Babineaux SR Texas A&M 46.37A 17 Kyle Clemons SR Kansas 46.44A 18 Clinton Collins JR North Texas 46.50 has not declared or accepted 10 Akheem Gauntlett SR Arkansas 46.14S 15 Marek Niit SR Arkansas 46.35S 19 Najee Glass FR Florida 46.51A 20 Neil Braddy JR Arkansas 46.53A Event 4 Men 800 Meter Run Prelims ================================================================== Name Year School Seed ================================================================== 1 Leoman Momoh SR Arkansas 1:46.07A 2 Elijah Greer JR Oregon 1:46.73A 3 Tomas Squella FR Arkansas 1:46.76A 4 Casimir Loxsom SR Penn State 1:46.98A 5 Boru Guyota JR Oregon 1:47.42A 6 Edward Kemboi SO Iowa State 1:47.43A 7 Declan Murray SR Loyola (Ill. 1:47.59A 8 Patrick Rono SO Arkansas 1:47.66A 9 Brandon McBride FR Miss State 1:47.74A 10 Sean Obinwa JR Florida 1:47.90A 11 Harun Abda SR Minnesota 1:48.14A 15 Gabriel Genovesi JR Akron 1:48.31A 16 Ryan Waite SR BYU 1:48.49A 17 Anthony Lieghio SR Arkansas 1:48.56A 18 Samuel Ellison JR Villanova 1:48.62A 19 David Mokone JR Western Kent 1:48.65A 12 Brannon Kidder FR Penn State 1:48.17S 13 Austin Mudd SO Wisconsin 1:48.24S 14 Chris O'Hare SR Tulsa 1:48.28S 20 Patrick Peterson JR Sacred Heart 1:48.69A 21 Ricky West SR Penn State 1:48.92A Event 5 Men 1 Mile Run Prelims ================================================================== Name Year School Seed ================================================================== 1 Chris O'Hare SR Tulsa 3:52.98A 2 Lawi Lalang JR Arizona 3:54.56A 3 Ryan Hill SR North Caroli 3:54.89A 5 Robby Creese SO Penn State 3:57.11A 6 Michael Atchoo JR Stanford 3:57.14A 8 Raul Botezan SR Oklahoma Sta 3:57.79A 10 Julian Matthews SR Providence 3:58.14A 14 Austin Mudd SO Wisconsin 3:58.59A 15 Brett Johnson JR Oregon 3:58.62A 16 Joseph Stilin SR Texas 3:58.66A 17 Tyler Stutzman SR Stanford 3:58.85A 18 Mac Fleet JR Oregon 3:58.90A 19 Matt Miner SR Oregon 3:59.01A 21 John Simons JR Minnesota 3:59.32A 22 Christopher Fallon SR Ohio State 3:59.37A 23 Robert Denault SO Villanova 3:59.39A 4 Patrick Casey SR Oklahoma 3:56.28S 7 Anthony Rotich SO UTEP 3:57.76S 9 Eric Jenkins JR Northeastern 3:58.11S 11 Thomas Farrell SR Oklahoma Sta 3:58.20S 12 Kirubel Erassa JR Oklahoma Sta 3:58.24S 13 Matthew Gillespie JR Iona 3:58.55S 20 Jeramy Elkaim SO Oregon 3:59.18S 24 Fabian Clarkson FR Oklahoma Sta 3:59.47A 25 Shane Moskowitz JR Oklahoma Sta 3:59.48S 26 Brannon Kidder FR Penn State 3:59.48S 27 Brian Shrader SO Northern Ari 3:59.52A Event 6 Men 3000 Meter Run ================================================================== Name Year School Seed ================================================================== 1 Lawi Lalang JR Arizona 7:42.79A 2 Henry Lelei SR Texas A&M 7:47.91A 3 Ryan Hill SR North Caroli 7:49.20A 4 Kennedy Kithuka SR Texas Tech 7:50.26A 5 Eric Jenkins JR Northeastern 7:50.44A 6 Diego Estrada SR Northern Ari 7:50.44A 7 Kirubel Erassa JR Oklahoma Sta 7:50.92A 8 Maverick Darling SR Wisconsin 7:50.97A 9 Zachary Mayhew SR Indiana 7:51.61A 10 Andrew Bayer SR Indiana 7:51.75A 11 Thomas Farrell SR Oklahoma Sta 7:51.77A 12 Nick Happe JR Arizona Stat 7:52.18A 13 William Mulherin SR Virginia Tec 7:52.54A 16 Anthony Rotich SO UTEP 7:53.43A 17 Kemoy Campbell JR Arkansas 7:53.61A 18 Aric VanHalen SR Colorado 7:53.74A 14 Patrick Casey SR Oklahoma 7:52.80S 15 Bobby Aprill SR Michigan 7:53.02S 19 Fabian Clarkson FR Oklahoma Sta 7:53.92A 20 Dan Lowry SR Michigan 7:54.05A Event 7 Men 5000 Meter Run ================================================================== Name Year School Seed ================================================================== 1 Kennedy Kithuka SR Texas Tech 13:26.65A 2 Diego Estrada SR Northern Ari 13:37.01A 3 Kevin Williams SR Oklahoma 13:38.57A 4 Shadrack Kipchirchir SR Oklahoma Sta 13:38.57A 5 Anthony Rotich SO UTEP 13:38.58A 6 Maverick Darling SR Wisconsin 13:38.71A 7 Jeramy Elkaim SO Oregon 13:39.35A 8 Luke Caldwell JR New Mexico 13:40.39A 9 Mohammed Ahmed JR Wisconsin 13:40.43A 10 Elliot Krause SR Wisconsin 13:41.67A 11 Jared Ward JR BYU 13:41.97A 12 Stanley Kebenei JR Arkansas 13:42.15A 13 Dan Lowry SR Michigan 13:42.48A 15 Bobby Aprill SR Michigan 13:44.34A 16 Tylor Thatcher JR BYU 13:45.43A 17 Girma Mecheso SR Oklahoma Sta 13:45.61A 14 Ryan Hill SR North Caroli 13:43.52S 18 Zachary Mayhew SR Indiana 13:46.04A 19 Soufiane Bouchikhi SR Eastern Kent 13:48.47A Event 8 Men 60 Meter Hurdles Prelims ================================================================== Name Year School Seed ================================================================== 1 Eddie Lovett JR Florida 7.54A 2 Spencer Adams SR Clemson 7.59A 3 Caleb Cross SR Arkansas 7.65A 4 Wayne Davis II JR Texas A&M 7.65A 5 Keiron Stewart SR Texas 7.66A 6 Greggmar Swift JR Indiana Stat 7.67A 7 Ray Stewart SR California 7.68A 8 Jordan Mullen SR Iowa 7.70A 9 Keith Hayes SR Kentucky 7.73A 10 Demoye Bogle JR Ohio State 7.73A 11 Marcus Maxey SR Clemson 7.74A 12 Vanier Joseph JR Illinois 7.74A 13 Dapo Akinmoladun FR Nebraska 7.74A 14 Johnathan Cabral SO Oregon 7.75A 15 Milan Ristic JR UNC-Ashevill 7.75A 16 Tre' Lathan SR Oklahoma 7.76A 17 Vincent Wyatt SO Radford 7.76A 18 Trevor Brown JR Colorado St. 7.77A Event 9 Men 4x400 Meter Relay ================================================================== School Seed ================================================================== 1 Texas A&M 3:04.18A 2 Florida 3:04.31A 3 Arkansas 3:06.26A 4 Florida State 3:06.55A 5 Nebraska 3:06.67A 6 Minnesota 3:07.19A 7 George Mason 3:07.29A 8 Pittsburgh 3:07.32A 9 LSU 3:07.41A 10 Houston 3:07.60A 11 Illinois 3:07.84A 12 Baylor 3:07.85A 13 Penn State 3:08.03A 14 Kansas 3:08.06A Event 10 Men Distance Medley ================================================================== School Seed ================================================================== 1 Penn State 9:26.60A 2 Princeton 9:27.74A 3 Stanford 9:28.25A 4 Oklahoma State 9:28.38A 5 Minnesota 9:29.22A 6 Illinois 9:29.40A 7 Oklahoma 9:29.44A 8 Arkansas 9:30.22A 9 Villanova 9:30.47A 10 Virginia Tech 9:30.83A 11 Indiana 9:31.11A 12 Virginia 9:31.23A 13 Wisconsin 9:31.43A 14 Nebraska 9:31.71A
Related Content
- Replay: Track - 2024 Landmark Outdoor Track & Field Champs | May 5 @ 12 PM
May 5, 2024
- Replay: Field - 2024 Landmark Outdoor Track & Field Champs | May 5 @ 11 AM
May 5, 2024
- Replay: Jumps - 2024 Landmark Outdoor Track & Field Champs | May 5 @ 1 PM
May 5, 2024
- Replay: Prague Marathon | May 5 @ 7 AM
May 5, 2024
- Replay: AIA Outdoor Prelims | Divs I/IV/V | May 4 @ 4 PM
May 5, 2024
- Replay: AIA Outdoor Prelims | Divs II/III | May 4 @ 4 PM
May 5, 2024
- Replay: 2024 UIL Track & Field State Championships - 2024 UIL State Championships | May 4 @ 9 AM
May 5, 2024
- Replay: MHSAA Outdoor Champs | 5A/6A/7A | May 4 @ 8 PM
May 5, 2024
- Replay: LHSAA Outdoor Champs | May 4 @ 3 PM
May 5, 2024