Full List: 2019 Team USA Qualifiers

CAF6B4D9-5060-4C88-8A7A-713BF93FCE8B.jpeg

A running list of all the 2019 Team USA qualifiers for the 2019 IAAF World Championships in Doha, Qatar. To qualify for Worlds USATF will select the top three finishers at USAs who also have the IAAF World Standard. Additional byes will be granted to the 2017 World Champions and the future 2019 Diamond League Champions/Hammer Throw Challenge leaders.

NOTE: If World Champion is in the event the Diamond League Champion is not eligible for the bye.

List will be updated at the conclusion of each day at USAs.

Men’s 100m

1) Christian Coleman (Nike)

2) Michael Rodgers (Nike)

3) Christopher Belcher (Nike)

WC BYE: Justin Gatlin (Nike)

Women’s 100m

1) Teahna Daniels (Nike)

2) English Gardner (Nike)

3) Morolake Akinosun (Nike)

WC BYE: Tori Bowie (adidas)

Men’s 110m Hurdles

1) Daniel Roberts (Nike)

2) Grant Holloway (adidas)

3) Devon Allen (Nike)

Note: If Roberts, Allen or Crittenden wins the 2019 Diamond League then Freddie Crittenden (4th Place) will be added to the roster.

Women’s 100m Hurdles

1) Keni Harrison (adidas)

2) Nia Ali (Nike)

3) Brianna McNeal (Nike)

Note: If Harrison, Ali or McNeal wins the 2019 Diamond League then Sharika Nelvis (4th Place) will be added to the roster.

Men’s 200m

1) Noah Lyles (adidas)

2) Christian Coleman (Nike)

7) Rodney Rowe (N. Carolina A&T)

Note: If Lyles wins the 2019 Diamond League then Kenny Bednarek (8th Place) will be added to the roster.

Women’s 200m

1) Dezerea Bryant (Nike)

2) Brittany Brown (Nike)

3) Angie Annelus (Southern California)

Men’s 400m

1) Fred Kerley (Nike)

2) Michael Norman (Nike)

3) Nathan Strother (adidas)

Note: If Kerley, Norman or Strother wins the 2019 Diamond League then Vernon Norwood (4th Place) will be added to the roster.

Women’s 400m

1) Shakima Wimbley (adidas)

2) Kendall Ellis (New Balance)

3) Wadeline Jonathas (South Carolina)

WC BYE: Phyllis Francis (Nike)

Men’s 400m Hurdles

1) Rai Benjamin (Nike)

2) T.J. Holmes (Nike)

3) Amere Lattin (CL Athletics Stars TC)

Note: If Benjamin wins the 2019 Diamond League then Norman Grimes (4th Place) will be added to the roster.

Women’s 400m Hurdles

1) Dalilah Muhammad (Nike)

2) Sydney McLaughlin (New Balance)

3) Ashley Spencer (Nike)

WC BYE: Kori Carter (Jordan Brand)

Men’s 800m

1) Donavan Brazier (Nike Oregon Project)

2) Clayton Murphy (Nike Oregon Project)

3) Bryce Hoppel (Kansas)

Note: If Brazier or Murphy wins the 2019 Diamond League then Brannon Kidder (6th Place) will be added to the roster.

Women’s 800m

1) Ajee Wilson (adidas)

2) Hanna Green (Oregon TC)

3) Raevyn Rogers (Nike)

Note: If Wilson or Rogers wins the 2019 Diamond League then Ce'Aira Brown (9th Place) will be added to the roster.

Men’s 1500m

1) Craig Engels (Nike Oregon Project)

2) Matthew Centrowitz (Bowerman TC)

4) Ben Blankenship (Oregon TC)

Note: If Engels, Centrowitz or Blankenship wins the 2019 Diamond League then Sam Prakel (6th Place) will be added to the roster.

Women’s 1500m

1) Shelby Houlihan (Bowerman TC)

2) Jenny Simpson (New Balance)

3) Nikki Hiltz (adidas)

Note: If Houlihan or Simpson wins the 2019 Diamond League then Sinclaire Johnson (4th Place) will be added to the roster.

Men’s 3k Steeplechase

1) Hillary Bor (American Distance Project)

2) Stanley Kebenei (American Distance Project)

3) Andy Bayer (Nike)

Note: If Bor wins the 2019 Diamond League then Mason Ferlic (5th Place) will be added to the roster.

Women’s 3k Steeplechase

2) Courtney Frerichs (Bowerman TC)

3) Colleen Quigley (Bowerman TC)

4) Allie Ostrander (Brooks Beasts TC)

WC BYE: Emma Coburn (New Balance)

Men’s 5k

2) Paul Chelimo (American Distance Project)

4) Hassan Mead (Oregon TC)

5) Drew Hunter (Tinman Elite)

Note: If Chelimo wins the 2019 Diamond League then Ben True (7th Place) will be added to the roster.

Women’s 5k

2) Karissa Schweizer (Bowerman TC)

3) Elinor Purrier (New Balance)

4) Rachel Schneider (Under Armour)

Note: U.S. champion Shelby Houlihan is planning on scratching the 5k

Men’s 10k

1) Lopez Lomong (Bowerman TC)

2) Shadrack Kipchirchir (American Distance Project)

3) Leonard Korir (American Distance Project)

Women’s 10k

1) Molly Huddle (Saucony)

2) Emily Sisson (New Balance)

5) Marielle Hall (Bowerman TC)

Men’s High Jump

1) Jeron Robinson (Unattached)

2) Shelby McEwen (Alabama)

Women’s High Jump

1) Vashti Cunningham (Nike)

2) Inika McPherson (Unattached)

Men’s Pole Vault

2) Cole Walsh (Nike)

3) KC Lightfoot (Baylor)

4) Zach Bradford (Kansas)

WC BYE: Sam Kendricks (Nike)

Women’s Pole Vault

1) Sandi Morris (Nike)

2) Katie Nageotte (Nike)

3) Jenn Suhr (adidas)

Note: If Morris or Nageotte wins the 2019 Diamond League then Emily Grove (4th Place) will be added to the roster.

Men’s Long Jump

2) Will Claye (Puma/New York AC)

3) Trumaine Jefferson (Houston)

5) Jeffery Henderson (adidas)

Note: If Henderson wins the 2019 Diamond League then Steffin McCarter (6th Place) will be added to the roster.

Women’s Long Jump

2) Jasmine Todd (Chula Vista Elite)

3) Shakeela Saunders (adidas)

4) Tori Bowie (adidas)

WC BYE: Brittney Reese (Nike)

Men’s Triple Jump

1) Donald Scott (Unattached)

2) Will Claye (Puma/New York AC)

3) Omar Craddock (Jump Corps)

WC BYE: Christian Taylor (Nike)

Women’s Triple Jump

1) Keturah Orji (Atlanta TC)

2) Tori Franklin (Nike)

Men’s Shot Put

1) Ryan Crouser (Nike)

2) Joe Kovacs (Velaasa/New York AC)

3) Darrell Hill (Nike)

Note: If Crouser, Kovacs, or Hill wins the 2019 Diamond League then Jon Jones (4th Place) will be added to the roster.

Women’s Shot Put

1) Chase Ealey (Nike)

2) Michelle Carter (Nike)

3) Maggie Ewen (Nike)

Note: If Ealey wins the 2019 Diamond League then Jeneva Stevens (4th Place) will be added to the roster.

Men’s Discus Throw

1) Sam Mattis (Velaasa/New York AC)

2) Brian Williams (Velaasa)

7) Mason Finley (Nike)

Women’s Discus Throw

1) Valarie Allman (Oiselle/New York AC)

2) Kelsey Card (Unattached)

3) Laulauga Tausaga (Iowa)

Note: If Allman wins the 2019 Diamond League then Whitney Ashley (4th Place) will be added to the roster.

Men’s Hammer Throw

1) Conor McCullough (New York AC)

2) Rudy Winkler (Velaasa/New York AC)

3) Daniel Haugh (Kennesaw St.)

Women’s Hammer Throw

1) DeAnna Price (Nike)

2) Gwen Berry (Nike)

3) Brooke Andersen (Iron Wood TC)

Note: If Price becomes the 2019 Hammer Challenge leader then Maggie Ewen (4th Place) will be added to the roster.

Men’s Javelin Throw

No athletes hit the standard.

Women’s Javelin Throw

1) Ariana Ince (Velaasa)

2) Kara Winger (Unattached)

Men’s Decathlon

1) Devon Williams (Unattached)

2) Solomon Simmons (Unattached)

16) Zach Ziemek (adidas)

Women’s Heptathlon

1) Erica Bougard (Nike)

2) Kendell Williams (Nike)

How to Watch: 2021 AAU Region 4 Qualifier

Track-Logo-Overlay

Here's how to watch the 2021 AAU Region 4 Qualifier on FloTrack.

How to Watch: 2021 AAU Region 17 Qualifier

Track-Logo-Overlay

Here's how to watch the 2021 AAU Region 17 Qualifier on FloTrack.

How to Watch: 2021 AAU West Coast National Championship

Track-Logo-Overlay

Here's how to watch the 2021 AAU West Coast National Championship on FloTrack.

How to Watch: 2021 AAU West Coast Junior Olympic Games

Track-Logo-Overlay

Here's how to watch the 2021 AAU West Coast Junior Olympic Games on FloTrack.

How Christian Noble Began Breaking DII Records

magiccityelite_012421_850.jpg

When Christian Noble made Foot Locker Nationals in 2015 as a senior at Mt. Vernon (IN) High School, he truly thought that would be the pinnacle of his running career.

How to Watch: 2021 AAU Region 5 Qualifier

Track-Logo-Overlay

Here's how to watch the 2021 AAU Region 5 Qualifier on FloTrack.

How to Watch: 2021 AAU Region 18 Qualifier

Track-Logo-Overlay

Here's how to watch the 2021 AAU Region 18 Qualifier on FloTrack.

How to Watch: 2021 AAU Region 19 Qualifier

Track-Logo-Overlay

Here's how to watch the 2021 AAU Region 19 Qualifier on FloTrack.

How to Watch: 2021 AAU Region 23 Qualifier

Track-Logo-Overlay

Here's how to watch the 2021 AAU Region 23 Qualifier on FloTrack.

How to Watch: 2021 AAU Region 25 Qualifier

Track-Logo-Overlay

Here's how to watch the 2021 AAU Region 25 Qualifier on FloTrack.