Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Anthony Circo
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Excelsior Springs
Excelsior Springs Tigers
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
MD 15-6
D. Barron
Benton
MSHSAA Boys Class 2 District 4
2nd Wrestleback (16 Man)
190
02/17
L
F 2-0 0:20
J. Perkins
Lafayette (St. Joseph)
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Quarterfinals
190
02/08
W
F 0-0
K. Adams
Richmond
Excelsior Springs @ Richmond
Round 1
215
01/27
L
TF 15-0 2:45
C. Carver
Holden
2024 Odessa Bulldog Invitational
Round 4
190
01/27
W
F 6-8 4:45
Z. Bergen
Odessa
2024 Odessa Bulldog Invitational
Round 3
190
01/27
L
F 4-0 1:25
B. Carins
Chillicothe
2024 Odessa Bulldog Invitational
Round 2
190
01/26
L
DEC 3-2
T. Brooks
Marshall
Marshall @ Excelsior Springs
Round 1
190
01/20
L
F 5-0 1:07
T. Bolling
Blue Springs
52nd Platte County Inv
Round 7 (16 Man)
190
01/20
W
F 2-2 1:40
J. Graham
Belton JV
52nd Platte County Inv
Round 6 (16 Man)
190
01/20
L
DEC 6-2
E. Atwell
Oak Grove
52nd Platte County Inv
Round 5 (16 Man)
190
01/20
L
MD 16-4
A. Murphy
Van Horn
52nd Platte County Inv
Round 4 (16 Man)
190
01/20
L
F 8-4 5:15
C. Hammontree
Platte County
52nd Platte County Inv
Round 3 (16 Man)
190
01/19
L
F 2-0 1:17
H. Middleton
Smithville
52nd Platte County Inv
Round 2 (16 Man)
190
01/19
W
MD 10-0
W. Spencer
St James
52nd Platte County Inv
Round 1 (16 Man)
190
01/18
L
MD 10-0
I. Epperson-Johnson
Grandview
Grandview @ Excelsior Springs
Round 1
190
01/12
L
F 8-3 1:05
J. Gist
Kearney
Excelsior Springs @ Kearney
Round 1
190
01/06
L
DEC 5-3
W. Waneka
Rolla
Excelsior Springs Tiger Classic
Cross Bracket (8 Man)
190
01/06
L
F 7-0 4:56
J. Lyons
Belton
Excelsior Springs Tiger Classic
Round 3 (8 Man)
190
01/06
L
F 4-0 1:49
C. Thomlinson
Lee`s Summit West
Excelsior Springs Tiger Classic
Round 2 (8 Man)
190
01/06
L
DEC 8-3
D. Barron
St. Joe Benton
Excelsior Springs Tiger Classic
Round 1 (8 Man)
190
01/04
W
F 7-1 3:28
T. Nitsche
Smithville
Excelsior Springs @ Smithville
Round 1
190
12/07
L
DEC 11-8
A. Loring
William Chrisman
Tri dual @Ruskin VS. Excelsior Springs VS William Chrisman
Round 1
190
12/06
L
DEC 9-2
J. Morones
Cameron
Excelsior Springs/Cameron/Maysville/P-Hill Quad
Round 1
190
12/06
L
MD 18-6
C. Ketchum
Pleasant Hill
Excelsior Springs/Cameron/Maysville/P-Hill Quad
Round 1
190
12/02
W
DEC 5-4
O. Andreasen
Excelsior Springs JV
Grain Valley Invite 2023
3rd Place
190
12/02
W
DEC 5-4
G. Walker
Mexico
Grain Valley Invite 2023
Consi Semis
190
12/02
L
F 8-3 3:11
I. Ward
Fort Osage
Grain Valley Invite 2023
Round 5
190
12/02
W
F 6-0 3:32
B. Boyle
Grain Valley
Grain Valley Invite 2023
Round 2
190
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
W
F 0-0
H. Igo
Marshall
Excelsior Springs @ Marshall
Round 1
165
01/21
L
F 2-0 1:12
K. Taylor
Platte County
51st Platte County Invitational
Round 7 (16 Man)
165
01/21
L
MD 15-3
G. Moses
St Michael
51st Platte County Invitational
Round 6 (16 Man)
165
01/21
L
F 2-0 0:37
E. Phillips
Oak Grove
51st Platte County Invitational
Round 5 (16 Man)
165
01/21
L
F 6-2 1:02
Q. Attebury
Belton
51st Platte County Invitational
Round 3 (16 Man)
165
01/20
L
DEC 6-1
B. Cayce
William Chrisman
51st Platte County Invitational
Round 2 (16 Man)
165
01/12
L
MD 11-0
R. Neale
Kearney
Kearney @ Excelsior Springs
Round 1
165
01/07
L
F 2-0 0:43
G. Lambeth
Carthage 2
Excelsior Springs Tiger Classic
Round 6
165 B
01/07
W
F 7-7 5:14
J. Robinson
Lees Summit West
Excelsior Springs Tiger Classic
Round 5
165 B
01/07
W
F 7-4 5:22
J. Hutchins
Fulton
Excelsior Springs Tiger Classic
Round 3
165 B
01/07
L
F 5-0 1:31
C. Rittenhouse
Van Horn (Independence)
Excelsior Springs Tiger Classic
Round 2
165 B
01/05
L
F 2-0 0:42
A. Clevenger
Smithville
Smithville @ Excelsior Springs
Round 1
175
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/09
L
MD 13-2
B. Sisson
Richmond Youth Wrestling
Excelsior Springs Youth Tiger Classic Open / Girls
Round 7
60B
01/09
W
DEC 8-2
R. Naylor
Titan Wrestling Institute
Excelsior Springs Youth Tiger Classic Open / Girls
Round 5
60B
01/09
W
F 10-1 1:23
E. Buchholz
MULES MAT CLUB
Excelsior Springs Youth Tiger Classic Open / Girls
Round 3
60B
01/09
W
F 2-0 0:26
M. Burchfield
Richmond Youth Wrestling
Excelsior Springs Youth Tiger Classic Open / Girls
Round 2
60B
12/22
L
F 4-7 2:47
C. Pleacher
Truman
Center Western MO JV Tournament
Round 5 (5 Man)
182 A
12/22
L
F 0-0 0:33
B. Gillespie
Odessa
Center Western MO JV Tournament
Round 4 (5 Man)
182 A
12/22
W
FOR 0-0
J. Giffin
Lone Jack
Center Western MO JV Tournament
Round 2 (5 Man)
182 A
12/22
L
DEC 8-4
X. Montonya
Cole Camp
Center Western MO JV Tournament
Round 1 (5 Man)
182 A
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024