Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tanner Cole
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
Team Name
Deer Creek
Deer Creek (Edmond)
Edmond Deer Creek
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
W
DEC 7-0
D. Wilson
Midwest City
2017 OSSAA State Championships
1st Place
6A-126
02/25
W
DEC 6-4
C. Holman
Choctaw
2017 OSSAA State Championships
Semis
6A-126
02/24
W
DEC 6-0
S. Schickram
Ponca City
2017 OSSAA State Championships
Quarterfinals (8 Man)
6A-126
02/19
W
TF 22-7 5:13
T. Higginbotham
Edmond North
OSSAA 6A West Regional
3rd and 1st
126
02/18
W
TF 17-1 1:40
D. Stewart
Edmond Santa Fe
OSSAA 6A West Regional
4th Wrestleback (16 Man)
126
02/18
L
DEC 9-8
C. Holman
---
OSSAA 6A West Regional
Semis
126
02/17
W
TF 20-5 3:21
W. Tilley
Yukon
OSSAA 6A West Regional
Quarters
126
02/17
W
TF 17-1 2:50
D. Stewart
Edmond Santa Fe
OSSAA 6A West Regional
Round 1 (16 Man)
126
01/29
L
MD 15-6
C. Holman
---
Big 4+4
Finals
132
01/28
W
DEC 7-2
D. Schickram
Ponca City
Big 4+4
Cross Bracket (8 Man)
132
01/28
W
DEC 3-2
H. Redus
---
Big 4+4
Round 3 (8 Man)
132
01/28
W
TF 20-5 6:00
J. Centeno
---
Big 4+4
Round 2 (8 Man)
132
01/28
W
TF 18-3 2:34
C. Brantley
---
Big 4+4
Round 1 (8 Man)
132
01/20
W
F 17-3 2:53
N. Bland
Har-Ber High School
Owasso Ram Duals Varsity
Placement Matches (8 Team)
126
01/20
W
MD 11-3
A. Sanchez
Manhattan High School
Owasso Ram Duals Varsity
Round 1 (6 Team)
126
01/20
W
F 6-1 1:21
D. Moore
Salina
Owasso Ram Duals Varsity
Round 2 (6 Team)
126
01/20
W
F 8-0 1:26
C. Russell
Pittsburg
Owasso Ram Duals Varsity
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
126
01/20
W
TF 21-4 3:56
O. Smith
Bentonville
Owasso Ram Duals Varsity
2nd Wrestleback (8 Team)
126
01/20
W
TF 16-1 2:08
V. Schoats
Union
Owasso Ram Duals Varsity
Round 4 (6 Team)
126
01/20
W
TF 24-6 4:00
L. Walton
Springdale
Owasso Ram Duals Varsity
Quarterfinals (8 Team)
126
01/20
W
F 22-9 2:19
N. Bland
Har-Ber High School
Owasso Ram Duals Varsity
Round 5 (6 Team)
126
12/10
W
F 6-1 5:44
L. Chappell
Piedmont
Deer Creek High School Invitational
1st Place Match
126
12/10
W
TF 28-12 2:19
D. Sheler
Campus
Deer Creek High School Invitational
semis and conso 2
126
12/10
W
FOR 0-0
D. Wulffenstein
Yukon
Deer Creek High School Invitational
QTRS/Conso Round 1
126
12/09
W
TF 28-12 2:08
C. Smith
Eisenhower
Deer Creek High School Invitational
Round 5
126
12/09
W
TF 28-13 2:31
Q. LeRoy
Yukon
Deer Creek High School Invitational
Round 4
126
12/09
W
TF 22-7 1:39
L. Bevel
Piedmont
Deer Creek High School Invitational
Round 3
126
12/09
W
F 6-0 1:32
V. Vallejo
Yukon
Deer Creek High School Invitational
Round 2
126
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
L
DEC 7-2
G. Rowe
Choctaw
2016 OSSAA State Championships
1st Place
6A-120
02/27
W
DEC 7-3
Z. Bibb
Capitol Hill
2016 OSSAA State Championships
Semis
6A-120
02/26
W
F 4-0 1:29
J. Gundlach
Moore
2016 OSSAA State Championships
Quarterfinals (8 Man)
6A-120
02/21
L
F 0-0 5:44
G. Rowe
Choctaw
OSSAA 6A West Regional
3rd and 1st
120
02/20
W
MD 10-2
Z. Bibb
---
OSSAA 6A West Regional
Semis
120
02/19
W
TF 18-3
B. Sparks
---
OSSAA 6A West Regional
Quarters
120
02/19
W
TF 18-3
D. Stewart
Edmond Santa Fe
OSSAA 6A West Regional
Round 1 (16 Man)
120
01/23
W
DEC 10-6
G. Rowe
Choctaw
Yukon Jay Hancock Memorial Invitational
Championship Final Round
120
01/22
W
DEC 7-1
J. Skudlarczyk
Westlake
Yukon Jay Hancock Memorial Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/22
W
F 4-0 3:26
Z. Taylor
Yukon
Yukon Jay Hancock Memorial Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/22
W
TF 20-4 4:29
D. Philpott
Lawton
Yukon Jay Hancock Memorial Invitational
Champ Round of 16
120
01/16
W
DEC 6-0
B. Bright
---
COAC Tournament
1st & 3rd (16 Man)
120
01/16
W
DEC 8-1
Z. Taylor
---
COAC Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/15
W
F 6-2 1:50
J. Clark
Mustang High School
COAC Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/15
W
TF 19-4 2:48
D. Carbajal
Moore High School
COAC Tournament
Round 1 (16 Man)
120
01/09
W
MD 13-4
B. Moudy
Coweta
Larry Wilkey Jenks wrestling tournament
Placement (16 Man)
120
01/08
W
DEC 6-4 UTB
Z. Taylor
---
Larry Wilkey Jenks wrestling tournament
Semis
120
01/08
W
TF 23-6 4:47
N. Waldrop
SapulpB
Larry Wilkey Jenks wrestling tournament
Quarters (16 Man)
120
01/08
W
TF 26-11 2:57
B. Williams
Putnam City
Larry Wilkey Jenks wrestling tournament
Round 1 (16 Man)
120
12/13
W
MD 11-3
J. Gundlach
Moore
Deer Creek High School Invitational
1st Place Match
120
12/12
W
TF 17-1 4:00
Z. Schoolfield
Comanche
Deer Creek High School Invitational
semis and conso 1
120
12/12
W
MD 9-1
M. Lance
Piedmont
Deer Creek High School Invitational
QTRS/Conso Round 1
120
12/12
W
F 24-10 2:52
T. III
Edmond Santa Fe
Deer Creek High School Invitational
Round 5 (24 Man)
120
12/11
W
TF 28-13 3:08
K. Burgert
Yukon
Deer Creek High School Invitational
Round 4
120
12/11
W
F 6-2 1:24
T. Nguyen
Edmond Santa Fe
Deer Creek High School Invitational
Round 3
120
12/09
W
DEC 8-5
W. Hardin
---
Westmoore @ Deer Creek
Round 1
120
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
W
DEC 9-2
Z. Bibb
Capitol Hill
2015 OSSAA State Championships
1st Place
5A-113
02/28
W
F 4-1 2:18
D. Whitlock
Grove
2015 OSSAA State Championships
Semis
5A-113
02/27
W
TF 15-0 5:13
G. Hamm
Collinsville
2015 OSSAA State Championships
Quarterfinals (8 Man)
5A-113
02/22
W
MD 9-0
Z. Bibb
---
OSSAA 5A West Regional
Placement Matches (16 Man)
113
02/21
W
MD 9-1
L. Chappell
Piedmont
OSSAA 5A West Regional
Semis
113
02/20
W
TF 16-0
E. Munoz
Southeast
OSSAA 5A West Regional
Quarters
113
02/20
W
TF 16-0
C. Parsons
Durant
OSSAA 5A West Regional
Round 1 (16 Man)
113
01/20
W
F 0-0 0:47
L. Maxwell
Newcastle
Deer Creek Tourament
Round 1
113
12/24
W
MD 10-2
M. Robinson
Raymore Peculiar
Harrisonville Christmas Tournament
1st
113
12/24
W
MD 10-2
M. Robinson
Raymore Peculiar
Harrisonville Christmas Tournament
1st
113
12/24
W
F 0-0
L. White
Odessa
Harrisonville Christmas Tournament
Semis & Consolation (24 Man)
113
12/24
W
F 0-0
L. White
Odessa
Harrisonville Christmas Tournament
Semis & Consolation (24 Man)
113
12/20
W
DEC 8-3
D. Ditter
---
Harrisonville Christmas Tournament
Quarterfinals (24 Man)
113
12/20
W
DEC 8-3
D. Ditter
St Charles West
Harrisonville Christmas Tournament
Quarterfinals (24 Man)
113
12/20
W
F 11-8 4:36
M. Robinson
Raymore Peculiar
Harrisonville Christmas Tournament
Round 5 (24 Man)
113
12/20
W
F 11-8 4:36
M. Robinson
Raymore Peculiar
Harrisonville Christmas Tournament
Round 5 (24 Man)
113
12/20
W
TF 15-0 2:46
D. Stephens
Seneca
Harrisonville Christmas Tournament
Round 4 (24 Man)
113
12/20
W
TF 15-0 2:46
D. Stephens
Seneca
Harrisonville Christmas Tournament
Round 4 (24 Man)
113
12/20
W
TF 17-1 3:23
T. Wine
Mexico
Harrisonville Christmas Tournament
Round 3 (24 Man)
113
12/20
W
TF 17-1 3:23
T. Wine
Mexico
Harrisonville Christmas Tournament
Round 3 (24 Man)
113
12/19
W
TF 16-0 4:30
C. Foreman
Cameron
Harrisonville Christmas Tournament
Round 2 (24 Man)
113
12/19
W
TF 16-0 4:30
C. Foreman
Cameron
Harrisonville Christmas Tournament
Round 2 (24 Man)
113
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/25
W
F 0-0 2:36
J. Grippando
Jenks
Yukon`s Jay Hancock Invitational
Placement Matches (16 Man)
106
01/25
L
DEC 3-2
C. Randall
Sand Springs
Yukon`s Jay Hancock Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
106
01/25
L
DEC 3-2
D. Wilson
Midwest City
Yukon`s Jay Hancock Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
01/24
W
F 0-0 0:50
M. Smith
Bixby
Yukon`s Jay Hancock Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/24
W
F 0-0 4:42
C. Peterson
Edmond North
Yukon`s Jay Hancock Invitational
Round 1 (16 Man)
106
12/21
L
DEC 8-4
D. Ditter
St Charles West
Harrisonville Christmas Tournament
Medals
106
12/21
W
MD 13-4
M. Robinson
Raymore Peculiar
Harrisonville Christmas Tournament
Semis & Consolation (24 Man)
106
12/21
W
TF 15-0 5:33
H. Hamlin
Kirksville
Harrisonville Christmas Tournament
Quarterfinals (24 Man)
106
12/21
W
F 9-0 2:28
D. Scoot
McCluer South Berkely
Harrisonville Christmas Tournament
Round 5 (24 Man)
106
12/21
W
F 13-0 2:25
K. Betzler
Smithville
Harrisonville Christmas Tournament
Round 4 (24 Man)
106
12/21
W
F 4-0 1:25
C. Schrader
Seneca
Harrisonville Christmas Tournament
Round 3 (24 Man)
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024