Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Payton Roberson
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
Team Name
Homer
Homer Glen
Homer Jr High
Lemont Bears WC
Lincoln Way Vittum WC (South Chicago)
Lincoln-Way Vittum Cats
Martinez Fox Valley Elite
Martinez Fox Valley Elite (West Chicago)
Vittum Cats
Vittum Cats WC
Vittum Cats Wrestling Club
Vittum Cats Wrestling Club (South Chicago)
unaffiliated
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
W
DEC 3-1
A. Colbert
Belleville Little Devils
2019 IKWF Dual Meet State Championships
Round 2
85
01/27
L
MD 8-0
K. Harman
Golden Eagles WC
2019 IKWF Dual Meet State Championships
Round 1
85
01/27
L
DEC 4-2
T. Mcdermott
---
2019 IKWF Dual Meet State Championships
Round 5
85
01/27
W
F 12-0 3:40
H. Gander
Edwardsville WC
2019 IKWF Dual Meet State Championships
Round 4
85
01/26
L
F 0-0 2:24
B. Durlacher
---
Caruso Invite 2019
Placement Matches (16 Man)
85
01/26
W
DEC 7-4
L. Witt
Cambridge Lakes
Caruso Invite 2019
Semis & 3rd WB (16 Man)
85
01/26
W
F 0-0 2:23
J. Airhart
DeKalb
Caruso Invite 2019
Quarters & 1st WB (16 Man)
85
01/12
L
DEC 6-4
E. Schultz
DeKalb Black
Rick Bueller Memorial Orange and Black
Placement
90
01/12
W
DEC 2-1
J. Pucel
---
Rick Bueller Memorial Orange and Black
Semi and WB
90
01/12
W
DEC 7-2
E. Brummett
Harvard
Rick Bueller Memorial Orange and Black
Quarters and WB
90
01/12
W
F 4-1 0:55
A. Schuldt
Parkland
Rick Bueller Memorial Orange and Black
Round 1 (16 Man)
90
12/15
L
F 4-4 5:22
J. Piatak
Coal City (Yellow)
Homer Jr. High Invitational
Place Matches
85
12/15
L
DEC 6-0
E. Schultz
DeKalb Black (Huntley)
Homer Jr. High Invitational
Semis w/WBs
85
12/15
W
F 8-0 1:23
K. Kern
---
Homer Jr. High Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
85
12/15
W
DEC 4-2
J. Zaeske
Hickory Creek
Homer Jr. High Invitational
Round 2
85
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
L
DEC 6-3
M. Odiotti
Maple
Caruso Invite 2018
Placement Matches (16 Man)
75
01/27
L
DEC 3-2
L. Witt
Cambridge Lakes
Caruso Invite 2018
Semis & 3rd WB (16 Man)
75
01/27
W
MD 12-4
N. Piepenbrink
Twin Groves
Caruso Invite 2018
Quarters & 1st WB (16 Man)
75
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
W
DEC 5-1
C. Peach
---
The Didi Duals
Placement (4 Team)
74
01/28
L
MD 9-0
C. Kacena
---
The Didi Duals
Round 1 (4 Team)
70
01/28
W
DEC 3-2
C. Kinsella
Super Soldiers WC (West)
The Didi Duals
Round 2 (4 Team)
74
01/28
W
DEC 3-2
M. Siegel
Tinley Park Bulldogs WC (Central Chicago)
The Didi Duals
Round 3 (4 Team)
70
01/08
W
DEC 1-0
P. Haran
Oak Forest Warriors
2017 The Ultimate Contender
Round 3
I
01/08
L
DEC 4-0
R. Hinger
Contender Wrestling
2017 The Ultimate Contender
Round 2
I
01/08
W
F 0-0 1:32
S. Doyle
Redhawk WC/Panther WC
2017 The Ultimate Contender
Round 1
I
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 6-5
J. Snapp
Will County Warriors
IKWF South Chicago Sectional
Quarters (16 Man)
58
02/27
W
F 0-0 1:45
A. Alamawi
---
IKWF South Chicago Regional-Marian Cath
Round 5
58
01/23
L
DEC 2-0 SV
J. Gille
Belvidere Bandits Wrestling Club (North)
The Didi Duals
Round 2 (4 Team)
58
01/23
W
DEC 10-3
R. Reavy
Sauk Valley Wrestling Club (West)
The Didi Duals
Round 1 (4 Team)
58
01/23
L
DEC 2-0
I. Acevedo
Martinez Fox Valley Elite (West Chicago)
The Didi Duals
Placement (4 Team)
58
01/23
W
DEC 4-2 SV
J. Duy
Team 1006 (West)
The Didi Duals
Semis (4 Team)
58
01/03
L
DEC 6-0
I. Acevedo
Martinez Fox Valley Elite
Midwest Classic
Round 8
58
01/03
W
DEC 6-4
N. Erwin
Martinez Fox Valley Elite
Midwest Classic
Round 7
58
01/03
L
DEC 10-4
W. Hupke
---
Midwest Classic
Round 6
58
01/03
W
F 0-0 0:57
E. Anderson
Rochester Wrestling Club
Midwest Classic
Round 4
58
12/27
W
DEC 2-0 SV
L. Delpage
---
Medieval Classic
Round 3
52-59
12/27
W
TF 20-5
J. Mair
Oak Forest Warriors
Medieval Classic
Round 1
52-59
12/20
W
MD 9-0
I. Acevedo
Martinez Fox Valley Elite
Celtic Elite
Round 10
58
12/20
L
F 2-0 0:37
J. Snapp
Will County Warriors
Celtic Elite
Round 9
58
12/20
L
DEC 7-0
J. Muehlenbeck
Arlington Cardinals Wrestling
Celtic Elite
Round 8
58
12/20
W
DEC 6-0
J. Maldonado
---
Celtic Elite
Round 6
58
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
W
F 0-0 0:47
A. Alamawi
---
IKWF South Chicago Regional-Marian Cath
Round 5
(D) 51-53
02/28
W
F 0-0 1:30
C. Galloway
Brawlers Wrestling Club
IKWF South Chicago Regional-Marian Cath
Round 3
(D) 51-53
02/16
W
F 0-0 2:59
I. Madrigal
Harvey Twisters
Bantam Championships
Round 6
49A
02/15
W
F 0-0 0:41
S. Mowry
Celtic Elite
Bantam Championships
Round 4
49A
02/15
W
DEC 7-4
R. Baker
Champaign WC
Bantam Championships
Round 2
49A
01/24
L
DEC 4-0
R. Hayes
Contender Wrestling (South Chicago)
The Didi Duals
Semis (4 Team)
52
01/24
W
MD 11-2
A. Obbish
Lemont Bears (Central Chicago)
The Didi Duals
Round 2 (4 Team)
52
01/24
L
DEC 9-4
K. Wagner
Oak Forest Warriors (Central Chicago)
The Didi Duals
Placement (4 Team)
55
01/24
L
MD 11-2
R. Krestel
Bolingbrook Junior Raiders (South Chicago)
The Didi Duals
Round 1 (4 Team)
55
01/18
L
DEC 6-4
J. Vazquez
Martinez Fox Valley Elite
2015 Jon Davis Kids Open
Round 4
52
01/18
L
DEC 7-0
J. Vazquez
Martinez Fox Valley Elite
2015 Jon Davis Kids Open
Round 2
52
01/04
L
F 0-0 0:56
W. Hupke
---
Midwest Classic
Round 10
55
01/04
W
MD 10-1
C. Nobles
Will County Warriors
Midwest Classic
Round 9
55
01/04
W
DEC 5-0
J. Snapp
Will County Warriors
Midwest Classic
Round 8
55
01/04
W
MD 9-1
J. Maldonado
---
Midwest Classic
Round 7
55
01/04
L
F 0-0 2:35
N. Turner
---
Midwest Classic
Round 5
55
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/12
L
MD 10-1
J. Grose
Mansfield S.W.A.T.
2014 NUWAY National Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
49
04/12
L
DEC 7-6
E. Fielder
Kearsley WC
2014 NUWAY National Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
49
04/12
W
DEC 4-0
A. Lupisella
Northern Elite Pitbulls
2014 NUWAY National Championships
Round 1 (16 Man)
49
03/02
W
F 0-0 0:45
B. Mortell
Frankfort Square Wildcats Wrestling
IKWF South Chicago Regional-Marian Cath.
Round 7
44-46
03/02
W
F 0-0 0:40
P. Caldwell
Rich Rattlers WC
IKWF South Chicago Regional-Marian Cath.
Round 6
44-46
02/16
W
F 0-0 0:58
E. Eycke
Mt. Vernon Lions
2014 Illinois Bantam Championships
Round 6
43B
02/16
W
TF 15-0
B. Zupon
Belvidere Bandits
2014 Illinois Bantam Championships
Round 4
43B
02/16
W
MD 9-0
B. Tanquilut
Tinley Park Bulldogs
2014 Illinois Bantam Championships
Round 2
43B
02/16
W
F 0-0 0:15
D. Longtin
Fox Lake WC
2014 Illinois Bantam Championships
Round 1
43B
01/19
W
MD 15-5
T. Barbee
Rock Island Wrestling Club
2014 Jon Davis Kids Open
Round 2
E 47-48
01/19
W
F 0-0 0:24
D. Esteban
Badger WC
2014 Jon Davis Kids Open
Round 1
E 47-48
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/18
L
F 8-0 1:54
R. Hayes
Contender Wrestling
Illinois Greco-Roman State Championships
Intermediate
45
05/18
L
DEC 4-0
J. Vasquez
Greg Gomez Trained WC
Illinois Greco-Roman State Championships
Intermediate
45
05/18
L
DEC 4-0
J. Vasquez
Greg Gomez Trained WC
Illinois Greco-Roman State Championships
Intermediate
45
05/18
W
F 0-0 0:50
A. Ruzic
Junior Cyclones WC
Illinois Greco-Roman State Championships
Intermediate
45
03/23
L
MD 13-0
B. Mortell
Contenders
2013 IWAY State Championships
Placement Matches (8 Man)
43
03/23
W
F 0-0 1:14
J. Maldonado
Will County Warriors
2013 IWAY State Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
43
03/23
W
F 0-0 0:15
R. Williams
Crosstown WC
2013 IWAY State Championships
Quarterfinals (8 Man)
43
02/24
W
F 0-0
D. Hampton
Will County Warriors
IKWF South Chicago Regional-Marian
Round 5
41-43
02/24
W
F 0-0 1:26
A. Alamawi
---
IKWF South Chicago Regional-Marian
Round 3
41-43
02/10
L
DEC 6-0
L. Dooley
Pontiac Wrestling Club
Illinois Bantam Championship
Placement Matches (All Weight Classes)
43B
02/10
W
F 0-0 1:30
J. Reed
Lionheart Intense Wrestling
Illinois Bantam Championship
Semis & WB (All weight classes)
43B
02/10
L
MD 8-0
C. SCOTT
---
Illinois Bantam Championship
Quarterfinals & WB (All weight classes)
43B
01/20
W
MD 9-1
C. Amico
Plainfield WC
2013 Jon Davis IKWF Kids Open
Round 5
D 40-41
01/20
W
F 0-0 0:15
T. Barrera
Dundee Highlanders
2013 Jon Davis IKWF Kids Open
Round 1
D 40-41
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
F 0-0 2:27
A. Villar
---
ALL ILLINOIS BANTAM CHAMPIONSHIP
Quarterfinals (All Weight Classes)
37
01/15
W
F 0-0 0:48
C. Wurzbach
O`Fallon Little Panthers
2012 Jon Davis IKWF Kids Open
Round 5
A 36-37
01/15
L
F 0-0 0:55
C. Scott
King Select Wrestling
2012 Jon Davis IKWF Kids Open
Round 1
A 36-37
01/08
L
MD 13-5
T. Bohac
Reed Custer Knights Wrestling Club
Medieval Classic
Round 2
37-38
01/08
W
DEC 5-0
T. O`connor
Junior Porters WC
Medieval Classic
Round 1
37-38
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020