Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Cael White
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
MT State Northern
Madras
Madras High School
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
W
TF 16-1 3:45
B. Shaw
---
2024 Tyler Plummer Classic Open
Placing
165
01/27
L
DEC 12-5
J. Mushinsky
Mary
2024 Tyler Plummer Classic Open
Cons Semi
165
01/27
L
TF 19-4 6:04
L. Barker
North Dakota State
2024 Tyler Plummer Classic Open
Semis/WB
165
01/27
W
F 3-0 2:36
K. Broer
Northern State Univ
2024 Tyler Plummer Classic Open
Qtrs/WB
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
W
F 3-0 0:46
H. Weiss
North Eugene
Cottage Grove Invitational
Final Round
160
01/28
W
F 10-2 3:30
K. Garcia
North Bend
Cottage Grove Invitational
Round 4
160
01/28
W
F 5-0 1:54
A. Wright
Marshfield
Cottage Grove Invitational
Round 2
160
01/28
W
F 2-0 1:06
S. McKinnon
Cottage Grove
Cottage Grove Invitational
Round 1
160
01/19
W
DEC 7-3
K. Abbas
Culver
Madras @ Culver
Round 1
160
01/19
W
DEC 4-0
F. Schuller
Bend
Madras vs. Bend
Round 1
160
01/13
L
Replay
DEC 11-10
P. Mckibbin
Tillamook
Oregon Classic HS Boys Duals
Round 2 (4 Team)
162
01/13
L
Replay
MD 12-3
B. Rintoul
Scappoose
Oregon Classic HS Boys Duals
Round 3 (4 Team)
162
01/13
W
Replay
F 2-0 1:03
L. Chase
Henley
Oregon Classic HS Boys Duals
Round 1 (4 Team)
172
01/12
W
F 2-0 1:16
R. Coombs
Grant Union/Prairie City
Grant Union/Prairie City @ Madras
Round 1
160
01/07
W
F 3-2 1:06
A. Oehlert
St. Helens
pac-rim armed forces tournament
Placement Matches (32 Man)
170
01/07
W
F 2-0 1:46
P. McNutt
St. Helens
pac-rim armed forces tournament
Semis & 5th WB (32 Man)
170
01/07
W
F 0-0 2:59
D. Patterson
Scappoose
pac-rim armed forces tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
01/07
W
F 0-0 1:05
D. Vaugn
Scappoose
pac-rim armed forces tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/08
L
F 10-3 4:12
C. Frix
Meridian
2022 Rollie Lane Invitational
5th Place Match
160
01/08
L
F 2-0 2:34
T. Myers
New Plymouth
2022 Rollie Lane Invitational
Cons semis Rnd 8
160
01/08
L
F 2-0 1:42
J. Watson
Centennial HS
2022 Rollie Lane Invitational
Championship Semis
160
01/08
W
F 5-2 2:13
G. Reeves
Thunder Ridge
2022 Rollie Lane Invitational
Ch Quarters
160
01/07
W
DEC 7-4
S. Prangley
Couer D Alene
2022 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd3 64 Cons 3 64 Ch 2 32 Cons 1 32 Ch 1 16
160
01/07
W
DEC 9-6
S. Everhart
Sherwood
2022 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd 1 32 Rnd 2 64 Cons Rnd 1 64
160
01/07
W
DEF 4-0 2:00
E. Howell
Timberlake
2022 Rollie Lane Invitational
Champ Rnd 1
160
12/22
W
F 9-3 5:50
B. David
Madras
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Finals
160
12/22
W
F 2-2 1:48
G. Hasbell
Elgin
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Round 4- Semifinals & Consolation
160
12/22
W
F 2-0 0:41
I. Trujillo
Imbler
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Round 3- Quarterfinals & Consolation
160
12/22
W
F 4-6 3:54
R. Hernandez
Ontario
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Round 2- Championship & Consolation
160
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/26
L
DEC 4-3
G. Whitlatch
Tillamook
OWA 4A State Championship
Round 4
160
06/26
W
F 2-0 0:58
S. Mckeen-Hornbeck
Henley
OWA 4A State Championship
Round 3
160
06/25
W
F 10-4 3:13
E. Rollins
Seaside
OWA 4A State Championship
Round 2
160
06/25
L
DEC 8-6
R. Jennings
Siuslaw
OWA 4A State Championship
Round 1
160
06/12
W
F 2-0 1:15
I. Martinez
Madras
OSAA 4A Special District 4
Placement Matches (8 Man)
160
06/12
W
F 2-0 1:43
J. Miller
Sisters
OSAA 4A Special District 4
Semis & 1st WB (8 Man)
160
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
L
DEC 5-3
A. Marwick
Hidden Valley
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Conso Full Round
4A-132
02/28
L
F 11-2 3:09
I. Franco
Klamath Union
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Full Round
4A-132
01/31
L
DEC 5-1
T. Belcastro
Central Linn
Cottage Grove Invitational
Round 5
132
01/31
W
F 4-0 2:45
C. Kent
Cottage Grove
Cottage Grove Invitational
Round 4
132
01/31
W
F 2-0 0:58
B. Birken
Corvallis
Cottage Grove Invitational
Round 3
132
01/31
L
F 2-0 1:16
E. Oshatz
South Eugene
Cottage Grove Invitational
Round 2
132
12/14
L
F 0-0 3:28
T. Mestas
Bonanza High School
Culver Invitational
#5
132
12/13
W
F 7-1 2:57
D. Melchoir
Pine Eagle High School
Culver Invitational
#4
132
12/13
L
F 1-4 3:20
T. Wood
Mazama High School
Culver Invitational
#2
132
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020