Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Evelyn Phillips
Results
Videos
High School Results
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Republic
Republic Curlew
Republic-Curlew (Girls)
Republic/Curlew
Republic/Curlew (Girls)
Washington
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/05
W
F 4-0 0:56
M. Suetta-Watkins
South West Washington Wrestling Club
WSWA Greco State Championship
Round 7
135
05/05
L
DEC 7-0
B. McCullough
Tri Cities Wrestling Club
WSWA Greco State Championship
Round 6
135
05/05
W
TF 9-0 3:53
M. Venegas
Ascend Wrestling Academy
WSWA Greco State Championship
Round 4
135
05/05
L
DEC 8-4
K. Whitaker
Walla Walla Wrestling Club
WSWA Greco State Championship
Round 1
135
04/20
W
TF 10-0 4:28
H. Wyborney
Washington
WSWA Thurston County Throwdown GR
Round 6
130-135
04/20
L
FOR 0-0
A. Meredith
FordDynastyWrestlingClub
WSWA Thurston County Throwdown GR
Round 2
130-135
04/20
W
DEC 6-0
K. Potts
Thunder Mountain Wrestling Club
WSWA Thurston County Throwdown FS
Round 7
135
02/17
L
Replay
F 2-0 1:35
L. Lamothe
White River (Girls)
Mat Classic XXXV
Championships
Girls 1B/2B/1A/2A 130
02/17
W
Replay
DEC 1-0
S. Ortega
Toppenish (Girls)
Mat Classic XXXV
Round 6 Semis
Girls 1B/2B/1A/2A 130
02/16
W
Replay
DEC 4-3
K. Lehman
W. F. West (Girls)
Mat Classic XXXV
Round 4 Quarters
Girls 1B/2B/1A/2A 130
02/16
W
Replay
F 4-0 3:21
W. Harvey
Port Angeles (Girls)
Mat Classic XXXV
Round 2
Girls 1B/2B/1A/2A 130
02/10
W
F 2-0 2:34
L. Heinemann
Medical Lake (Girls)
WIAA Girls 1B/2B/1A/2A Region 4
3rd Place
130
02/10
W
F 4-0 2:51
H. Velasco
Omak (Girls)
WIAA Girls 1B/2B/1A/2A Region 4
2nd Wrestleback (8 Man)
130
02/10
L
DEC 2-1
M. Acevedo
Quincy (Girls)
WIAA Girls 1B/2B/1A/2A Region 4
Semis & 1st WB (8 Man)
130
02/10
W
F 7-0 3:07
R. Castillo
Ephrata (Girls)
WIAA Girls 1B/2B/1A/2A Region 4
Quarterfinals (8 Man)
130
02/03
L
F 3-2 3:58
A. Hume
Kettle Falls (Girls)
Girls 1B-2A Girls District 7&8 Sub-Reg
1st
130
02/03
W
F 5-0 1:35
N. Gonzalez
Deer Park
Girls 1B-2A Girls District 7&8 Sub-Reg
Semis & 3rd WB (16 Man)
130
02/03
W
F 2-0 1:17
E. Acencio
Royal (Girls)
Girls 1B-2A Girls District 7&8 Sub-Reg
Quarters & 1st WB (16 Man)
130
01/27
L
DEC 2-1 TB1
M. Acevedo
Quincy (Girls)
Bring Home Da Beef
1st
130
01/27
W
F 2-0 3:28
S. Ortega
Toppenish (Girls)
Bring Home Da Beef
Semis & 5th WB (32 Man)
130
01/27
W
F 4-1 4:36
D. Williams
Tonasket (Girls)
Bring Home Da Beef
Quarters & 3rd WB (32 Man)
130
01/27
W
DEC 6-2
L. Heinemann
Medical Lake (Girls)
Bring Home Da Beef
Round 2 Champ & WB (32 Man)
130
01/22
W
F 4-0
H. Wyborney
Wilbur-Creston (Girls)
Inchelium non-league
Round 1
130
01/20
L
DEC 6-2
M. Acevedo
Quincy
Lady Huskie Invitational
Placement Matches (32 Man)
130
01/20
W
F 6-3 4:32
D. Williams
Tonasket (Girls)
Lady Huskie Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
130
01/20
L
DEC 6-2
K. Whitaker
Walla Walla (Girls)
Lady Huskie Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
130
01/20
W
DEC 4-2
S. Masengale
West Valley (Yakima) (Girls)
Lady Huskie Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
130
01/20
W
F 7-2 4:00
R. Reynolds
Post Falls
Lady Huskie Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
130
12/28
W
DEC 6-2
N. Haden
Jenkins (Chewelah) (Girls)
2023 Winter Cup - Varsity Women
3/4
130
12/28
W
MD 8-0
B. Starr
Goldendale (Girls)
2023 Winter Cup - Varsity Women
4th Wrestleback (16 Man)
130
12/28
L
F 0-0 1:55
B. McCullough
Pasco (Girls)
2023 Winter Cup - Varsity Women
Semis & 3rd WB (16 Man)
130
12/28
W
F 2-0 0:38
M. Zahler
Selah (Girls)
2023 Winter Cup - Varsity Women
Quarters & 1st WB (16 Man)
130
12/28
W
F 2-0 0:48
H. Kotlarz
Goldendale (Girls)
2023 Winter Cup - Varsity Women
Round 1 (16 Man)
130
12/23
L
F 3-0 3:20
S. Brown
Bonners Ferry
M2 Mallet Girls Wrestling Tourney
1st 2nd
130
12/23
W
F 8-1 1:52
B. Burt
Hanford
M2 Mallet Girls Wrestling Tourney
Semis & WB (12 Man)
130
12/23
W
DEC 6-0
C. Vargas
Quincy
M2 Mallet Girls Wrestling Tourney
Quarters (12 Man)
130
12/23
W
F 2-0 0:40
C. Christoph
Omak
M2 Mallet Girls Wrestling Tourney
Champ. Round 1 (12 Man)
130
12/22
L
Replay
F 2-0 1:27
B. McCullough
Pasco
Best of the West - Women`s Invite 2023
Placement Matches (32 Man)
130
12/22
W
Replay
F 4-0 5:24
R. Kidd
Hazen (Girls)
Best of the West - Women`s Invite 2023
Semis & 5th WB (32 Man)
130
12/22
W
Replay
F 2-0 0:35
G. Dominguez
Othello
Best of the West - Women`s Invite 2023
Quarters & 3rd WB (32 Man)
130
12/22
W
Replay
F 2-0 1:12
E. Beck
Chiawana
Best of the West - Women`s Invite 2023
Round 2 Champ & WB (32 Man)
130
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
Replay
DEC 7-2
S. Hamilton
Okanogan (Girls)
Mat Classic XXXIV
5th Place
Girls 1B/2B/1A/2A 125
02/18
L
Replay
F 2-0 1:21
J. Kiemele
Goldendale (Girls)
Mat Classic XXXIV
Round 7 Cons Semis
Girls 1B/2B/1A/2A 125
02/18
L
Replay
F 9-0 4:51
K. Perez
Toppenish (Girls)
Mat Classic XXXIV
Round 6 Semis
Girls 1B/2B/1A/2A 125
02/17
W
Replay
DEC 6-0
T. Trenda
Hockinson (Girls)
Mat Classic XXXIV
Round 4 Quarters
Girls 1B/2B/1A/2A 125
02/17
W
Replay
MD 12-0
F. Wright
Lakewood (Girls)
Mat Classic XXXIV
Round 2
Girls 1B/2B/1A/2A 125
01/28
L
DEC 4-1
J. Kiemele
Goldendale (Girls)
Bring Home Da Beef
Placing 1-2
125
01/28
W
F 2-0 0:48
T. Covert
Sedro-Woolley (Girls)
Bring Home Da Beef
Semis & WB (32 Man)
125
01/28
W
F 3-0 3:52
A. Bobrovnikova
Rogers (Spokane) (Girls)
Bring Home Da Beef
Quarters & WB (32 Man)
125
01/28
W
F 2-0 0:24
A. Cardenas
Grandview (Girls)
Bring Home Da Beef
Round 2 Champ & WB (32 Man)
125
01/24
W
F 2-0 1:51
A. Bobrovnikova
Rogers (Spokane)
Rogers Girls Mixer
Round 2
125
01/24
L
F 0-2 3:07
J. Holmgren
Cheney (Girls)
Rogers Girls Mixer
Round 1
125
01/21
W
FOR 0-0
N. Pinon
Toppenish
Lady Huskie Wrestling Invite 2023
Placement Matches (64 Man)
120
01/21
L
F 7-5 4:23
K. Whitaker
Walla Walla
Lady Huskie Wrestling Invite 2023
8th Wrestleback (64 Man)
120
01/21
L
F 2-0 1:51
S. Zimmerman
Moscow (ID)
Lady Huskie Wrestling Invite 2023
Semis & 7th WB (64 Man)
120
01/21
W
F 10-1 5:14
G. Diaz
Eastmont
Lady Huskie Wrestling Invite 2023
Quarters & 5th WB (64 Man)
120
01/21
W
DEC 9-2
M. Marquez
Eisenhower
Lady Huskie Wrestling Invite 2023
Round 4 Champ & WB (64 Man)
120
01/21
W
F 5-0 2:00
A. Ramirez
Eisenhower
Lady Huskie Wrestling Invite 2023
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
120
01/14
L
F 1-4 2:00
A. Sanchez
Deer Park
Newport Girls Invitational
Placement Matches (8 Man)
130
01/14
W
F 8-0 4:30
K. Lawrence
Newport
Newport Girls Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
130
01/14
W
MD 12-1
L. Southern
Galfield-Palouse
Newport Girls Invitational
Quarterfinals (8 Man)
130
12/21
L
Replay
DEC 4-1
G. Sontay
Othello
Best of the West - Women`s Invite 2022
Placement Matches (16 Man)
125
12/21
W
Replay
F 4-0 2:30
K. Lyle
Prairie
Best of the West - Women`s Invite 2022
4th Wrestleback (16 Man)
125
12/21
L
Replay
F 2-2 1:16
L. Gideon
Southridge
Best of the West - Women`s Invite 2022
Semis & 3rd WB (16 Man)
125
12/20
W
Replay
DEC 6-0
A. Kemp
Walla Walla
Best of the West - Women`s Invite 2022
Quarters & 1st WB (16 Man)
125
12/20
W
Replay
F 4-4 3:47
A. Hernandez
Othello
Best of the West - Women`s Invite 2022
Round 1 (16 Man)
125
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/22
L
F 3-2 2:00
D. Gulzow
La Grande
Othello Lady Huskie Invite 21/22
3rd Finals
120
01/22
W
F 6-4 4:53
G. Diaz
Eastmont
Othello Lady Huskie Invite 21/22
Saturday Round 5
120
01/22
L
DEC 5-0
C. Anderson
Prosser
Othello Lady Huskie Invite 21/22
Saturday Round 4
120
01/22
W
DEC 4-2
A. Cordova
Quincy
Othello Lady Huskie Invite 21/22
Saturday Round 2
120
01/22
W
F 9-5 2:27
H. Weyand
Hanford
Othello Lady Huskie Invite 21/22
Friday Round 3 B
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024