picture of 2012 USATF Oxy High Performance Meet

Flotrack will be on hand to provide video coverage of races and interviews at the 2012 Oxy High Performance Meet put on by the USATF and Occidental College

Show Results

...

2012 USATF Oxy High Performance Meet - FULL RESULTS

May 18, 2012

Archived Race Videos & Interviews

Flash Results, Inc. - Contractor License 
                    USATF High Performance                     
                      Occidental College                       
 
Event 1  Women 3000 Meter Steeplechase 
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Section  1    WATCH RACE HERE                        
  1 Jamie Cheever                Mammoth TC             9:52.15
  2 Bethany Nickless             Run Racing             9:59.81
  3 Dana Buchanan                Speed River TC        10:02.99
  4 Lois Keller                  Club Northwest        10:03.42
  5 Mary Goldkamp                RC Elite              10:04.03
  6 Fiona Crombie                Unattached            10:04.51
  7 Maggie Callahan              Tucson Intrnl         10:10.33
  8 Milly Clark                  Australia             10:13.73
  9 Lydia Willemse               Speed River TC        10:15.61
 10 Andrea Parker                RGF Sports            10:16.38
 11 Meredith MacGregor           Speed River TC        10:21.08
 12 Leonora Petrina              Saucony               10:25.35
 13 Jacqui Wentz                 Raidha                10:45.79
 14 Jane Rudkin                  Bowerman Ath Club     10:47.99
 -- Rolanda Bell                 Tennessee AC               DNF

Section  2    WATCH RACE HERE                        
  1 Bridget Franek               Oregon TC              9:41.96
  2 Ashley Higginson             Saucony                9:46.83
  3 Beverly Ramos                New Balance            9:47.47
  4 Delilah DiCrescenzo          Puma                   9:47.50
  5 Stephanie Reilly             Ireland                9:54.55
  6 Lisa Aguilera                Nike                   9:54.77
  7 Sara Hall                    Asics                  9:57.60
  8 Shayla Houlihan              Brooks                10:03.95
  9 Genevieve Lalonde            Speed River TC        10:09.10
 10 Kara Thorne                  adidas/Rogue AC       10:09.43
 11 Chantelle Groenewoud         Unattached            10:12.69
 12 Nicole Bush                  New Balance           10:19.08

===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Bridget Franek               Oregon TC              9:41.96
  2 Ashley Higginson             Saucony                9:46.83
  3 Beverly Ramos                New Balance            9:47.47
  4 Delilah DiCrescenzo          Puma                   9:47.50
  5 Jamie Cheever                Mammoth TC             9:52.15
  6 Stephanie Reilly             Ireland                9:54.55
  7 Lisa Aguilera                Nike                   9:54.77
  8 Sara Hall                    Asics                  9:57.60
  9 Bethany Nickless             Run Racing             9:59.81
 10 Dana Buchanan                Speed River TC        10:02.99
 11 Lois Keller                  Club Northwest        10:03.42
 12 Shayla Houlihan              Brooks                10:03.95
 13 Mary Goldkamp                RC Elite              10:04.03
 14 Fiona Crombie                Unattached            10:04.51
 15 Genevieve Lalonde            Speed River TC        10:09.10
 16 Kara Thorne                  adidas/Rogue AC       10:09.43
 17 Maggie Callahan              Tucson Intrnl         10:10.33
 18 Chantelle Groenewoud         Unattached            10:12.69
 19 Milly Clark                  Australia             10:13.73
 20 Lydia Willemse               Speed River TC        10:15.61
 21 Andrea Parker                RGF Sports            10:16.38
 22 Nicole Bush                  New Balance           10:19.08
 23 Meredith MacGregor           Speed River TC        10:21.08
 24 Leonora Petrina              Saucony               10:25.35
 25 Jacqui Wentz                 Raidha                10:45.79
 26 Jane Rudkin                  Bowerman Ath Club     10:47.99
 -- Rolanda Bell                 Tennessee AC               DNF

Event 2  Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Section  1    WATCH RACE HERE                        
  1 Justin Tyner                 Falcon Dst Prjct       8:33.98
  2 Matt Brunsting               Speed River TC         8:36.35
  3 Hillary Bor                  Kenya                  8:36.44
  4 Augustus Maiyo               Kenya                  8:36.66
  5 James Nipperess              Australia              8:37.79
  6 JT Sullivan                  N B Silicon Vlly       8:38.60
  7 Jared Bassett                Portland               8:38.87
  8 Cameron Bean                 Zap Fitness            8:38.95
  9 Julian de Rubira             Unattached             8:40.21
 10 Luis Ibarra                  Nike/Mexico            8:41.02
 11 Tom Karbo                    Augustana              8:41.69
 12 Jacques Sallberg             Run With Us            8:51.33
 13 Kyle Heath                   Army WCAP              8:51.92
 14 Thomas Brooks                Unattached             8:53.51
 15 Matt Williams                Falcon Dst Prjct       8:57.97
 16 John Ricardi                 Club Northwest         9:16.95
 -- Brett Hales                  Unattached                 DNF

Section  2    WATCH RACE HERE                        
  1 Donn Cabral                  Princeton              8:19.14
  2 Dan Huling                   Reebok                 8:20.81
  3 Kyle Alcorn                  Nike                   8:20.86
  4 Evan Jager                   Nike O T C             8:20.90
  5 David Adams                  Unattached             8:27.77
  6 Donald Cowart                Ragged Mt Racing       8:30.14
  7 Lyle Weese                   Unattached             8:30.83
  8 Chris Winter                 Speed River TC         8:31.25
  9 Rob Mullett                  UK Athletics           8:31.62
 10 Billy Nelson                 New Balance            8:34.10
 11 Brian Olinger                Reebok                 8:35.48
 12 Matt Hughes                  Unattached             8:44.42
 13 Steve Slattery               Unattached             8:51.70

===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Donn Cabral                  Princeton              8:19.14
  2 Dan Huling                   Reebok                 8:20.81
  3 Kyle Alcorn                  Nike                   8:20.86
  4 Evan Jager                   Nike O T C             8:20.90
  5 David Adams                  Unattached             8:27.77
  6 Donald Cowart                Ragged Mt Racing       8:30.14
  7 Lyle Weese                   Unattached             8:30.83
  8 Chris Winter                 Speed River TC         8:31.25
  9 Rob Mullett                  UK Athletics           8:31.62
 10 Justin Tyner                 Falcon Dst Prjct       8:33.98
 11 Billy Nelson                 New Balance            8:34.10
 12 Brian Olinger                Reebok                 8:35.48
 13 Matt Brunsting               Speed River TC         8:36.35
 14 Hillary Bor                  Kenya                  8:36.44
 15 Augustus Maiyo               Kenya                  8:36.66
 16 James Nipperess              Australia              8:37.79
 17 JT Sullivan                  N B Silicon Vlly       8:38.60
 18 Jared Bassett                Portland               8:38.87
 19 Cameron Bean                 Zap Fitness            8:38.95
 20 Julian de Rubira             Unattached             8:40.21
 21 Luis Ibarra                  Nike/Mexico            8:41.02
 22 Tom Karbo                    Augustana              8:41.69
 23 Matt Hughes                  Unattached             8:44.42
 24 Jacques Sallberg             Run With Us            8:51.33
 25 Steve Slattery               Unattached             8:51.70
 26 Kyle Heath                   Army WCAP              8:51.92
 27 Thomas Brooks                Unattached             8:53.51
 28 Matt Williams                Falcon Dst Prjct       8:57.97
 29 John Ricardi                 Club Northwest         9:16.95
 -- Brett Hales                  Unattached                 DNF

Event 3  Women 800 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Section  1    WATCH RACE HERE                        
  1 Geena Gall                   Nike O T C             2:00.44
  2 Alice Schmidt                Nike                   2:00.79
  3 Kate Grace                   N J-N Y TC             2:01.63
  4 Nachelle Mackie              BYU                    2:01.84
  5 Neisha Bernard               adidas                 2:01.91
  6 Laura Januszewski            Brooks                 2:02.49
  7 Christina Rodgers            Unattached             2:03.32
  8 Erica Moore                  Nike                   2:03.55

Section  2    WATCH RACE HERE                       
  1 Molly Beckwith               Unattached             2:01.24
  2 Lemlem Ogbasilassie          Canada                 2:01.53
  3 Jessica Smith                Valley Royals          2:01.79
  4 Jemma Simpson                Nike O T C             2:02.18
  5 LaTavia Thomas               Nike                   2:02.21
  6 Jenny Simpson                New Balance            2:03.49
  7 Lindsey Schnell              Unattached             2:04.93
  8 Stephanie Charnigo           N J-N Y TC             2:06.70

Section  3    WATCH RACE HERE                        
  1 Katie Palmer                 BYU TC                 2:02.77
  2 Diane Cummins                Mountain West          2:02.82
  3 Bethany Praska               Unattached             2:04.12
  4 Kimarra McDonald             Tennessee AC           2:04.45
  5 Annie LeBlanc                Canada                 2:04.55
  6 Leanna Maclean               Canada                 2:04.66
  7 Lyndsay Harper               Unattached             2:05.02

===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Geena Gall                   Nike O T C             2:00.44
  2 Alice Schmidt                Nike                   2:00.79
  3 Molly Beckwith               Unattached             2:01.24
  4 Lemlem Ogbasilassie          Canada                 2:01.53
  5 Kate Grace                   N J-N Y TC             2:01.63
  6 Jessica Smith                Valley Royals          2:01.79
  7 Nachelle Mackie              BYU                    2:01.84
  8 Neisha Bernard               adidas                 2:01.91
  9 Jemma Simpson                Nike O T C             2:02.18
 10 LaTavia Thomas               Nike                   2:02.21
 11 Laura Januszewski            Brooks                 2:02.49
 12 Katie Palmer                 BYU TC                 2:02.77
 13 Diane Cummins                Mountain West          2:02.82
 14 Christina Rodgers            Unattached             2:03.32
 15 Jenny Simpson                New Balance            2:03.49
 16 Erica Moore                  Nike                   2:03.55
 17 Bethany Praska               Unattached             2:04.12
 18 Kimarra McDonald             Tennessee AC           2:04.45
 19 Annie LeBlanc                Canada                 2:04.55
 20 Leanna Maclean               Canada                 2:04.66
 21 Lindsey Schnell              Unattached             2:04.93
 22 Lyndsay Harper               Unattached             2:05.02
 23 Stephanie Charnigo           N J-N Y TC             2:06.70


Event 4  Men 800 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Section  1     WATCH RACE HERE                       
  1 Lachlan Renshaw              Nike O T C             1:46.61
  2 Mark Wieczorek               Unattached             1:47.05
  3 Richard Jones                Santa Monica TC        1:47.43
  4 Rob Novak                    New York AC            1:47.74
  5 Tevan Everett                N J-N Y TC             1:48.57
  6 Kevin Hicks                  S E T A                1:48.97
  7 Moise Joseph                 Haiti                  1:49.11
  8 Boaz Lalang                  adidas                 1:49.19

Section  2    WATCH RACE HERE                        
  1 Brandon Johnson              Unattached             1:46.61
  2 Andrew Wheating              Nike O T C             1:46.83
  3 Prince Mumba                 Santa Monica TC        1:47.56
  4 Tetlo Emmen                  adidas Legacy          1:48.06
  5 Jamaal James                 Trinidad/Tobago        1:48.22
  6 Dustin Emrani                N J-N Y TC             1:53.12

Section  3    WATCH RACE HERE                        
  1 Tyler Mulder                 Nike O T C             1:45.68
  2 Duane Solomon                Saucony                1:45.86
  3 Lopez Lomong                 Nike O T C             1:46.21
  4 Michael Rutt                 N J-N Y TC             1:46.24
  5 Andrew Ellerton              Reebok                 1:46.66
  6 Julius Mutekanga             CPTC New Balance       1:47.17
  7 Alex Rowe                    New Balance            1:47.55
  8 Kyle Smith                   Canada                 1:48.11

Section  4    WATCH RACE HERE                        
  1 Geoff Harris                 Speed River TC         1:47.37
  2 Liam Boylan-Pett             N J-N Y TC             1:47.71
  3 Christian Smith              Unattached             1:48.25
  4 Pablo Solares                Nike/Mexico            1:48.29
  5 Jackson Langat               U S Army               1:48.70
  6 Brian Hill                   BAA                    1:48.84
  7 Tim Bayley                   GBTC                   1:48.93
  8 Brandon Shaw                 E V O Track Club       1:48.99
  9 Jaden Ostapowich             Edmonton Thunder       1:49.45

===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Tyler Mulder                 Nike O T C             1:45.68
  2 Duane Solomon                Saucony                1:45.86
  3 Lopez Lomong                 Nike O T C             1:46.21
  4 Michael Rutt                 N J-N Y TC             1:46.24
  5 Brandon Johnson              Unattached             1:46.61
  6 Lachlan Renshaw              Nike O T C             1:46.61
  7 Andrew Ellerton              Reebok                 1:46.66
  8 Andrew Wheating              Nike O T C             1:46.83
  9 Mark Wieczorek               Unattached             1:47.05
 10 Julius Mutekanga             CPTC New Balance       1:47.17
 11 Geoff Harris                 Speed River TC         1:47.37
 12 Richard Jones                Santa Monica TC        1:47.43
 13 Alex Rowe                    New Balance            1:47.55
 14 Prince Mumba                 Santa Monica TC        1:47.56
 15 Liam Boylan-Pett             N J-N Y TC             1:47.71
 16 Rob Novak                    New York AC            1:47.74
 17 Tetlo Emmen                  adidas Legacy          1:48.06
 18 Kyle Smith                   Canada                 1:48.11
 19 Jamaal James                 Trinidad/Tobago        1:48.22
 20 Christian Smith              Unattached             1:48.25
 21 Pablo Solares                Nike/Mexico            1:48.29
 22 Tevan Everett                N J-N Y TC             1:48.57
 23 Jackson Langat               U S Army               1:48.70
 24 Brian Hill                   BAA                    1:48.84
 25 Tim Bayley                   GBTC                   1:48.93
 26 Kevin Hicks                  S E T A                1:48.97
 27 Brandon Shaw                 E V O Track Club       1:48.99
 28 Moise Joseph                 Haiti                  1:49.11
 29 Boaz Lalang                  adidas                 1:49.19
 30 Jaden Ostapowich             Edmonton Thunder       1:49.45
 31 Dustin Emrani                N J-N Y TC             1:53.12

Event 5  Women 1500 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Section  1    WATCH RACE HERE                        
  1 Gabriele Anderson            Brooks                 4:06.46
  2 Morgan Uceny                 adidas                 4:06.52
  3 Katie Mackey                 Brooks                 4:06.67
  4 Hilary Stellingwerff         Speed River TC         4:07.64
  5 Nicole Schappert             New York AC            4:07.79
  6 Brie Felnagle                adidas                 4:08.80
  7 Marina Muncan                New Balance            4:09.06
  8 Elizabeth Maloy              New Balance            4:09.64
  9 Treniere Moser               Nike                   4:10.79
 10 Lea Wallace                  Nike                   4:12.87

Section  2    WATCH RACE HERE                        
  1 Shannon Rowbury              Nike                   4:05.92
  2 Anna Pierce                  Nike                   4:06.11
  3 Brenda Martinez              New Balance            4:06.96
  4 Julia Lucas                  Nike O T C             4:07.23
  5 Sara Vaughn                  Nike                   4:08.34
  6 Phoebe Wright                Nike                   4:08.72
  7 Emma Coburn                  Unattached             4:09.42
  8 Maggie Infeld                NYAC-Nike              4:09.76
  9 Nicole Sifuentes             Saucony                4:09.80
 10 Natalja Piliusina            Oklahoma St            4:13.95
 11 Heidi Dahl                   New Balance            4:17.06
 12 Lauren Bonds                 adidas Raleigh TC      4:20.56

Section  3    WATCH RACE HERE                        
  1 Kim Conley                   SRA Elite              4:14.00
  2 Kate Van Buskirk             Canada                 4:14.13
  3 Renee Tomlin                 Nike                   4:14.92
  4 Julia Kawamoto               Canada                 4:15.47
  5 Amy Mortimer-Garman          Saucony                4:15.78
  6 Lauren Centrowitz            New Balance            4:15.94
  7 Amanda Dunne                 Unattached             4:16.05
  8 Dawn Grunnagle               Nike O T C             4:16.30
  9 Annick Lamar                 New York AC            4:17.71
 10 Dacia Perkins                adidas/Rogue AC        4:18.98
 11 Carmen Husser                New Balance            4:21.36
 12 Ashley Hinther               Canada                 4:34.31

===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Shannon Rowbury              Nike                   4:05.92
  2 Anna Pierce                  Nike                   4:06.11
  3 Gabriele Anderson            Brooks                 4:06.46
  4 Morgan Uceny                 adidas                 4:06.52
  5 Katie Mackey                 Brooks                 4:06.67
  6 Brenda Martinez              New Balance            4:06.96
  7 Julia Lucas                  Nike O T C             4:07.23
  8 Hilary Stellingwerff         Speed River TC         4:07.64
  9 Nicole Schappert             New York AC            4:07.79
 10 Sara Vaughn                  Nike                   4:08.34
 11 Phoebe Wright                Nike                   4:08.72
 12 Brie Felnagle                adidas                 4:08.80
 13 Marina Muncan                New Balance            4:09.06
 14 Emma Coburn                  Unattached             4:09.42
 15 Elizabeth Maloy              New Balance            4:09.64
 16 Maggie Infeld                NYAC-Nike              4:09.76
 17 Nicole Sifuentes             Saucony                4:09.80
 18 Treniere Moser               Nike                   4:10.79
 19 Lea Wallace                  Nike                   4:12.87
 20 Natalja Piliusina            Oklahoma St            4:13.95
 21 Kim Conley                   SRA Elite              4:14.00
 22 Kate Van Buskirk             Canada                 4:14.13
 23 Renee Tomlin                 Nike                   4:14.92
 24 Julia Kawamoto               Canada                 4:15.47
 25 Amy Mortimer-Garman          Saucony                4:15.78
 26 Lauren Centrowitz            New Balance            4:15.94
 27 Amanda Dunne                 Unattached             4:16.05
 28 Dawn Grunnagle               Nike O T C             4:16.30
 29 Heidi Dahl                   New Balance            4:17.06
 30 Annick Lamar                 New York AC            4:17.71
 31 Dacia Perkins                adidas/Rogue AC        4:18.98
 32 Lauren Bonds                 adidas Raleigh TC      4:20.56
 33 Carmen Husser                New Balance            4:21.36
 34 Ashley Hinther               Canada                 4:34.31

Event 6  Men 1500 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Section  1    WATCH RACE HERE                        
  1 Mo Farah                     Nike O T C             3:34.66
  2 Galen Rupp                   Nike O T C             3:34.75
  3 Robby Andrews                Unattached             3:34.78
  4 Leo Manzano                  Nike                   3:36.08
  5 AJ Acosta                    Unattached             3:36.41
  6 Riley Masters                U/Oklahoma             3:37.19
  7 Alan Webb                    Nike                   3:37.26
  8 Peter Van Der Westhuzen      South Africa           3:37.45
  9 Miles Batty                  BYU                    3:37.50
 10 Will Leer                    Nike                   3:39.31
 11 Brian Gagnon                 N J-N Y TC             3:39.49
 12 Andrew Bumbalough            Nike O T C             3:40.11

Section  2    WATCH RACE HERE                        
  1 Nate Brannen                 Saucony                3:35.88
  2 Nick Symmonds                Nike O T C             3:36.04
  3 Jeff See                     Saucony                3:36.11
  4 Garrett Heath                Saucony                3:36.24
  5 Jordan McNamara              Nike O T C             3:36.48
  6 Taylor Milne                 Speed River TC         3:37.17
  7 Dorian Ulrey                 Nike O T C             3:37.69
  8 Kris Gauson                  Unattached             3:39.08
  9 Zane Robertson               New Zealand            3:39.13
 10 Christian O'Hare             Tulsa                  3:39.22
 11 Michael Banks                Unattached             3:43.92

Section  3    WATCH RACE HERE                        
  1 Jamal Aarrass                France                 3:34.85
  2 David Torrence               Nike                   3:35.41
  3 Matt Maldonado               Unattached             3:37.68
  4 Hamish Carson                New Zealand            3:39.22
  5 Geoff Martinson              Prince Geroge TF       3:39.27
  6 Jack Bolas                   New Balance            3:39.80
  7 Christian Gonzalez           N J-N Y TC             3:39.95
  8 Jeremy Roff                  NSWIS Sydney           3:40.37
  9 Kyle Miller                  Nike                   3:41.10
 10 Kyle Boorsma                 Speed River TC         3:42.66
 11 Jordy Williamsz              Australia              3:43.08
 12 John Mickowski               Unattached             3:49.07

Section  4    WATCH RACE HERE                       
  1 Raul Botezan                 Oklahoma St            3:41.14
  2 Rob Myers                    Unattached             3:42.02
  3 Justin Marpole-Bird          Unattached             3:42.04
  4 Ryan McNiff                  adidas                 3:42.27
  5 Peter Corrigan               Running Room AC        3:42.35
  6 Chris Gowell                 adidas/Rogue AC        3:42.48
  7 Matt Lincoln                 Unattached             3:42.51
  8 Darius Terry                 Unattached             3:42.65
  9 Michael Coe                  Bay Area TC            3:42.67
 10 Jake Hurysz                  Unattached             3:42.89
 11 Connor Winter                Unattached             3:44.10
 12 Tiidrek Nurme                Estonia                3:44.26
 13 Ian Cronin                   Unattached             3:44.29
 14 Ross Proudfoot               Speed River TC         3:44.41
 15 David Edwards                Unattached             3:49.03
 16 Sean Brosnan                 Unattached             3:49.22
 17 Carlos Jamieson              CPTC New Balance       4:01.54

===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals                                                         
  1 Mo Farah                     Nike O T C             3:34.66
  2 Galen Rupp                   Nike O T C             3:34.75
  3 Robby Andrews                Unattached             3:34.78
  4 Jamal Aarrass                France                 3:34.85
  5 David Torrence               Nike                   3:35.41
  6 Nate Brannen                 Saucony                3:35.88
  7 Nick Symmonds                Nike O T C             3:36.04
  8 Leo Manzano                  Nike                   3:36.08
  9 Jeff See                     Saucony                3:36.11
 10 Garrett Heath                Saucony                3:36.24
 11 AJ Acosta                    Unattached             3:36.41
 12 Jordan McNamara              Nike O T C             3:36.48
 13 Taylor Milne                 Speed River TC         3:37.17
 14 Riley Masters                U/Oklahoma             3:37.19
 15 Alan Webb                    Nike                   3:37.26
 16 Peter Van Der Westhuzen      South Africa           3:37.45
 17 Miles Batty                  BYU                    3:37.50
 18 Matt Maldonado               Unattached             3:37.68
 19 Dorian Ulrey                 Nike O T C             3:37.69
 20 Kris Gauson                  Unattached             3:39.08
 21 Zane Robertson               New Zealand            3:39.13
 22 Christian O'Hare             Tulsa                  3:39.22
 23 Hamish Carson                New Zealand            3:39.22
 24 Geoff Martinson              Prince Geroge TF       3:39.27
 25 Will Leer                    Nike                   3:39.31
 26 Brian Gagnon                 N J-N Y TC             3:39.49
 27 Jack Bolas                   New Balance            3:39.80
 28 Christian Gonzalez           N J-N Y TC             3:39.95
 29 Andrew Bumbalough            Nike O T C             3:40.11
 30 Jeremy Roff                  NSWIS Sydney           3:40.37
 31 Kyle Miller                  Nike                   3:41.10
 32 Raul Botezan                 Oklahoma St            3:41.14
 33 Rob Myers                    Unattached             3:42.02
 34 Justin Marpole-Bird          Unattached             3:42.04
 35 Ryan McNiff                  adidas                 3:42.27
 36 Peter Corrigan               Running Room AC        3:42.35
 37 Chris Gowell                 adidas/Rogue AC        3:42.48
 38 Matt Lincoln                 Unattached             3:42.51
 39 Darius Terry                 Unattached             3:42.65
 40 Kyle Boorsma                 Speed River TC         3:42.66
 41 Michael Coe                  Bay Area TC            3:42.67
 42 Jake Hurysz                  Unattached             3:42.89
 43 Jordy Williamsz              Australia              3:43.08
 44 Michael Banks                Unattached             3:43.92
 45 Connor Winter                Unattached             3:44.10
 46 Tiidrek Nurme                Estonia                3:44.26
 47 Ian Cronin                   Unattached             3:44.29
 48 Ross Proudfoot               Speed River TC         3:44.41
 49 David Edwards                Unattached             3:49.03
 50 John Mickowski               Unattached             3:49.07
 51 Sean Brosnan                 Unattached             3:49.22
 52 Carlos Jamieson              CPTC New Balance       4:01.54

Event 7  Women 5000 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals    WATCH RACE HERE                       
  1 Jackie Areson                Nike                  15:14.31
  2 Lisa Uhl                     Nike O T C            15:15.22
  3 Deena Kastor                 Asics                 15:23.51
  4 Liz Costello                 Tennessee AC          15:45.11
  5 Tarah McKay-Korir            Canada                15:57.39
  6 Sarah Porter                 Zap Fitness           15:59.95
  7 Melissa Cook                 Unattached            16:07.01
  8 Kaitlin Gregg                N B Silicon Vlly      16:12.48
  9 Annie Bersagel               N B Silicon Vlly      16:17.07
 10 Kristen Rohde                Unattached            16:18.85
 11 Blake Russell                Reebok                16:25.49
 12 Monica Kinney                Unattached            17:04.77

Event 8  Men 5000 Meter Run
===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals    WATCH RACE HERE                       
  1 Mo Farah                     Nike O T C            13:12.87
  2 Juan Luis Barrios            Nike                  13:13.54
  3 Sam Chelanga                 Nike O T C            13:14.05
  4 Dathan Ritzenhein            Nike O T C            13:14.72
  5 Adrian Blincoe               New Balance           13:23.73
  6 Rory Fraser                  UK Athletics          13:27.87
  7 Scott Bauhs                  Mammoth TC            13:28.40
  8 Elliott Heath                Unattached            13:28.65
  9 Brandon Bethke               Michigan Elite        13:29.26
 10 Bolota Asmerom               Unattached            13:30.33
 11 Ian Dobson                   Oregon TC             13:30.70
 12 Jacob Riley                  Unattached            13:32.82
 13 Tony Okello                  Santa Monica TC       13:33.19
 14 Robert Cheseret              U S Army              13:37.02
 15 Forest Braden                Unattached            13:42.14
 16 Sean Houseworth              Falcon Dst Prjct      13:46.73
 17 Lane Werley                  Unattached            13:58.81
 18 Ruben Sanca                  Cape Verde            14:26.49
 19 Jeremy Johnson               Brooks                14:36.27
 -- Matt Tegenkamp               Nike O T C                 DNF
 -- Josphat Boit                 Mammoth TC                 DNF