HEAT SHEETS: 2012 Millrose Games

2012 Millrose Games Heat Sheets

Millrose LIVE STREAM
Millrose Games Videos
Millrose Games Schedule

Women's Club Championship Distance Medley Relay
  1  Riadha 
     1) Anderson, Kristin               2) Harvey, Alisa                  
     3) Burla, Serena                   4) Hamric, Karly                  
  2  NYAC                                          
     1) Composti, Jeanna                2) Hitchcock-McManus, Katy        
     3) Higgins, Lesley                 4) Schappert, Nicole              
  3  CPTC New Balance                             
     1) Beck, Catherine                 2) Zivic, Maureen                 
     3) Bradshaw, Andrea                4) Vongvorachoti, Jane            
  4  CPTC New Balance  'B'                         
     1) Mazzeo, Denise                  2) Herrick, Stephanie             
     3) Clark, Deanna                   4) Peters, Bevin                  
  5  Athena Track Club                        
     1) Hankin, Julie                   2) Jasper, Lorraine               
     3) Bellaire, Cheryl                4) Sutera Strange, Marisa 
  6  Westchester TC
     1) Reifer, Jessica                 2) Diluca, Tara              
     3) Metz, Jennifer                  4) Swiatocha, Alex
  7  UMES
     1) Jones, Eunice                   2) Guion-Firmin, Lenora              
     3) Ducados, Emilie                 4) Anais, Cynthia


Men's Club Championship Distance Medley Relay
  1  New Balance Silicon Valley          
     1) Reid, Robert                    2) Glynn, Brian                   
     3) Petralia, Jacob                 4) Sullivan, John                 
  2  Garden State Track Club           
     1) Behre, Chris                    2) Brito, Michael                 
     3) Harris, Anthony                 4) Heibell, Chris                 
  3  Westchester Track Club           
     1) Gentsch, Joe                    2) Modifieri, Viny                
     3) Boray, Adam                     4) Nganga, Amos                   
  4  NYAC                            
     1) Lewis, Daniel                   2) Seaton, Jon                    
     3) Walsh, Aidan                    4) Thie, James                    
  5  DC Capitol                
     1) James, Quentin                  2) James, Rick                    
     3) Nelson, Ronald                  4) Orsebert, Pete                 
  6  CPTC New Balance                
     1) Combs, Andrew                   2) Hamilton, Creus                
     3) Jamieson, Carlos                4) Spooner, Christopher           
  7  Zenith Velocity AC            
     1) Thomas, Vincent                 2) Puckerine, Jerrell             
     3) Brown, Michael                  4) Flemming, Lance                
  8  Greater Philadelphia TC     
     1) Berra, Nick                     2) Moore, Lamar                   
     3) Turdo, Brian                    4) Oswald, Sean-Patrick           
  9  Gotham Spark Athletic Club    
     1) Sligh, Darren                   2) Sumbu, Abdul                   
     3) Harley, Robert                  4) Dressman, Mark                 
 10  CPTC New Balance  'B'            
     1) Page, Les                       2) DeLisle, Rawle                 
     3) Zambrano, Giancarlos            4) DeCamps, Chris 


Women's Club Championship Sprint Medley Relay                    
  1  Penn                                       
     1) McDougall, Renee                2) Brown, Leah             
     3) Piper, Gabbi                    4) Strickland, Victoria  
  2  Shore AC                                      
     1) Williams, Amber                 2) Walles, Maurelhena             
     3) Thomas, Lindsay                 4) Henkel, Lauren                       
  3  Garden State Track Club                    
     1) Booker, Quanisha                2) Warren, Shay                   
     3) Washington, Asia                4) Patterson, Megan
  5  CPTC New Balance             
     1) Williams, Rebecca               2) Caddle, Melissa                
     3) Dumont, Akeisha                 4) Perno, Gina    
  6  Morgan State
  7  Delaware State
     1) Kelly, Ayanna                   2) Fanfan, Tracy                   
     3) Dornevil, Ketsia                4) Richardson, Dashera  


Women's USATF National Championship Mile Walk
  1  Peters, Tina               Miami Valley TC
  2  Kang, JiWon                Park Racewalkers
  3  Zheng, Karen               South Korea
  4  Mahin, Sophia              Park Racewalkers
  5  Court-Menendez, Nicole     Maine Racewalkers
  6  Forgues, Lauren            New York AC
  7  Keetley, Meghan            unattached
  8  Herman, Lindsay            unattached
  9  Lardaro, Caitlin           unattached
 10  Monahan, Jenna             Walk USA
 11  Burnett, Katie             unattached
 12  Dunn, Abby                 Maine Racewalkers
 13  Tylock, Rachel             Mansfield AC
 14  Licursi, Kristi            unattached


Long Island High School Boys' 4x400-meter Relay
  2  Massapequa                                        3:30.87 
     1) Caraciolo, Joe                  2) Deluna, Danny                  
     3) Maione, Andrew                  4) Poole, Brian                   
  3  Elmont, NY                                        3:30.50 
     1) Aristide, Calvin                2) Atkins, Brandon                
     3) Barker, Chad                    4) Obadare, Ayomiede                     
  4  Port Jefferson, NY                                3:29.20 
     1) Conte, Cole                     2) Keresztes, Andrew              
     3) Neiman, Benjamin                4) Walsh, Dennis                  
  5  Uniondale, NY                                     3:23.99 
     1) Armour, Chris                   2) Chardonette, Nyder             
     3) Goodwin, Tresean                4) Ingram, Derrick                
  6  Freeport, NY                                      3:28.68 
     1) DeVore, Tremanie                2) Grant, Justin                  
     3) Greenwood, Jonathan             4) Jenkins, Caleb         


Joe Fox Memorial CHSAA Girls' Sprint Medley Relay
  1  St. John the Baptist, NY                          4:27.97 
     1) Hollomon, Jasmind               2) McLeod, Krystal                
     3) Penn, Chelea                    4) Rivera, Lauren                 
  2  Archbishop Molloy, NY                             4:21.50 
     1) Morrison, Niamani               2) Salas-Ali, Tiana               
     3) Woods, Kathleen                 4) Woods, Mary Ellen              
  3  Holy Trinity, NY                                  4:19.84 
     1) Bartolo, Marrianna              2) Brown, Caroline                
     3) Luebke, Rachel                  4) Sandowski, Amanda              
  4  Kellenberg Memorial, NY                           4:19.44 
     1) Belcher, Jasmin                 2) Belot, Odrine                  
     3) Conroy, Ashlin                  4) Montgomery, Carly              
  5  St. Anthony's, NY                                 4:06.08 
     1) Chung, Chynna-Monica            2) Fielder, Megan                 
     3) June, Melissa                   4) Williams, Olicia               
  6  St. John Villa, NY                                4:13.12 
     1) Claudio, Dominique              2) Claudio, Mariah                
     3) Simon, Alexandra                4) Taddoni, Kristi    


Long Island High School Girls' 4x400-meter Relay
  1  Bayport Blue-Point, NY                            4:08.74 
     1) Dooley, Courtney                2) Hasher, Casey                  
     3) Triani, Sami                    4) Walker, Bailey                 
  2  Brentwood, NY                                     4:04.94 
     1) Reid, Brianna                   2) Richardson, Bionca             
     3) Richardson, Brittany            4) Smith, Roslyn                  
  3  Massapequa, NY                                    4:00.78 
     1) Bourgal, Andrea                 2) McBrien, Shannon               
     3) Sweeney, Heather                4) Yevoli, Kristen                
  4  Bay Shore, NY                                     3:59.97 
     1) Anderson, Jacqueline            2) Andrade, Cesia                 
     3) Gelibert, Jessica               4) Rowe, Danielle                 
  5  Uniondale, NY                                     3:58.84 
     1) Linton, Stephanie               2) Powell, Adrianna               
     3) Roberts, Kadesha                4) Webley, Brittany               
  6  Garden City, NY                                   3:59.74 
     1) Jaeger, Laura                   2) Lawkins, Kelly                 
     3) Punturo, Kelly                  4) Yeboah-Kodie, Alexis 


Suburban High School Girls' 4x400-meter Relay
  1  Washingtonville, NY                               4:05.43 
     1) Connors, Kerry                  2) Hehir, Lauren                  
     3) O'Neill, Alayna                 4) Robinson, Raheema              
  2  Weequahic, NJ                                     4:04.28 
     1) Cooper, Saborrah                2) Frett, Shenique                
     3) Jones, Jasmine                  4) Uhunwangho, Amenza             
  3  Winslow Twp, NJ                                   4:03.79 
     1) Cross, DeAnn                    2) McNeil, Stey’ce                
     3) Oguledo, Christine              4) Robinson, Torie                
  4  New Rochelle, NY                                  4:01.56 
     1) Donaldson, Alicia               2) Marshall, Selena               
     3) Stevens, Deajah                 4) Wiggins, Ashley                
  5  Suffern, NY                                       3:59.75 
     1) Adler, Sara                     2) Shedler, Sara                  
     3) Solan, Imani                    4) Theard, Soraya                 
  6  Mount Vernon, NY                                  4:00.14 
     1) Cameron, Shanice                2) Harney, Lexus                  
     3) Rogers, Robbi                   4) Yarde, Tanaya     


SuperRunners Metropolitan High School Girls' 4x800-meter Relay
  1  Mt. St. Dominic, NJ                               9:09.69 
     1) Corbosiero, Amanda              2) Fields, Ashlynn                
     3) McCurdy, Kathleen               4) O'Driscoll, Kelsey             
  2  Garden City, NY                                   9:21.62 
     1) Gallagher, Emma                 2) Hennig, Taylor                 
     3) O'Neill, Emily                  4) O'Neill, Katie                 
  3  Red Bank Catholic, NJ                             9:21.71 
     1) Bellaran, Lindsey               2) Dooley, Mary Kate              
     3) Marzano, Liana                  4) McMullin, Meghan               
  4  Strath Haven, PA                                  9:21.84 
     1) Grossman, Hannah                2) Irons, Bri                     
     3) Miller, Kristen                 4) Wilson, Allie                  
  5  Holy Names, NY                                    9:22.31 
     1) Close, Kaitlin                  2) Maloy, Catherine               
     3) Scott, Kaylee                   4) Triller, Leah                  
  6  Lenape, NJ                                        9:23.71 
     1) Duffey, Emmy                    2) McGee, Emily                   
     3) Ocasio, Natalia                 4) Restivo, Amanda                
  7  West Potomac, VA                                  9:26.50 
     1) Boyle, Colleen                  2) Lescher, Dale                  
     3) Passacantando, Sophia           4) Underwood, Sarah Jane          
  8  St. Anthony's, NY                                 9:27.55 
     1) Fontana, Lauren                 2) Mitchell, Taylor               
     3) Russ, Sloane                    4) Worth, Delaney                 
  9  Colonie, NY                                       9:30.20 
     1) Kaminski, Kirsten               2) Malecki, Jackie                
     3) Schillaci, Kaitie               4) Shannen, Kerin                 
 10  Bronxville, NY                                    9:30.26 
     1) Campbell, Courtney              2) Hoffer, Emilie                 
     3) Phillips, Amelia                4) Rizzo, Meredith    
 14  Pearl River, NY                                   9:34.50 
     1) 1363 Hayes, Kelly               2) 1364 Kohlbrenner, Maria        
     3) 1365 McMorrow, Ceili            4) 1362 Shine, Molly
 11  Morris Hills, NJ                                  9:38.09 
     1) Clyne, Ailis                    2) Polanco, Jennifer              
     3) Polimeni, Krissa                4) Thompson, Ulana                
 12  Boys and Girls, NY                                9:45.60 
     1) Diarra, Sally                   2) Singh, Omawattie               
     3) Sterrett, Jhanee                4) Wickham, Carol                 
 13  Mamaroneck, NY                                    9:46.60 
     1) Banks, Anima                    2) Devore, Katie                  
     3) Paras, Paulina                  4) Rauls, Leonie  


NYRR Youth Girls' 4x200-meter Relay
  1  NYAC                                        
     1) Brewer, Elizabeth               2) Cavallaro, Ally                   
     3) LaSalla, Juliet                 4) Petralia, Hope  
  2  Harlem Children's Zone          
     1) Barry, Mariama                  2) Batazar, Marci
     3) Massandje, Fafana               4) Pemberton, Tiara        
  3  Awesome Power                                          
     1) Hudson, Shelby                  2) Gordon, Nia                
     3) Axinn, Amalia                   4) Alexander, Emma  
  4  Prospect Park                                        
     1) McDonald, Breanna               2) Simmons, Macy            
     3) Mitchell, Keiana                4) Naimola, Sage  
  5  Zodiacs                                       
     1) Johnson, Kayla                  2) Kendall, Josephine              
     3) Morgan, Olivia                  4) Wade, Sukanya 
  6  Medgar Evers                                     
     1) Best, Jasmin                    2) Blackney, Dmaiyah              
     3) Griffith, Daniella              4) Morgan, Christina 
  7  East N.Y. Impalas                                      
     1) Thompson, Alandrea              2) Sanders, Shayla              
     3) Stewart, Tenesha                4) Fletcher, Ronique 
  8  Metro Eagles                                     
     1) Akil, Anu                       2) Lewis, Bianca              
     3) Ogunsanya, Nia                  4) Wright, Iantha 
  9  Ruff Kutz                                      
     1) Myers, Sophia                   2) Pottinger, Janelle              
     3) Scatliffe, Telicia              4) Brown, Kiemi 


NYAC Youth Boys' 4x200-meter Relay
  1  NYAC                                        
     1) Attorri, Steven                 2) Borini, Peter                   
     3) Honig, Matthew                  4) Morledge, Sasha  
  2  Harlem Children's Zone 
     1) Jordan, Cahliel                 2) Brown, Utyci
     3) Major, Jaeden                   4) Quillman, Roemaine     
  3  Eclipse                                        
     1) Watkins, Jahlahnee              2) Perrineau, Quentin               
     3) Burrell, Kristoff               4) Wilder, Kevonne 
  4  Metro Eagles                                      
     1) Ayarza, Manuel                  2) Corona, Nicholas            
     3) Payne, Keshawn                  4) Williams, Jesai  
  5  Island Express                                      
     1) McGarty, Patrick                2) Jones, Michael              
     3) Holland, Ryan                   4) Cuthbertson, William
  6  Prospect Park                                  
     1) Coleman, Brandon                2) Lane, Peyton              
     3) Robinson, Kyron                 4) Schendler-Terry, Ben 
  7  Chelsea Greyhounds                                     
     1) Boock, Tyruse                   2) Grayson, Aaje              
     3) Guialdo, Zuma                   4) Guialdo, Raiden 
  8  Abby Panthers Boys Club                                    
     1) Saunders, Taj                   2) Grant, Jonathan              
     3) Ngala, Abel                     4) Marquez, Anthony 
  9  Zodiacs                                   
     1) Gordon, Darius                  2) Hanewood, Elijah              
     3) Nelson, Taje                    4) Scott, Alix 


Metropolitan High School Boys' 4x800-meter Relay
  1  Boys & Girls, NY                               7:52.45 
     1) Rhodes, Robert                  2) Rose, Richard                  
     3) Wickham, Nebroth                4) Williams, Darryl               
  2  Christian Brothers, NJ                         7:56.53 
     1) Kelly, George                   2) Lippert, Conrad                
     3) McClemens, Mike                 4) Olsen, Kevin                   
  3  Colonie, NY                                    7:56.65 
     1) Holmes, Jon                     2) Johnson, Jacob                 
     3) Luizzi, Matt                    4) Sainato, Giancarlos            
  4  Arlington, NY  'A'                             7:57.44 
     1) Hanson, Sibby                   2) Koenitzer, Chris               
     3) Lotocky, Krystopher             4) Merenda, Eddie                 
  5  Collegiate, NY  'A'                            7:58.42 
     1) Garcia, Will                    2) McDonald, Alex                 
     3) McDuffie, Will                  4) Pompilj, Marco                 
  6  Strath Haven, PA  'A'                          8:02.96 
     1) Butera, Dylan                   2) Huemmler, Jack                 
     3) Seelaus, Jeff                   4) Stewart, Dan                   
  7  Bronxville, NY  'A'                            8:03.71 
     1) Dennen, John                    2) Flannery, Dayton               
     3) Flannery, Johnny                4) Harrison, James                
  8  Shaker, NY  'A'                                8:04.60 
     1) Hausamann, Ethan                2) Libruk, Mike                   
     3) Morgan, Max                     4) Phillips, Dan                  
  9  Bellport, NY  'A'                              8:07.06 
     1) Correa, Travis                  2) McGlynn, Ryan                  
     3) Palafox, Derek                  4) Santana, Brandon               
 10  Bronx Science, NY  'A'                         8:07.28 
     1) Berkmans, Pier                  2) Destefano, John                
     3) Ledger, Joe                     4) Yohanan, John                  
 11  Pawling, NY  'A'                               8:08.50 
     1) Hunter, Kevin                   2) Konchan, Mike                  
     3) Souter, Colin                   4) Souter, Taylor                 
 12  Pleasantville, NJ  'A'                         8:03.77 
     1) Arias, Dagoberto                2) Clark, Isaac                   
     3) Clark, Jacob                    4) Narinensingh, Radcliffe   


Masters Women's 4x400-meter Relay
To run concurrently with men's 60+
  1  CPTC New Balance (60+)                                           
     1) Kimche, Sylvie                  2) Rosado, Mary                   
     3) Tripp, Judith                   4) Barchat, Deborah  
  2  Athena Track Club (50+)                                
     1) Hoffman, Debra                  2) Jasper, Lorraine                   
     3) Hayden, Julie                   4) Bellaire, Cheryl               
  3  CPTC New Balance “B” (40+)                                    
     1) Vollweiler, Jill                2) Caffrey, Resie             
     3) Wang, Wanda                     4) Pearsall, Sue                 
  4  Athena Track Club “B” (40+)                            
     1) Haubrich, Kathy                 2) Glassman, Wendi            
     3) Sutera Strange, Marisa          4) Hankin, Julie               
  5  CPTC New Balance “A” (40+)                              
     1) Daley, Lisa                     2) Ballou, Terry             
     3) Richardson, Susan               4) Cameron, Michele             
  6  Athena Track Club “A” (40+)                            
     1) Brooker, Jane                   2) Rath, Terri             
     3) Roux, Maryline                  4) Roberts, Charmaine             
  7  Shore Athletic Club (40+)                 
     1) DeOliveira, Dianne              2) Patla, Christie             
     3) Sarn, Susan                     4) McDonnell, Bunny    

Masters Men's 60+ 4x400-meter Relay
To run concurrently with women's race
  8  Shore Athletic Club
     1) Lapp, Rick                      2) Nolan, Harold             
     3) Reinhart, Pete                  4) Plaster, Tony             
  9  Mass Velocity
     1) Pierce, Roger                   2) Stevens, Bic             
     3) Blake, Carroll                  4) Graff, Warren           
 10  CPTC New Balance
     1) Schiffman, Hank                 2) Neuhoff, Chris             
     3) Malloy, Dan                     4) Howard, Sid


Masters Men's 4x400-meter Relay
  1  Greater Philadelphia (50+)        
     1) Harbison, Sean                  2) Shields, Chuck                   
     3) Stocking, Carl                  4) Patterson, John  
  2  Second Wind (50+)
     1) Porr, Jimmy                     2) Weiss, Matt                   
     3) Lemke, Rob                      4) Gould, Stephen               
  3  North Jersey Masters (50+)   
     1) Zink, William                   2) Murtaugh, John             
     3) Hughes, Bill                    4) Paolazzi, Nick                 
  4  Shore Athletic Club (50+)
     1) Alexander, Rich                 2) Andrews, Bob            
     3) Kelly, Dan                      4) Cawley, Tom
  5  CPTC New Balance (50+)                              
     1) Detscher, Patrick               2) Donnelly, Chris             
     3) Rennock, Michael                4) Ruiz, Tony             
  6  Mass Velocity (50+)                          
     1) Davis, Craig                    2) Neumann, Dave             
     3) McConnell, Chris                4) Kelley, Charlie
  7  Urban Athletics (40+)               
     1) Jones, Gladstone                2) Willis, Paul             
     3) Brown, Alston                   4) McRae, Robert             
  8  Southwest Track Club (40+)                         
     1) Winslow, Ed                     2) Prince, Eric             
     3) Joachim, George                 4) Mulazim, Khalid             
  9  Greater Philadelphia (40+)                        
     1) Damalas, Nick                   2) Parker, Ray             
     3) Rash, Bruce                     4) Dinkins, Delvin           
 10  Mass Velocity (40+)                     
     1) Walters, Meirwyn                2) Makino, Shigeki             
     3) Steeves, Scott                  4) Rossen, Gary           
 11  DC Capitol (40+)                    
     1) Edward, Kennie                  2) Moore, Tim             
     3) Medley, Remus                   4) Jackson, Eric


Susan Rudin Men's 1-Mile Walk
  1  Serianni, Dan              unattached
  2  Hallman, Jonathan          unattached
  3  Pfahler, Joel              Miami Valley TC
  4  Mannozzi, Michael          Miami Valley TC
  5  Sorensen, Tyler            New York AC
  6  DeVaney, Leif A.           Twin City Racewalkers


Metropolitan College Men's 4x400-meter Relay
  2  Essex County College
  3  Stony Brook                                    
     1) Hayes, Lamar                    2) Martin, Terry                   
     3) Taylor, Robert                  4) Gravano, Frank 
  4  St. Peter's                               
     1) Dwyer, Trevarno                 2) Rogers, Robert             
     3) Babb, Jarrek                    4) Persson, Kevin               
  5  Columbia                            
     1) Claflin, Conner                 2) McFann, Harry             
     3) Love, Cody                      4) Boyd, Kevin                
  6  Fordham                       
     1) Atkinson, Sean                  2) Delligatti, Nick            
     3) Collins, Sean                   4) Houston, Sam  


NYRR Fastest Kid on the Block
Girls
  1  Sanders, Amor              New York, NY
  2  Hernandez, Nyla            New York, NY
  3  Cherannes, Chelsi          Queens Village, NY
  4  Walthour, Dearah           Brooklyn, NY
  5  Garlick, Briana            Bronx, NY
  6  Reaves, Adaria             Bronx, NY
  7  Bond, Arielle              Queens Village, NY
  8  Bruno, Sophia              Brooklyn, NY

Boys
  1  Bussey, Isaiah             Raleigh, NC		
  2  Thompson, James            New York, NY
  3  Hunte, Roland              Orange, NJ
  4  Williams, Tavon            Bronx, NY
  5  Watkins, Amon-Ra           Bronx, NY
  6  Coley, Julian              Bronx, NY
  7  Miles, Keith               Livingston, NJ
  8  Pierre, Kameron            Brooklyn, NY


Suburban High School Boys' 4x400-meter Relay
  1  New Rochelle, NY                                 3:30.94 
     1) Bajulaiye, Temi                 2) Clarke, Jordan                 
     3) Lawrence, Aaron                 4) Wheeler, Roland                
  2  Pearl River, NY                                  3:26.40 
     1) Bateman, Brenden                2) Bonaro, Tom                    
     3) Brennan, Kieran                 4) Lueders, Hans                  
  3  Mount Vernon, NY                                 3:25.02 
     1) Austin, Raheem                  2) Gayle, Steven                  
     3) Samuels, Chevaun                4) Taylor, Donnell Avery          
  4  Union Catholic, NJ                               3:23.76 
     1) Costello, Darryl                2) DeAngelis, Mike                
     3) Eke, Allen                      4) Jimerson, Jordan               
  5  Newburgh Free Academy, NY                        3:20.27 
     1) McAllister, Xavier              2) Moore, Terrel                  
     3) Valentine, Isaiah               4) Wimboly, Shaquille             
  6  Christian Brothers, NJ                           3:21.52 
     1) Foster, Theo                    2) Mangini, Clark                 
     3) McDermott, Zack                 4) Rodio, Matt    


Men's Club Championship 4x200-meter Relay            
  1  Garden State Track Club   
     1) Sewer, Duval                    2) Harris, Anthony                
     3) Pansanjan, Arvid                4) Sylvester, Andre             
  2  CPTC New Balance    
     1) Vassell, Oronde                 2) Braithwaite, Rolston           
     3) Adebayo, Muktar                 4) Okoro, Chinedu                  
  3  Shore AC             
     1) Bernardo, Matt                  2) St.Germain, Matthew            
     3) Hayes, Kyle                     4) Benedict, Steven             
  4  Gotham Spark Athletic Club 
     1) Sligh, Darren                   2) Okatakyie, Afrifa              
     3) Spruill, Tiere                  4) Dennis, Doniel  
  5  Zenith Velocity AC 
     1) Gordon, Lalonde                 2) Wesley, Cyrus                  
     3) Phillip, Isaiah                 4) Williams, Kim                  
  6  DC Capitol     
     1) Freeland, Emmanuel              2) Baum, Caleb                    
     3) Daniels, Doran                  4) Assume, Didier 


Gotham Cup Metropolitan College Women's 4x400-meter Relay
  2  Fordham                                      
     1) Warren, Elisabeth               2) Connolly, Kelly                   
     3) Fagade, Titi                    4) Sheppard, Averie  
  3  Rutgers                            
     1) Harrington, Corryn              2) Gillon, Tylia                   
     3) Farquharson, Gabrielle          4) Ruth, Asha               
  4  Columbia                               
     1) Caldwell, Kyra                  2) Morlu, Miata             
     3) Bell, Yamira                    4) Ofoche, Uju                 
  5  St. John's                       
     1) Mooney, Claire                  2) Ellis, Molly          
     3) McClean, Trudy                  4) Presley, Shaina
  6  St. Peter's                            
     1) Lopez Bernstein, Melody         2) Nocerino, Gina             
     3) Potrzuski, Shona                4) Laureano, Steffany  


Men's Club Championship Sprint Medley Relay
  1  Hampton                                           3:19.10 
     1) Berry, Brien                    2) Dixon, Reggie                  
     3) Hutchison, Je'Von               4) Ramirez, Larry                 
  2  Zenith Velocity AC                                3:20.89 
     1) Gordon, Lalonde                 2) Wesley, Cyrus                  
     3) Phillip, Isaiah                 4) Veras, Jose                    
  3  DC Capitol                                        3:23.85 
     1) Barrett, Jeffery                2) Freeland, Emmanuel             
     3) Daniels, Doran                  4) Jackson, Jeffery               
  4  Zenith Velocity AC  'B'                           3:25.89 
     1) Williams, Kim                   2) Elwin, Carlton                 
     3) Graham, Negus                   4) Walker, Damion                 
  5  Shore AC                                          3:26.00 
     1) Cox, Charles                    2) Cumberbatch, Kelton            
     3) Freeland, Emmanuel              4) Sharpe, Fred                   
  6  Garden State Track Club                           3:28.04 
     1) Broussard, Alan                 2) Brito, Michael                 
     3) Garcia, Ricardo                 4) Heibell, Chris                 
  7  Gotham Spark Athletic Club                        3:28.86 
     1) Jobe, Momodou                   2) Dennis, Doniel                 
     3) Spruill, Tiere                  4) Harley, Robert                 
  8  CPTC New Balance                                  3:29.47 
     1) Braithwaite, Rolston            2) Adebayo, Muktar                
     3) Crichlow, Adrian                4) Drummond, Damion    


Women's 60-meter Hurdles
  1  Holden, LaTisha            U.S.
  2  Mayo, Gabby                U.S.
  3  Castlin, Kristi            adidas (U.S.)
  4  Porter, Tiffany            adidas (Great Britain)
  5  Ruddock, Natasha           Jamaica
  6  Barber, Aleesha            Saucony (Trinidad & Tobago)
  7  Denby, Nicole              U.S.
  8  Golladay, Michaylin        U.S.


Men's 60-meter Dash
  1  Bascom, Jeremy             CPTC New Balance (Guyana)
  2  Hall, Jeremy               Saucony (U.S.)
  3  Effah, Sam                 Nike (Canada)
  4  Bledman, Keston            adidas (Trinidad & Tobago)
  5  Padgett, Travis            adidas (U.S.)
  6  Dixon, Reggie              Hampton (U.S.)
  7  Edgar, Tyrone              Nike (Great Britain)
  8  Norman, Jacob              Saucony (U.S.)


Historically Black Colleges & Universities (HBCU) Men's 4x400-meter Relay
  1  Cheyney                                            
     1) Soussa, Jonathon                2) Melvin, John                   
     3) McCorey, Donte                  4) Watkins, Justin            
  2  Morgan State                                            
     1) Higgs, Jordan                   2) Dascent, Calvin             
     3) Charles, Trey                   4) Boateng, Christian 
  3  Coppin State                                                 
  4  Hampton                                            
     1) Okezie, Chidi                   2) Hutchison, Je'Von              
     3) Labor-Koroma, Mohamed           4) Rogers, Jaleel      
  5  Delaware State                                   
     1) Brown, Tyquan                   2) Carter, Ryan                   
     3) Devore, Tariq                   4) Laviea, Kevaughn            
  6  UMES                                            
     1) Webb, Kraig                     2) Walsh, Andre            
     3) Wallace, Marcus                 4) Brown, Zavior     


NYAC Women's Club Championship 4x200-meter Relay            
  1  Athena Track Club                               
     1) Roux, Maryline                  2) Hoffman, Debra                 
     3) Rath, Terri                     4) Roberts, Charmaine              
  2  Garden State Track Club                           
     1) Washington, Asia                2) Booker, Quanisha               
     3) Ingram, Ataysia                 4) Warren, Shay                
  3  CPTC New Balance                                
     1) Miller, Heather                 2) Williams, Rebecca              
     3) Caddle, Melissa                 4) Dumont, Akeisha               
  4  U.S. Elite                                        
     1) Thorpe, Keishia                 2) Padilla, Antoinette            
     3) Clay, Sarah                     4) Meadows, Deborah   
  5  Holy Family               
     1) Bariglio, Sarah                 2) Porter, Larifah           
     3) Harris, Alexis                  4) Green, Zafirah   
  6  Shore AC                                          
     1) Henkel, Lauren                  2) Walles, Maurelhena             
     3) Thomas, Lindsay                 4) Williams, Amber          
  7  Cheyney


John Thomas Men's High Jump
  1  Anderson, Tanner             Duke (U.S.)
  2  Reynolds, Maalik             Penn (U.S.)
  3  Moffatt, Keith               Nike (U.S.)
  4  Dilling, Jim                 U.S.
  5  Manson, Andra                Nike (U.S.)
  6  Williams, Jesse              Nike (U.S.)


PSAL Boys' 4x400-meter Relay
  1  South Shore, NY                                   3:28.15 
     1) Candio, Alex                    2) Lawremce, Kevin                
     3) Lewis, Christopher              4) Morency, Kevin                 
  2  DeWitt Clinton, NY                                3:26.91 
     1) Asante, Godfrey                 2) Beckford, Rudje                
     3) Hudson, Montel                  4) Obeng-Agyapong, Jeremiah       
  3  Medgar Evers, NY                                  3:26.80 
     1) Ali, Roger                      2) Daniels, Alex                  
     3) Davis, Delroy                   4) Merchant, Jenoy                
  4  Samuel J. Tilden, NY                              3:25.10 
     1) Applewhite, Kwasi               2) Charles, Dwayne                
     3) Europe, Corwin                  4) Ventour, Justin                
  5  Boys & Girls, NY                                  3:19.90 
     1) Grant, Javaun                   2) Johnson, Joel                  
     3) Renwick, Curtly                 4) Rose, Richard                  
  6  Harry S Truman, NY                                3:25.05 
     1) Cherry, Shane                   2) Hall, Michael                  
     3) Mathis, Kevin                   4) Tomlinson, Jason      


Byron Dyce College Men's Distance Medley Relay          
  1  Duke                     
     1) Clarke, Stephen                 2) Raskin, Ben          
     3) Beach, Curtis                   4) DeMatteo, Domenick
  2  Villanova                                  
     1) Tetreult, Brian                 2) McEntee, Sam                  
     3) Ellison, Samuel                 4) Fitzsimons, Christopher                
  3  La Salle                              
     1) Reilly, Paul                    2) Bartholomew, Wayne             
     3) McPeak, Terrence                4) Crits, Nick         
  4  Albany                                    
     1) Fogarty, Tyler                  2) Santana, Jonathan                   
     3) Rowell, Peter                   4) Lagno, Paul     
  5  Manhattan                          
     1) D'Emic, Kevin                   2) Perrier, Greg             
     3) Barney, Tyrek                   4) Rojeras, Mikael 
  6  Dublin City University                           
     1) Warne, Joe                      2) Gregan, Brian                   
     3) English, Mark                   4) Coghlan, John    


Fred Schmertz Women's Pole Vault
  1  Janson, Lacy                 Nike (U.S.)
  2  Schwartz, Jillian            New York AC (Israel)
  3  Saxer, Mary                  New York AC (U.S.)
  4  Pena, Tori                   Ireland
  5  Hendry, Kelsie               Asics (Canada)
  6  Suhr, Jenn                   adidas (U.S.)


NYRR Wanamaker Women's Metric Mile
  1  Infeld, Maggie               New York AC (U.S.)
  2  Sifuentes, Nicole            Saucony (Canada)
  3  Maloy, Liz                   New Balance (U.S.)
  4  Follett, Katie               Brooks (U.S.)
  5  Van Dalen, Lucy              Stony Brook (New Zealand)
  6  Centrowitz, Lauren           New Balance (U.S.)
  7  Simpson, Jenny               New Balance (U.S.)
  8  Rowbury, Shannon             Nike (U.S.)
  9  Macias, Isabel               adidas (Spain)
 10  Muncan, Marina               New Balance (Serbia)


Mel Sheppard Men's 500-meter Dash
  1  Mutekanga, Julius            CPTC New Balance (Uganda)
  2  Livingston, Strymar          Christopher Columbus, NY (U.S.)
  3  Hurtault, Erison             CPTC New Balance (Dominica)
  4  Courtney, Michael            U.S.
  5  Merritt, LaShawn             Nike (U.S.)
  6  Anderson, Jeshua             Nike (U.S.)


Men's 5,000-meter Run
  1  Korir, Leonard               Iona (Kenya)
  2  Baddeley, Andy               New Balance (Great Britain)
  3  Sambu, Stephen               Arizona (Kenya)
  4  Derrick, Chris               Stanford (U.S.)
  5  Asmeron, Bolota              Saucony (U.S.)
  6  True, Ben                    Saucony (U.S.)
  7  Cheserek, Edward             St. Benedict's Prep, NJ (Kenya)
  8  Tyner, Justin                WCAP (U.S.)
  9  Lagat, Bernard               Nike (U.S.)
 10  Lalang, Lawi                 Arizona (Kenya)
 11  Barrios, Juan Luis           Nike (Mexico)
 12  Bruce, Ben                   U.S.


Women's Long Jump
  1  Bailey, Krysha               Legacy Athletics (Canada)
  2  Marshall, Shameka            Temple (U.S.)
  3  Bowie, Tori                  Southern Miss (U.S.)
  4  Glenn, Brianna               New York AC (U.S.)
  5  Kucherenko, Olga             Russia


Howard Schmertz Women's 400-meter Dash
  2  Dorr, Fawn                   Brooks (U.S.)
  3  Lloyd, Shereefa              adidas (Jamaica)
  4  Hastings, Natasha            Under Armour (U.S.)
  5  Richards-Ross, Sanya         Nike (U.S.)
  6  Wineberg, Mary               New York AC (U.S.)


New Balance High School Girls' Mile
  1  Nadel, Samantha              North Shore, NY        4:46.11
  3  Cain, Mary                   Bronxville, NY         4:48.98
  3  Margey, Kelsey               Friends Academy, NY    4:49.03
  4  Moye, Megan                  Cosby, VA              4:49.36
  5  Paul, Rachel                 Sachem East, NY        4:52.95
  6  Chase, Sophie                Lake Braddock, VA      4:55.79
  7  Batzel, Audrey               Ocean Lakes, VA        4:58.06  
  8  Nerud, Brianna               North Shore, NY        4:58.45
  9  Gerlach, Tori                Pennridge, PA          4:58.67  
 10  Sargent, Sara                Pennsbury, PA          4:59.07
 11  Panisse, Alexis              Benjamin Cardozo, NY   5:00.87 
 12  Seykora, Maria               Notre Dame, PA         5:01.09 


High School Boys' 55-meter Dash
  1  Timoy, Malcolm              Snyder                 6.72 
  2  Gooden, Brandon             John Bowne             6.63 
  3  Jackson, Mark               Longwood               6.59 
  4  Belcher, Christopher        Sayville               6.53 
  5  Gordon, Wayne               Sweet Home             6.58 
  6  Dixon, Danito               Sheepshead             6.61 
  7  Campbell, Kareem            Mt Vernon              6.64 
  8  Spooner, Gabe               Xavier                 6.77 


High School Girls' 55-meter Dash
  1  Shanus, Julie               Rye Country            7.41 
  2  Rogers, Robbi               Mt Vernon              7.28 
  3  Hannon, Valenica            Elmont                 7.19 
  4  Jacobs, Myasia              Paramas Catholic       6.98 
  5  Philson, Lateisha           Cardozo                7.12 
  6  Smith, Jordan               Paramas Catholic       7.19 
  7  Yarde, Tanaya               Mt Vernon              7.29 
  8  Marcus, Jalilissa           St. Edmunds            7.48 


Mushin Men's 60-meter Hurdles
  1  Wilson, Ryan               Saucony (U.S.)
  2  Phillips, Richard          Jamaica
  3  Fourie, Lehan              South Africa
  4  Oliver, David              Nike (U.S.)
  5  Trammell, Terrence         Track Star (U.S.)
  6  Merritt, Aries             Reebok (U.S.)
  7  Osaghae, Omo               adidas (U.S.)
  8  Moussa, Dembele            Essex CC (Senegal)


Women’s 60-meter Dash
  1  Hawthorne, Trisha-Ann      Jamaica
  2  Young, Jessica             Saucony (U.S.)
  3  Williams, Lauryn           Saucony (U.S.)
  4  Knight, Bianca             adidas (U.S.)
  5  Solomon, Shalonda          Reebok (U.S.)
  6  Ferguson, Debbie           adidas (Bahamas)
  7  Barber, Lisa               U.S.
  8  Mayo, Gabby                U.S.


Larry Byrne New Balance Boys' High School Mile
  1  Watkins, Zavon              Liverpool, NY          4:14.52
  2  Marsella, Mike              Chariho, RI            4:15.27
  3  Willig, Ned                 Great Valley, PA       4:15.61
  4  Delago, Christian           Shaker, NY             4:16.00
  5  Price, Everett              New Providence, NJ     4:16.22  
  6  Surkont, Konrad             Stuyvessant, NY        4:16.31
  7  Lewandowski, Stephen        Mountain Lakes, NJ     4:16.66
  8  McIe, Adam                  Brewster, NY           4:17.10 
  9  Holt, Eric                  Carmel, NY             4:17.42 
 10  Gorman, Tim                 CBA, NJ                4:17.67 
 11  Napolitano, Rob             Red Bank Catholic, NJ  4:19.67
 12  Rog, Connor                 Fairfield Prep, CT     4:20.08 


PSAL Girls' 4x400-meter Relay
  1  Campus Magnet, NY                                  4:04.92 
     1) General, Thea                   2) Green, Monique                 
     3) Lindor, Danielle                4) Stobbs, Samiesha               
  2  Benjamin Banneker, NY                              4:04.03 
     1) Chestnut, Bryanna               2) Cummings, Breanna              
     3) Harrison, Khadejah              4) Meadows, Nzinga                
  3  Port Richmond, NY                                  4:01.07 
     1) Delacruz, Amanda                2) Doway, Alison                  
     3) Humes, Shi-Anne                 4) Wilson-Jones, Yazmin           
  4  DeWitt Clinton, NY                                 4:00.11 
     1) Adams, Britttney                2) Lambert, Katrina               
     3) Tidball, Kianna                 4) Wright, Marlena                
  5  Medgar Evers, NY                                   3:54.46 
     1) Baird, Kadecia                  2) Cameron, Janai                 
     3) Tasher, Ashley                  4) Thompson-Charles, Paige        
  6  Benjamin Cardozo, NY                               3:56.61 
     1) Anderson, Akayla                2) Panisse, Alexis                
     3) Philson, Lateisha               4) Southerland, Sabrina  


Women's 800-meter Run
  1  Goldfarb, Aly               Puma (Israel)
  2  Wallace, Lea                Nike (U.S.)
  3  Thomas, LaTavia             Nike (U.S.)
  4  Wilson, Ajee                Neptune, NJ (U.S.)
  5  Uceny, Morgan               adidas (U.S.)
  6  Wright, Phoebe              Nike (U.S.)
  7  Vessey, Maggie              New Balance (U.S.)


SuperRunners CHSAA Boys' Sprint Medley Relay
  1  Bishop Ford, NY                                   3:40.96 
     1) Lopez, Bryan                    2) Messam, Chad                   
     3) Mitchell, Devon                 4) Rocks, Devin                   
  2  Xavier, NY                                        3:38.73 
     1) Arvanitis, Phil                 2) Camacho, Isidro                
     3) DeNiro, Dominic                 4) Spooner, Gabe                  
  3  Fordham Prep, NY                                  3:38.60 
     1) Crossdale, Malik                2) Graziosa, Giovanni             
     3) Keefer, Lucas                   4) Kennelly, Dennis               
  4  Kellenberg Memorial, NY                           3:38.55 
     1) Capozzoli, Tyler                2) Evelyn, Enoch                  
     3) Maulo, Joseph                   4) McGee, Raul                    
  5  St. Anthony's, NY                                 3:36.35 
     1) Adegbite, Adekola               2) Graw, Daniel                   
     3) Kreider, Kevin                  4) Ridley, Stanton                
  6  St. John the Baptist, NY                          3:37.11 
     1) DuPlessis, Thomas               2) Ferguson, Sean                 
     3) Rowan, Pat                      4) Selle, John      


NYRR Wanamaker Mile
  1  Batty, Miles                 BYU (U.S.)
  2  O'Hare, Chris                Tulsa (Great Britain)
  3  Van Ingen, Erik              Binghamton (U.S.)
  4  Heath, Garrett               Saucony (U.S.)
  5  Merber, Kyle                 Columbia (U.S.)
  6  Boylan-Pett, Liam            NJ-NY TC (U.S.)
  7  Kisorio, Silas               Oklahoma Christian (Kenya)
  8  Centrowitz, Matthew          Nike (U.S.)
  9  Milne, Taylor                New Balance (Canada)
 10  Olmedo, Manuel               Nike (Spain)
 11  McCarthy, David              Providence (Ireland)
 12  Levins, Cam                  Southern Utah (Canada)
 13  Wieczorek, Mark              U.S.


Women's Weight Throw
  1  King, Chanel               St. John's
  2  Onye, Angela               St. John's
  3  Hinton, Danette            St. John's
  4  Wehrli, Lydia              Switzerland
  5  Thayer, Amy                Shore AC
  6  Berry, Gwen                NYAC
  7  Smith, Kristin             Throw1Deep
  8  Ashe, Shelby               Throw1Deep
  9  Broome, Ronda              Throw1Deep


Men's Weight Throw
  1  Brentnall, Edward          Manhattan
  2  Papazov, Anastas           Manhattan (Bulgaria)
  3  Ewald, Roman               Manhattan (Germany)
  4  Wagner, Paul               Shore AC
  5  Jussaume, Steve            Shore AC
  6  Basher, Jake               Syracuse Chargers
  7  DeJesus, Wilfredo          Shore AC (Puerto Rico)


Girls' Weight Throw
  1  Cooper, Monae                    NY      35-05.50 
  2  Bishop, Sochima                  NY      36-04.00 
  3  Furman, Heidi                    NY      39-11.00 
  4  Brown, Briyah                    NY      40-09.00 
  5  Rodriquez, Danely                NY      41-10.00 
  6  Collins, Jordan                  NY      42-01.00 
  7  Borriello, Danielle              NY      42-04.00 
  8  Darby, Dominique                 NY      47-01.00 
  9  Story, Avana                     GA      55-11.00 


Boys' Weight Throw
  1  Barnett, Donte                   NY      43-08.00 
  2  Walton, Blake                    NY      54-04.00 
  3  Pensa, Chris                     NY      50-09.00 
  4  Wilson, Tim                      NY      50-11.00 
  5  Gallagher, Keith                 NY      51-02.00 
  6  Rosario, Angel                   NY      58-08.00 
  7  Rhodes, Bryan                    NY      64-04.00 
  8  Winkler, Rudy                    NY      74-04.00

Who Should Run On The U.S. Men's 4x100m?

As long as they can avoid the tragic fate of many a past U.S. men’s relay teams, the Americans should win 4x100m gold in Doha this October. Of course, that’s not at all a guarantee with Team USA registering a slew of DQs over the years, but a much weaker Jamaican squad without Usain Bolt has the Americans in position to finally regain the top global spot in the 4x1 for the first time since 2007.

Rabat Takeaways: Ethiopia Beginning To Make Noise In Steeple

The Diamond League was back in action on Sunday as the international track and field circuit made its annual African stopover in Rabat, Morocco.

Unlock this article, live events, and more with a subscription!

Get Started

Already a subscriber? Log In

Kenny B, Welcome To The Diamond League: Rabat DL Preview

The second Diamond League meet of the week takes place on Sunday in Rabat, Morocco with Genzebe Dibaba, Salwa Eid Naser, Nijel Amos, Emmanuel Korir, Jenny Simpson and burgeoning American sprint star Kenny Bednarek all in action. Here are five events to watch. 

Unlock this article, live events, and more with a subscription!

Get Started

Already a subscriber? Log In

Confirmed: Grant Holloway Now Sponsored By Adidas

June 14 update: It's official! Grant Holloway is sponsored by adidas.

Oslo Diamond League Recap: Coleman Goes 9.85, Lewandowski Shocks Mile

The Diamond League was in Norway on Thursday for its annual stop at the Bislett Games in Oslo. Upsets were aplenty in the distance races, while speedy U.S. stars Christian Coleman and Sydney McLaughlin picked up impressive victories.

Unlock this article, live events, and more with a subscription!

Get Started

Already a subscriber? Log In

POLL: Which 3 Men Should Be Bowerman Finalists?

Now that the NCAA season has wrapped (and quite spectacularly so at the Division I outdoor championships), it's time to reflect on the most outstanding performers and narrow in on the top candidates for the 2019 Bowerman Award.

'SPEED CITY' Episode Six Debuts LIVE On June 14th At 6PM CT

This season, we debuted our season-long series, "SPEED CITY: A Season With The Houston Cougars," which follows the Houston men's track and field program as they pursue their first-ever NCAA team title. 

A Running List Of College Athletes Going Pro In 2019

It's that time of year! We're keeping this page updated to highlight which collegiate stars are turning pro and where they're going. 

Katelyn Tuohy Decides To Shut Down Season After Long Year

After a long calendar year which included a national cross country title, national indoor titles in the 2-mile and DMR and a third straight New York State Championship in the 3K, North Rockland High School junior and defending Gatorade National Athlete of the Year Katelyn Tuohy has decided to shut her season down. 

POLL: Which 3 Women Should Be Bowerman Finalists?

Now that the NCAA season has wrapped (and quite spectacularly so at the Division I outdoor championships), it's time to reflect on the most outstanding performers and narrow in on the top candidates for the 2019 Bowerman Award.