RESULTS: 2012 American Miler's Club Series, Meet #2

American Miler's Club Series, Meet #2 Results
June 9, 2012 | IUPUI, Indianapolis, IN

Past Results: 6/6 | 6/9 | 6/13 | 6/16


Meet Results:


Licensed to Alpha Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/10/2012 12:30 AM
                   American Milers Series Meet 2 - 6/9/2012                    
                            IUPUI, Indianapolis, IN                            
                                    Results                                    
 
Women 400 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Roller, Brie                 Unattached               56.53  
  2 Gentile, Christine           Unattached             1:00.63  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
        1:59.90  OL A Olympic A
        2:01.30  OL B Olympic B
        2:01.30  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 Wright, Phoebe               Unattached             2:00.64 OL B             
  2 Leinert, Shannon             Big River Runnin       2:01.65 US B             
  3 Harper, Lyndsay              Unattached             2:03.16 US B             
  4 DeLeon, Melissa              Trinadad Tobago        2:04.07 US B             
  5 Hardy, Melanie               Unattached             2:04.94 US B             
  6 Quiett, Mary Cate            Sra Elite              2:05.54 US B             
  7 Bowman, Sarah                Unattached             2:05.72 US B             
  8 Dahl, Heidi                  Unattached             2:07.53                  
  9 Moore, Devotia               Greater Boston T       2:08.84                  
 -- Clark-Riley, Hazel           Nike Tennessee A           DNF                  
 -- McDonald, Kimarra            Unattached                 DNF                  
Section  2  
  1 Tinney, Steph                Unattached             2:06.87                  
  2 Farley, Abby                 Unattached             2:13.20                  
  3 Kurpe, Heather               U Windsor-Canada       2:13.97                  
  4 Gentile, Christine           Unattached             2:16.92                  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
        4:06.00  OL A Olympic A
        4:08.90  OL B Olympic B
        4:12.93  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Addison, Rebecca             Panama                 4:16.38 US B             
  2 Garcia, Stephanie            Unattached             4:17.01                  
  3 Legg, Kirsty                 Great Britain          4:17.78                  
  4 Cheever, Jamie               Unattached             4:19.39                  
  5 Bell, Rolanda                Unattached             4:19.73                  
  6 Yetzer, Elizabeth            Team Usa Minneso       4:20.53                  
  7 Miller, Kelley               Unattached             4:23.68                  
  8 Schofer, Marie               Runablaze              4:24.47                  
  9 Gallo, Lindsey               Unattached             4:28.30                  
 10 Glenn, Caileigh              Canada                 4:31.08                  
 11 Picchetti, Natalie           Unattached             4:39.75                  
 -- Praught, Aisha               Total Sports US            DNF                  
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
        1:45.60  OL A Olympic A
        1:46.30  OL B Olympic B
        1:46.50  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
  1 Emmen, Tetlo                 Unattached             1:46.95 US B             
  2 See, Jeff                    US Saucony             1:47.40 US B             
  3 Webb, Shariff                Unattached             1:47.92 US B             
  4 Solares, Pablo               Mexico                 1:48.62                  
  5 Burkstrand, Travis           Unattached             1:48.64                  
  6 Walter, Seymour              US Virgin Island       1:49.15                  
  7 Carrillo, Juan               Indiana Invaders       1:49.42                  
 -- Sterling, Drake              Indiana Invaders           DNF                  
Section  2  
  1 Manring, Lucas               Unattached             1:48.48                  
  2 Gauson, Kris                 Salof/Great Brit       1:48.64                  
  3 Letch, Scott                 Western U - Cana       1:48.74                  
  4 Hernandez, Jacob             Unattached             1:49.14                  
  5 O'Brien, James               Indiana Invaders       1:49.26                  
  6 Pawlaczyk, Luke              Team Michigan El       1:49.29                  
  7 Brown, Willie                Unattached             1:50.72                  
Section  3  
  1 Sabo, Josh                   Unattached             1:51.28                  
  2 Eldridge, Dustin             U Windsor-Canada       1:52.35                  
  3 LaMarra, Paul                U Windsor-Canada       1:52.86                  
  4 Faulk, Nick                  U Windsor-Canada       1:53.25                  
  5 Schiffbauer, Matt            Unattached             1:53.28                  
  6 March, Scott                 Unattached             1:55.24                  
  7 Bell, Richardo               Indiana Invaders       1:55.48                  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
        3:35.50  OL A Olympic A
        3:38.00  OL B Olympic B
        3:39.00  US A US A Standard
    Name                    Year Team                    Finals                 
================================================================================
Section  1  
  1 Bethke, Brandon              Unattached             3:39.73 US B             
  2 Cowart, Donnie               Unattached             3:41.96 US B             
  3 Fallon, Chris                Unattached             3:43.68                  
  4 Simmons, Brock               Unattached             3:44.25                  
  5 Brown, Alastair              Lakehead Running       3:44.49                  
  6 Stockberger, Dan             Unattached             3:44.85                  
  7 Janikowski, Paul             Uwac/Canada            3:44.86                  
  8 Landry, Christo              Unattached             3:46.50                  
  9 Robbins, Thomas              New Balance Bost       3:46.95                  
 10 Minen, John                  Unattached             3:47.83                  
 11 Nadzam, Josh                 Unattached             3:48.60                  
 12 Slade, Russell               Great Britain          3:48.75                  
 13 Crowe, Jake                  Playmakers             3:48.83                  
 14 Schirmer, Jeff               Unattached             3:52.07                  
Section  2  
  1 Alcorn, Kyle                 Usa Nike               3:40.28 US B             
  2 Elliott, Matt                Team Elite India       3:40.61 US B             
  3 Philibert-Thiboutot, Cha     Laval Canada           3:41.75 US B             
  4 Jefferson, John              Team Elite India       3:44.12                  
  5 Ripley, Ryan                 Unattached             3:44.16                  
  6 Brown, Darren                Unattached             3:45.98                  
  7 Allen, Cale                  Unattached             3:46.69                  
  8 Lanzel, Aaron                US Navy                3:47.08                  
  9 Williams, Lex                Unattached             3:48.76                  
 10 Boyle, Ian                   Team Michigan El       3:51.75                  
 11 Rombough, Chris              Team Usa Minneso       3:51.93                  
 12 Kern, Nick                   Unattached             3:54.62                  
 13 Bigelow, Jason               Team Michigan El       3:56.64                  
 -- Taylor, Justin               Great Britain              DNF                  
 -- Myers, Rob                   Unattached                 DNF    

Coast Guard's Kaitlyn Mooney Eyes NCAA History At DIII XC

When Coast Guard sophomore Kaitlyn Mooney crosses the finish line Saturday at the 2018 DIII NCAA XC Championships in Oshkosh, Wisconsin, there’s a very good chance she’ll have accomplished a feat that no other woman has in NCAA history.

Loyalty To Team Is The Driving Force At NCAA Cross Country Championships

(c) 2018 Race Results Weekly, all rights reserved

MADISON, Wisc. (16-Nov) -- Morgan McDonald has worn the Australian colors in five global championships, and placed eighth at last April's Commonwealth Games in the 5000m on home soil.  But the 22 year-old senior from Sydney, who will be running his final cross country race tomorrow for the University of Wisconsin, said those championships don't compare to tomorrow's NCAA Division I Cross Country Championships here when it comes to his drive to succeed as a member of a team.

2018 DIII NCAA XC All-American Projections

NCAA XC: Dynasties On The Line

Below are FloTrack's 2018 projections for the men's and women's DIII NCAA XC All-Americans:

Former NCAA Stars Make Their XC Predictions

NCAA XC: Dynasties On The Line

Watch the 2018 DI NCAA XC Championships LIVE on FloTrack, Saturday Nov. 17th!

DIII NCAA XC Women's Preview: Hopkins Hones In On Dynasty

Workout Wednesday: Johns Hopkins Men & Women

The 2018 DIII NCAA women’s cross country championships will feature a favorite in Johns Hopkins looking to expand on their recent dynasty, and a slew of challengers seeking to put an end to the Blue Jays’ dominance. Hopkins will race for their sixth title since 2012 on Saturday in Oshkosh, Wisconsin, a run that only one other DIII women’s program in history has accomplished. It should be fascinating to watch it all unfold in brutal cross country conditions this weekend.

Deep Field Tries To Take Down New Mexico, Kelati Goes For First Title

NCAA XC: Dynasties On The Line

It didn’t take long for the narrative of the women’s NCAA cross country season to shift. New Mexico entered the fall with three of the nation’s best runners, high profile transfers, and a clear line to their third team title in four years. 

NCAA XC Champs Confidence Picks: NAU Three-Peats, McDonald Edges Fisher

The stakes are clear and the storylines are well established. 

NAU Goes For Three, Fisher/McDonald Finally Meet

2018 Men's DI NCAA XC Rewind

It was only minutes after they stepped off the track at the NCAA Outdoor Championships in Eugene, Oregon, that Tyler Day and Matt Baxter were thinking of the fall. 

DIII NCAA XC Men's Preview: North Central Goes For No. 19

Workout Wednesday: North Central Crushes Mile Repeats

The winningest program in NCAA cross country history will look to add another title to their storied legacy as North Central College races for their record 19th DIII XC men's national championship on Saturday November 17, in Oshkosh, Wisconsin. The Cardinals will enter the meet as big favorites to take their third straight NCAA crown on the icy terrain of Lake Breeze Golf Course, but it won’t be easy as they battle experienced foes and freezing cold conditions. Another notch in North Central's hefty championship belt is at stake on race day, but it’s a notch they will really have to earn.

House Of Run: NCAA Sleepers And Storylines

Jason and Kevin discuss the sleepers, spoilers and storylines for Saturday’s NCAA Cross Country Championships. Can NAU and New Mexico continue their winning ways? Will the men’s race come down to Grant Fisher and Morgan McDonald?