picture of 2016 DI NCAA XC Championships

Completed, Nov 19, 2016
 

TEAM QUALIFIERS


MEN'S AUTOMATIC QUALIFYING TEAMS
Arkansas
Colorado
Georgetown
Iona
Michigan State
Middle Tennessee State
Mississippi
Navy
North Carolina State
Northern Arizona
Oklahoma State
Portland
Stanford
Syracuse
Texas
Tulsa
Virginia
Wisconsin

MEN'S AT-LARGE TEAMS
Boise State
Brigham Young
California
Colorado State
Dartmouth
Illinois
Iowa State
Oregon
Providence
Southern Utah
UCLA
UTEP
Washington State

WOMEN'S AUTOMATIC QUALIFYING TEAMS
Arkansas
Baylor
Colorado
Harvard
Louisville
Michigan
Mississippi
Mississippi State
Missouri
North Carolina State
New Mexico
Notre Dame
Oklahoma State
Penn State
Providence
Stanford
Villanova
Washington

WOMEN'S AT-LARGE TEAMS
Air Force
Brigham Young
Eastern Michigan
Iowa State
Michigan State
Oregon
Pennsylvania
Portland
San Francisco
UCLA
Utah
Wisconsin
Yale


INDIVIDUAL QUALIFIERS


MEN'S INDIVIDUAL QUALIFIERS
Region/ Individual School
Great Lakes
Nicholas Raymond Eastern Michigan
Matthew Schwartzer Indiana
Jason Crist Indiana
Jaret Carpenter Purdue
Mid-Atlantic
Khalil Rmidi Kinini Maryland Eastern Shore
Nicholas Tuck Penn
Conor Lundy Princeton
Patrick Tiernan Villanova
Andrew Marston Villanova
Midwest
Michael Ward Bradley
Reed Fisher Drake
Dylan Blankenbaker Oklahoma
Joel Reichow South Dakota State
Mountain
Andrew Johnson Air Force
Benard Keter Texas Tech
Dillon Maggard Utah State
Northeast
Sean Burke Boston College
Brian Zabilski Columbia
Kenny Vasbinder Columbia
Yale James Randon
South
Robbie Farnham-Rose Alabama
Antibahs Kosgei Alabama
Harry Mulenga Florida State
Arse'ne Guillorel Samford
South Central
Emmanuel Rotich Tulane
Stanley Limoh Louisiana-Lafayette
Craig Lautenslager UT Arlington
Michael Guerrero UT Arlington
Southeast
Amon Terer Campbell
Lawrence Kipkoech Campbell
Erick Rotich Eastern Kentucky
Frank Lara
Jacob Thomson
Furman
Kentucky
Edwin Kibichiy Louisville
West
Alex Short San Francisco
Jose Pina San Jose State
Gabe Arias-Sheridan St. Mary's (California)
Fred Huxham Washington

WOMEN'S INDIVIDUAL QUALIFIERS
Region/ Individual School
Great Lakes
Katherine Turner Butler
Katherine Receveur Indiana
Maria Scavuzzo Miami (Ohio)
Emma Benner Purdue
Mid-Atlantic
Catherine Scott Bucknell
Gillian Schriever Pittsburgh
Jillian Forsey West Virginia
Maggie Drazba West Virginia
Midwest
Sharon Lokedi Kansas
Madeline Strandemo Minnesota
Hope Schmelzle Northern Illinois
Aubrey Roberts Northwestern
Mountain
Janelle Lincks Colorado State
Darby Gilfillan Colorado State
Winny Koech UTEP
Ellie Child Weber State
Northeast
Isabelle Kennedy Boston College
Henna Rustami Columbia
Elinor Purrier New Hampshire
Christina Melian Stony Brook
South
Veronica Eder Auburn
Carmela Cardama Baez Florida State
Karisa Nelson Samford
Anne-Marie Blaney UCF
Sara Tsai Vanderbilt
South Central
Katie Jensen Rice
Abigail Cartwright Rice
Hannah Miller SMU
Brenley Goertzen TCU
Southeast
Grace Barnett Clemson
Annie Bothma Coastal Carolina
Charlotte Imer Eastern Kentucky
Katy Kune Kentucky
Regan Rome William and Mary
West
Brenna Peloquin Boise State
Peyton Bilo Cal Poly
Bethan Knights California
Sarah Reiter Eastern Washington