picture of 2019 USATF XC Championships

FloTrack will provide on-site coverage of the 2019 USATF XC Championships in Tallahassee, FL.

Women Junior Women's 6 km 
NameAffiliation
Noelle Adriaens 
Alyssa Bautista 
Kelsey ChmielKinetic Running Club
Nicole ClermontBoston College
Samantha CormanGeorgetown
Katie DammerGeorgetown
Chamique DuBoiseWings of America
Rosalie FishWings of America
Monroe Fruchey 
Lucia Gandhi 
Heather HoltNorth Carolina St.
Alisia HonyumptewaWings of America
Mariah HowlettNorth Carolina St.
Caroline InmanCharleston So.
Sielle KearneyNorthwestern
Peyton Kukura 
Sarah LatourNorth Carolina St.
Hannah Lipps 
Amanda MayoralOklahoma St.
Rachel McCardellNorthwestern
Reilly McClanahanWings of America
Sara McCoyNorthwestern
Tiajhae NezWings of America
Heidi NielsonTrack Houston Youth Track Club
Erin PhelpsFlorida St.
Grace Ping 
Riley RigdonOklahoma St.
Precious RobinsonWings of America
Savannah ShawNorth Carolina St.
Kayla SmithBoston College
Ella SwiglerFlorida St.
Jasmine Turtle-MoralesWings of America
Aliandrea UpshawWings of America
Anne Werner 
Men Junior Men's 8 km 
NameAffiliation
Shuaib AljabalyWisconsin
Artin AllahverdianUCLA
Eli Anish 
Colin BakerMt. Pleasant Track Club
Meika Beaudoin-RousseauStanford
Drew BosleyMequon Thiensville Track Club
Triston CharlesWings of America
Robert Cheeseman 
Dyaln ClarkFlorida
Galvin CurleyWings of America
Adam DayaniOklahoma St.
Reece DonihiNew Mexico
Caleb Easton 
Luke EstesTexas Tech
Matthew Farrell 
Riley FenoffFranklin Pierce
John Filan 
Jonathan Fragua JrWings of America
Evan FullerFlagler
DeShawn GoodwinWings of America
Kenneth Harland 
Rheinhardt Harrison 
Justin HazellPortland
Khalid HusseinMinnesota
Joshua JarpeyWinona St.
Chad JohnsonIowa St.
Nate KawalecNorth Carolina St.
Isaiah LabraSan Diego Mesa Community College
Colin Logsdon 
Eric Maclean 
Michael MarshallWings of America
Bowen MartinWings of America
Ty McCrayWings of America
Yared MekonnenNorth Carolina St.
Graydon Morris 
Gabriel MudelMichigan
Steven NasewytewaWings of America
Matthew NewlandFlorida St.
Charlie PerryStanford
Michael PhillipsSyracuse
Stefen RasmusonSan Diego Mesa Community College
Matt RichtmanBradley
Darius Riley 
Matthew ScrapeSyracuse
Benjamin SeipleVillanova
Quinn SerfassTemple
Patrick SpychalskiVillanova
Paul StaffordFlorida St.
Matthew SteigerAugustana (SD)
Patrick SutphinRichmond
Shayan ZarrinOklahoma St.
Women Open Women's 10 km 
NameAffiliation
Guadalupe BandilloU.S. Marine Corps
Yolanda Barber 
Megan BinkleyU.S. Air Force
Chelsea BlaaseHansons-Brooks Distance Project
Anne-Marie BlaneyHansons-Brooks Distance Project
Samantha Bluske 
Sarah BridgesU.S. Marine Corps
Stephanie BruceHOKA ONE ONE NAZ Elite
Allie Buchalski 
Rachel BurchillU.S. Navy
Kelly CalwayU.S. Army
Lindsay CarrickU.S. Marine Corps
Meghan ConnorU.S. Navy
Amy CraggNIKE / Bowerman Track Club
Aisling CuffeSaucony
Erin DemchkoU.S. Marine Corps
Paige DucaBoston College
Emily Durgin 
Hannah EversonU.S. Air Force
Courtney FrerichsNIKE / Bowerman Track Club
Lindsay GabowU.S. Army
Allison Gubitz 
Christine GuerreroU.S. Marine Corps
Marielle HallNIKE / Bowerman Track Club
Sarah HamonEast Carolina
Jennifer HanniganU.S. Army
Megan HebdaU.S. Navy
Shelby HoulihanNIKE / Bowerman Track Club
Marisa HowardIdaho Distance Project
Molly HuddleSaucony
Katherine IrgensU.S. Navy
Stephanie IrizarryU.S. Navy
Rachel JohnsonASICS
Erika KempBoston Athletic Association
Tiffany LambertU.S. Air Force
Nicole LaneSRA Elite
Adrienne Langelier 
Donna LangerfeldGenesee Valley Harriers
Lauren LaRoccoPortland
Kirsten LinnartzU.S. Air Force
Anna Long 
Tansey Lystad 
Rosa MorielloThe Heartbreakers
Jade Mukri 
Grayson MurphyHOKA ONE ONE NAZ Elite
Samantha NadelBoston Athletic Association
Ashley NevolGenesee Valley Harriers
Sarah Pagano 
Olivia PrattHansons-Brooks Distance Project
Sandie RainesOn / Mammoth Track Club
Catarina Rocha 
Kristen RohdeHigh Performance West
Shannon RowburyNike Oregon Project
Bethany Sachtleben 
Rachel SchneiderUnder Armour
Sarah SchreckU.S. Army
Rachel SchreiberU.S. Army
Karissa SchweizerNIKE / Bowerman Track Club
Breanna SierackiTeam USA Minnesota
Samantha SkoldU.S. Air Force
Stefanie Slekis 
Emma SpencerTracksmith Hare AC
Allison SpiesU.S. Navy
Esther SpradlingU.S. Army
Katrina SpratfordNE Distance
Betsy Suda 
Elaina TabbBoston Athletic Association
Susan TanuiU.S. Army
Kellyn TaylorHOKA ONE ONE NAZ Elite
Laura ThweattSaucony
Jessica Tonn 
Aliphine TuliamukHOKA ONE ONE NAZ Elite
Bonny TurnageU.S. Coast Guard
Katherine Ward 
Alexa Wooldridge 
Men Open Men's 10 km 
NameAffiliation
Joseph ArrudaU.S. Marine Corps
Sean Barrett 
Joseph BerriatuaTinman Elite
Emmanuel BorU.S. Army
Hillary BorU.S. Army
Cody BrownU.S. Marine Corps
Reid BuchananSkechers Performance / Mammoth Track Club
Donald CabralHOKA ONE ONE / HOKA NJNYTC
Daniel CastleU.S. Air Force
Elias ChesireU.S. Army
Will ChristianU.S. Navy
Riley CoatesU.S. Air Force
Andrew ColleyOn x ZAP Endurance
Louis CorglianoTemple
Kiya DandenaHOKA ONE ONE NAZ Elite
Matthew De VillersU.S. Navy
Brian DummU.S. Air Force
Trevor DunbarBoston Athletic Association
Daniel EaganSouth Fla.
Michael EatonBrooks / BROOKS Beasts TC
David Elliott 
Jason EngelU.S. Air Force
Juan Diego Estrada ConstantinoASICS
Scott FaubleHOKA ONE ONE NAZ Elite
Mason FerlicNIKE
Joseph Fuller 
Joseph GalvinU.S. Marine Corps
David Goodman 
Luis Gracian 
Justin Haber 
William HagueTracksmith Hare AC
Garrett HeathBrooks
Benjamin Heck 
Martin HehirReebok
Robert Hensley 
Jonathan Hogue 
Andrew Hunteradidas / Tinman Elite
Eric JenkinsNIKE / Nike Oregon Project
Michael JordanU.S. Army
Stanley KebeneiNIKE
Kyle KingU.S. Marine Corps
Shadrack KipchirchirNIKE
Daniel KirwaU.S. Air Force
Evans Kirwa 
Alex Kline 
Seth KolossoU.S. Navy
Leonard KorirU.S. Army
Ian La MereHansons-Brooks Distance Project
Kevin LapsanskyTemple
Stanley LintonU.S. Navy
Dillon MaggardBrooks
Augustus MaiyoU.S. Army
Guor MakerU.S. Air Force
Girma MechesoU.S. Army
Alex MonroeRoots Running Project
Nicolas MontanezOn / Mammoth Track Club
Sean Mulherin 
Gavin OwensU.S. Air Force
Benjamin PayneU.S. Air Force
Kevin PetowU.S. Navy
Ernie Pitone IV 
Timothy RackersBoulder Track Club
Joel ReichowTeam USA Minnesota
Zachary Rivers 
Zach SeigerTemple
Brian ShraderSaucony / Freedom Track Club
Abbabiya SimbassaNIKE
Scott SmithHOKA ONE ONE NAZ Elite
Ryan Speir 
Lucas StalnakerU.S. Marine Corps
Frankline TonuiU.S. Army
Seth TottenSRA Elite
Jordan TropfU.S. Navy
Benjamin TrueSaucony
Sid Vaughn JrHOKA ONE ONE NAZ Elite
John Vodacek 
Justin WeaverU.S. Marine Corps
Connor WinterTinman Elite
Jesse YoungTracksmith Hare AC
Futsum Zienasellassie 
Benjamin Zywicki