Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Henry Williams
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Northwest
Northwest highschool
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
Replay
F 3-3 1:16
S. Thompson
West Creek
TSSAA Division I and Girls State Championships
3rd/5th Place (16 Man)
AA 175
02/24
W
Replay
F 6-2 4:57
D. Harrold
Cleveland
TSSAA Division I and Girls State Championships
Conso Semi (16 Man)
AA 175
02/24
L
Replay
MD 14-4
J. Stacey
Green Hill
TSSAA Division I and Girls State Championships
Semis
AA 175
02/23
W
Replay
DEC 3-3 UTB
Z. Keel
Warren Co.
TSSAA Division I and Girls State Championships
Quarters
AA 175
02/23
W
Replay
DEC 6-3
A. Thompson
Brentwood
TSSAA Division I and Girls State Championships
Round 1 (16 Man)
AA 175
02/17
L
F 6-3 3:03
S. Thompson
West Creek
TSSAA Section 4 Class AA
1st Place Matches
175
02/17
W
F 5-0 3:02
D. Adams
Kirkwood High School
TSSAA Section 4 Class AA
Semifinals
175
02/17
W
TF 18-2 3:21
J. Brack
Memphis Central
TSSAA Section 4 Class AA
Quarterfinals
175
02/10
W
DEC 7-2
S. Thompson
West Creek
TSSAA Region 7 Class AA
Round 5
175
02/10
W
F 5-1 3:08
C. Powe
Rossview
TSSAA Region 7 Class AA
Round 2
175
01/27
W
F 12-0 3:46
S. Jones
Bartlett
Northwest @ Bartlett
Round 1
175
01/25
W
DEC 4-1
D. Adams
Kirkwood High School
Region 7 Duals
Round 1
175
01/13
L
F 2-0 1:10
C. Dunn
Avery County
Fandetti-Richardson Brawl 2024
Placement
175
01/13
W
DEC 7-4
E. Pitts
River Bluff
Fandetti-Richardson Brawl 2024
Round 4
175
01/13
W
DEC 7-3
S. Jenkins
Cox Mill
Fandetti-Richardson Brawl 2024
Round 3
175
01/13
W
F 2-0 1:33
J. Marshall
Midland Valley
Fandetti-Richardson Brawl 2024
Round 2
175
01/13
W
TF 16-1 2:46
J. Lehmann
Karns
Fandetti-Richardson Brawl 2024
Round 1
175
01/12
W
DEC 7-2
S. Thompson
West Creek
Westcreek, Clarksville Academy, Northeast Duals
Round 1
175
01/11
W
TF 18-2 4:44
L. Ray
Clarksville Academy
Westcreek, Clarksville Academy, Northeast Duals
Round 1
175
01/10
W
F 4-1 1:36
C. Powe
Rossview
Rossview Quad
Round 1
175
01/10
W
TF 27-12 3:47
J. Howard
Kirkwood High School
Rossview Quad
Round 1
175
01/10
W
TF 18-2 2:42
Z. Solivan
Northeast
Rossview Quad
Round 1
175
01/06
L
Replay
DEC 4-3 TB1
C. Avans
Tullahoma
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi 4/6 (blood)
175
01/06
W
Replay
DEC 5-2
A. Weaver
Father Ryan
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi 3/5
175
01/06
W
Replay
TF 16-0 3:55
A. Phillips
Franklin
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi. 2/4
175
01/06
L
Replay
DQ 1-3
C. Caskey
Arlington
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 16 Main
175
01/05
W
Replay
F 9-0 5:00
P. Andrews
Cordova
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 32 and Consi 1 (64)
175
01/02
W
MD 11-2
B. White
Cane Ridge
WI@10am @Ravenwood with Spring Hill, Beech, Collierville, Northwest and Cane Ridge
Round 1
175
01/02
W
TF 18-3 5:23
R. Sisson
Collierville
WI@10am @Ravenwood with Spring Hill, Beech, Collierville, Northwest and Cane Ridge
Round 1
175
01/02
W
MD 12-4
J. Wilson
Ravenwood
WI@10am @Ravenwood with Spring Hill, Beech, Collierville, Northwest and Cane Ridge
Round 1
175
01/02
W
F 4-0 1:52
B. Baruth
Spring Hill
WI@10am @Ravenwood with Spring Hill, Beech, Collierville, Northwest and Cane Ridge
Round 1
175
01/02
W
F 7-0 4:39
N. Hunt
Ravenwood
WI@10am @Ravenwood with Spring Hill, Beech, Collierville, Northwest and Cane Ridge
Round 1
175
12/30
W
DEC 9-3
J. Morris
Columbia Central
Maher/Garstin Battle for Indy 2023
Placement Matches (16 Man)
175
12/30
W
F 2-0 1:42
T. O`Leary
Summit
Maher/Garstin Battle for Indy 2023
Round 4 (16 Man)
175
12/30
W
F 5-2 2:44
A. Harrington
Fort Campbell
Maher/Garstin Battle for Indy 2023
Round 3 (16 Man)
175
12/30
W
TF 18-3 5:49
Z. McAlpine
Hendersonville
Maher/Garstin Battle for Indy 2023
Round 1 (16 Man)
175
12/09
W
F 5-1 3:00
N.
Fairview
Cheatham Duals
Round 1
175
12/09
W
F 6-3 1:17
B. Lewis
Cascade
Cheatham Duals
Round 1
175
12/09
W
DEC 8-4
J. Hodges
Montgomery Central
Cheatham Duals
Round 1
175
12/08
W
DEC 5-2
A. Osburn
Ravenwood
WI@4pm @Ravenwood with Northwest and Oakland
Round 1
175
12/08
W
F 2-0 1:01
J. Bobier
Oakland
WI@4pm @Ravenwood with Northwest and Oakland
Round 1
175
12/06
W
F 0-0
C. Farrell
Gallatin
Tri with Northwest/Gallatin
Round 1
175
12/06
W
TF 18-3
W. Rambo
White House
Tri with Northwest/Gallatin
Round 1
175
12/03
W
MD 14-6
D. Adams
Kirkwood High School
Harpeth Invitational
3rd place
175
12/03
W
MD 10-2
N. Bates
Fairview
Harpeth Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
175
12/02
L
F 6-1 4:43
A. Weaver
Father Ryan
Harpeth Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
175
12/02
W
F 7-1 4:55
D. Adams
Kirkwood High School
Harpeth Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
175
12/02
W
DEC 11-6
N. Bates
Fairview
Harpeth Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
175
12/02
W
MD 20-7
A. Phillips
Franklin
Harpeth Duals
Round 1
175
12/02
W
F 2-0 1:42
J. Staggs
Wilson Central
Harpeth Duals
Round 1
175
12/01
W
F 14-2 2:54
B. Johnson
Millington Central
Harpeth Duals
Round 1
175
12/01
W
F 13-4 4:46
D. Berwadi
John Overton
Northwest Double Dual Beech, Kenwood, John Overton
Round 1
175
12/01
W
F 8-4 1:41
R. Bellamy
Kenwood
Northwest Double Dual Beech, Kenwood, John Overton
Round 1
175
11/29
W
MD 17-6
J. Hodges
Montgomery Central
Cheatham @Northwest / Montgomery Central / Gallatin
Round 1
175
11/29
W
F 11-4 3:40
E. Steele
Cheatham Co. Central
Cheatham @Northwest / Montgomery Central / Gallatin
Round 1
175
10/14
W
F 4-1 1:50
J. Shepherd
Bartlett high school
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Placement Matches (16 Man)
170A
10/14
W
F 10-1 3:00
A. Phillips
Franklin High School
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Semis & 3rd WB (16 Man)
170A
10/14
W
F 4-0 3:00
J. Bingham
Anderson County High School
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Quarters & 1st WB (16 Man)
170A
10/14
W
F 6-1 2:00
D. Barlow
Unattached
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Round 1 (16 Man)
170A
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/07
L
Replay
DEC 9-4
K. Petroff
Friendship Christian
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi 1/3 Aux
160
01/07
W
Replay
MD 11-3
T. Wingfield
McCallie
Johnny Drennan 85 Memorial
2nd Wrestleback (64 Man)
160
01/06
L
Replay
F 7-3 3:52
J. Zuniga
Fenton
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 32 and Consi 1 (64)
160
01/04
W
F 4-0 1:36
D. Berwadi
John Overton
WI@4pm Overton with Northwest
Round 1
160
01/04
L
DEC 10-4
A. Osburn
Ravenwood
WI@4pm Overton with Northwest
Round 1
160
12/02
L
F 5-0 1:00
S. Griggs
Wilson Central A
2022 Harpeth Duals
Semis & 3rd WB (16 Team)
170
12/02
W
F 5-0 1:02
C. Hammonds
Stewarts Creek
2022 Harpeth Duals
Cons. Semis (16 Team)
170
11/05
W
F 12-2 2:58
M. Pardo
Rossview
Viking Invitational Takedown Tournament
Round 3 (4 Man)
168-170
11/05
W
F 14-4 3:00
K. Kreidel
Northeast
Viking Invitational Takedown Tournament
Round 2 (4 Man)
168-170
11/05
W
F 8-6 3:00
C. Isabel
Wilson Central
Viking Invitational Takedown Tournament
Round 1 (4 Man)
168-170
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021